Numer projektu: 1290
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 1–3

RODZINNE AKTYWNOŚCI, CZYLI ŻYJEMY ZDROWO I SPORTOWO

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Rodzinne aktywności, czyli żyjemy zdrowo i sportowo TO PROJEKT SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS I-III oraz ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO, którzy wraz ze swoimi rodzicami pod opieką wychowawców i koordynatora- nauczyciela wychowania fizycznego wezmą udział w rodzinnych aktywnościach. Będą wśród nich zajęcia ruchowe z elementami gier i zabaw dawno już zapomnianych, tańce integracyjne i narodowe, animacje ruchowe, gry korytarzowe i gry logiczne, zabawy podwórkowe, zabawy i rekreacja na świeżym powietrzu, podchody i rodzinna gra terenowa. 
Do realizacji naszego projektu chcemy włączyć przedstawicieli różnych pokoleń: rodziców, dziadków, pradziadków, jak i rodzeństwo. Chcemy integrować pokolenia, przypomnieć zabawy dawno zapomniane, spędzić wspólnie aktywnie czas oraz cieszyć się z aktywnego i zdrowego życia. Uświadomi to uczniom, że bez telefonu i komputera też można spędzać czas wolny albo wykorzystać go w bardzo fajny sposób do WSPÓLNEJ ZABAWY I INTEGRACJI. Jakże to ważna sprawa w dzisiejszym zabieganym świecie i braku czasu na chwile dla siebie i rodziny.

Cele:
Główne cele naszego projektu:
1. Przywrócenie do życia gier i zabaw ruchowych dawno już zapomnianych w środowisku lokalnym. 
2. Utrzymywanie międzypokoleniowej więzi. wdrażanie do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz współpracy młodego pokolenia.
3. Promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów oraz dorosłych.
4. Integracja społeczna.
5. Zainteresowanie różnego rodzaju formami aktywności ruchowej, która pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne.
6. Integracja uczniów, rodziców, dziadków podczas wspólnych wycieczek, gry terenowej oraz festynu rodzinnego.
7. Wzmocnienie więzi między bliskimi.
8. Tolerancja, wyrozumiałość, serdeczność.
9. Wspólna nauka, wspólne sukcesy i porażki, wspieranie się oraz motywacja do rozwoju.
10. Zachęcenie społeczności lokalnej do bycia aktywnym , zdrowym, uśmiechniętym człowiekiem oraz wykorzystania poznanych form ruchu w czasie wolnym.
Plan działania

Plan działania

Projekt będzie realizowany etapami, zgodnie z przyjętym harmonogramem:

I. Organizacja działań, zasady, pomysły, promocja.
II. Wdrażanie działań, zadania, działania grup, edukacja, współpraca.
III. Podsumowanie działań, wyniki projektu, wnioski.

1. Plakaty, ulotki, promocja w mediach społecznościowych , na stronie www szkoły, Urzędu Gminy Nowy Targ, podhale24 oraz konkurs plastyczny dla uczniów, pt. " Aktywności mojej rodziny".
2. Wystawa prac plastycznych, która uświadomi jak dzieciaki spędzają czas wolny w rodzinie i jak postrzegają swoją rodzinę od strony sportowej/aktywnej.
3. Spotkanie organizacyjne z rodzicami uczniów na wspólnej gimnastyce "Gimnastyka rodzica i smyka"- integracja grupy, uczniów, rodziców. Podczas tych zajęć dzieciaki zaprezentują poznane ćwiczenia oraz wspólnie z rodzicami wezmą udział w przygotowanych grach , zabawach, animacjach, torach przeszkód.
4. Dzień Gier Korytarzowych, gier stolikowych  i gier logicznych- przygotowanie dostępnych gier, przypomnienie gir już zapomnianych- dzieci uczą starszych, starsi uczą dzieci. Wymiana doświadczeń, wspólna nauka i wspólna zabawa.
5. Nordic Walking sportem całego życia- wspólny marsz uczniów oraz rodziców po okolicznych ścieżkach. Promocja aktywności na świeżym powietrzu oraz poznanie techniki marszu.
6. Fitness z mamą - to jest to! Filmy instruktażowe oraz ćwiczenia przygotowane przez uczniów wraz z nauczycielem/koordynatorem. Wspólny trening.
7. Integracyjne tańce- poznanie tańców z różnych stron świata, przygotowanie tańców przez rodziców z dzieckiem- prezentacja na wspólnym spotkaniu, nauka, zabawa, radość.
8. Wyścigi małych i dużych- dzień zabaw ruchowych, animacji, gier z lat dzieciństwa. Każdy uczeń "odnajdzie" dawną/ zapomnianą grę, przypomnimy zasady gier, przygotujemy prezentację. Wspólnie z rodzicami, rodzeństwem weźmiemy udział w grach z dawnych lat.
9. Rodzinna gra terenowa- wspólne przygotowanie zadań oraz marsz po okolicy. Elementy rywalizacji, zasad fair play, współpracy i współdziałania. Wspólne sukcesy i porażki, wspieranie, motywowanie do podejmowania działań.
10. Festyn rodzinny dla środowiska lokalnego z udziałem władz wsi i gminy- prezentacja wypracowanych zabaw, zabawy i gry integracyjne, wspólne tańce oraz podsumowanie gry terenowej. Zostanie wyświetlony filmik z działań całego projektu. Nagrody, puchary, dyplomy, ewaluacja działań. 
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Pomysł/ projekt będzie realizowany w Szkole Podstawowej im. Św. Kingi Knurowie na terenie szkoły oraz na terenie wioski i okolicznych ścieżkach rowerowych. 
Termin realizacji to styczeń- maj.
Koniec grudnia- akcja promocyjna
Styczeń- konkurs plastyczny, wystawa, gimnastyka rodzica i smyka, tańce integracyjne dzieci-rodzice - dziadkowie przy okazji Dnia Babci i Dziadka!:)
Luty- Dzień Gier korytarzowych/ logicznych/ Tworzenie własnych gier przez uczniów i rodziców. Fitness wg instrukcji- ćwiczenia dzieci i rodziców.
Marzec- Gry i zabawy zapomniane- wyszukiwanie informacji, plakaty informacyjne z zasadami zabawy- praca w małych grupach.
Wspólne animacje, gry i zabawy ruchowe, wyścigi rzędów, gry z dawnych lat- rodzic-uczeń-rodzeństwo.
Kwiecień- Nordic Walking, czyli wyruszamy w teren. wspólne poznawanie techniki chodu, poznanie terenu, marsz po ścieżkach. Promowanie zdrowego stylu życia. 2 spotkania.
Maj- Gra terenowa rodzinna; Fitness z mamą;  Festyn Rodzinny dla środowiska lokalnego. Podsumowanie projektu.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie podczas planowania projektu zdobędą umiejętności organizatorskie, nauczą się współdziałania w grupie, będą odpowiedzialni za przygotowanie gier i zabaw na wspólną gimnastykę rodzica i smyka, wykorzystają zdobytą wiedzę w czasie wolnym. Zapoznanie jak największej grupy uczniów z zasadami zdrowego życia, aktywności każdego dnia oraz czerpania radości z chwil spędzonych z bliskimi,
Propagowanie postawy odpowiedzialności za swoje życie, poprzez uświadomienie uczniom, że systematyczna aktywność, jako element zdrowego stylu życia, decyduje o długości i jakości życia.
Wdrożenie uczniów do pracy zespołowej, dzielenia się zadaniami, wyszukiwania informacji w różnych źródłach.
Rozwijanie umiejętności zbierania i analizy danych, korzystania z dostępnych materiałów do nauki, poznawania nowych rozwiązań, samodzielnej nauki, nauki grupowej.
Wiedza niezbędna do zdrowego i aktywnego życia- sporty i rodzaje aktywności ruchowej ( fitness, animacje, nordic walking, gra terenowa), taniec integracyjny- przełamywanie barier, gry i zabawy uczące współdziałania i współpracy.

Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zakup medali, nagród, pucharów na piknik rodzinny- na dzień podsumowania projektu.
Zakup koszulek okolicznościowych- RODZINNE AKTYWNOŚCI. Koszulki będę nam towarzyszyły przez cały projekt, uczestnicy będą zakładali na każde zajęcia w celu promocji projektu oraz zdrowego stylu życia.
Organizacja pikniku rodzinnego- poczęstunek.
Organizacja gry terenowej- potrzebne materiały do zabawy.
Gry korytarzowe/podwórkowe XXL.
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Wyjątkowość naszego pomysłu polega na tym, iż potrzeba jego organizacji wypłynęła z potrzeby spędzenia czasu dziecka z rodzicem. To dzieci powtarzają, że lubią jak rodzice się z nimi bawią, spędzają czas, nie mówiąc o wpólnym poszukiwaniu, wspólnym zdobywaniu wiedzy, odnoszeniu sukcesu i porażek. Większość rodziców pracujących na zabawę z dzieckiem nie ma czasu lub nie mają na to pomysłu. Chcemy wyjść naprzeciw, chcemy pokazać że korzyści mogą wypływać większe niż się tego spodziewają. Chcemy wrócić do czasów ich dzieciństwa- stąd powrót gier sprzed lat, chcemy żeby poczuli dziecięcą radość. A że przy okazji wypłyną korzyści zdrowotne z  poznania dodatkowo różnych form ruchu- to już ogromny sukces. Chcemy być razem, chcemy razem się śmiać i chcemy aby dzieci były szczęśliwe. Dziecko szczęśliwe i zdrowe ma pozytywne podejście do świata, a czasu spędzonego wspólnie z bliskimi nie zastąpi nic! Dlatego tak bardzo nam na tym zależy:)

Szkoła

Szkoła Podstawowa im. Św. Kingi w Knurowie

Adres

46, 34-434 Knurów

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów