Numer projektu: 123
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 1–3

Teatroteka małego człowieka

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Projekt edukacyjny realizowany w klasie pierwszej, którego uczestnikami są najmłodsi uczniowie- pełni energii, potrzeby ruchu, kreatywni! To oni najchętniej podejmują działania o charakterze artystycznym. Oddział klasowy  podejmie wyzwania na kilku etapach, które w efekcie zakończą się  przedstawieniem teatralnym i to nie jednym:). Cykl spektakli zaprezentowany zostanie na terenie szkoły dla kolegów i koleżanek klas I-IV. W całe przedsięwzięcie zaangażowani zostaną rodzice, którzy jako asystenci będą wspierać swoje pociechy w poszczególnych zadaniach: scenografia i kostiumy, gra aktorska i ruch sceniczny, oprawa muzyczna, organizacja spektaklu (bilety, plakaty, widownia). Jeśli ktoś myśli, że to się nie uda, jest w błędzie, mamy już autorskie utwory muzyczne i scenariusze, które swoją premierę będą miały na deskach szkolnej auli. Jesteśmy podekscytowani i pełni energii, którą zamierzamy wykorzystać, aby zrealizować nasz projekt!
Plan działania

Plan działania

Pierwsze działania klasa podjęła już z początkiem roku szkolnego. Na zajęciach edukacji polonistycznej uczniowie gromadzili pomysły na scenariusze przedstawienia.  Całość została przelana na papier w formie autorskich scenariuszy. Jako nauczyciel muzyki komponuję utwory dla dzieci, które w formie krótkich, prostych melodii wypełnią całość przedsięwzięcia- część z nich jest już nagrana w szkolnym radiowęźle. Teraz czas na realizację głównej części pomysłu- spektaklu! Mamy młodych, chętnych aktorów, którzy garną się do gry na deskach szkolnej sceny, utalentowanych plastyków, którzy w ramach zajęć plastycznych stworzą rekwizyty, plakaty i elementy scenografii. Ruchem scenicznym pokieruje trójka uczniów- liderów, którzy na co dzień uczestniczą w zajęciach zespołu tanecznego, tak więc taniec uzupełni całość, podobnie jak piosenka, ale śpiewać każdy może...Mamy gotowy materiał, chętnych młodych ludzi do jego realizacji i mnóstwo zapału do pracy. Mamy dodatkowe godziny kółka artystycznego i zaangażowanych rodziców, którzy w sytuacji pandemii oferują swoją pomoc zdalnie i wspierają nas w każdy możliwy sposób. Czas na działanie! Potrzebujemy tylko niewielkiej pomocy finansowej:)  
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Nasze działania, przygotowania i realizacja projektu, odbędą się na terenie szkoły. W ramach zajęć pozalekcyjnych- kółka artystycznego- uczniowie będą pracować w grupach odpowiedzialnych za wykonanie przydzielonych zadań. Nad całością czuwa wychowawca. Wspólna praca nad spektaklem- ostateczną wizją przedstawienia wypełni godziny lekcyjne z zakresu edukacji muzycznej, technicznej i plastycznej. Przygotowania i prace nad całością rozpoczną się już od listopada, w styczniu planujemy pierwsze noworoczne przedstawienie, kolejne mamy nadzieję odbędzie się wiosną, a tradycyjne obchody Dnia Dziecka uwieńczy finałowy spektakl w wykonaniu grupy projektowej z udziałem widowni naszej szkoły i zaproszonych gości.
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

W przypadku nauki hybrydowej grupy będą realizowały swoje zadania naprzemiennie na terenie placówki. W sytuacji nauczania zdalnego elementy słowno- muzyczne spektaklu doskonalić będziemy na platformie Teams, z której korzystamy w sytuacji nauki zdalnej. Nad całością czuwać będzie nauczyciel- wychowawca i rodzice zaangażowani w projekt. Rodzice będą mogli w warunkach domowych kontynuować część wyzwań związanych z tworzeniem scenografii i kostiumów. Jeśli sytuacja pandemii zmusi nas do działań wyłącznie online- pierwszy spektakl uwiecznimy na ekranie. Fragmenty zmontowane z nagrań w warunkach domowych staną się swego rodzaju materiałem reklamowym- nikogo nie trzeba będzie zachęcać do udziału w naszych kolejnych przedstawieniach na szkolnej scenie:)
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczestnicy grupy projektowej będą odpowiedzialni za  naukę tekstów i piosenek oraz wykonanie rekwizytów i scenografii- pod okiem wychowawcy. Uczniowie w trakcie realizacji projektu będą rozwijać swoje talenty wokalne, plastyczne, teatralne...Rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów może przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania inwencji twórczej, a co za tym idzie, stworzenia optymalnego procesu nabywania przez uczniów nowych umiejętności i wiadomości. Nauka tekstów, to doskonała forma aktywizująca nasz umysł. Możliwość współpracy w warunkach zabawy i dobrej atmosfery, to wspaniała okazja do integracji nowo poznanego zespołu. Nauka przez zabawę- same korzyści!
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zdobyty grant pozwoli zapewnić nam środki finansowe na zakup niezbędnych materiałów i rekwizytów teatralnych (kolorowy papier, farby, tkanina, drobne rekwizyty typu: maska, cylinder, różdżka...). Nasza kreatywność i zapał do pracy wymaga minimalnego wsparcia materialnego, który ułatwi realizację twórczych pomysłów. 
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

W sytuacji trwającej pandemii zdecydowanie został ograniczony nasz dostęp do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. Sztuka odłożona została na "drugi plan", a przecież to dzięki niej przeżywamy coś wyjątkowego, coś, dzięki czemu możemy choć na chwilę zapomnieć o trudnej sytuacji w jakiej znaleźliśmy się wszyscy. Dlatego chcemy wziąć sprawy w swoje ręce i zapewnić naszych kolegom i koleżankom odrobinę rozrywki. Możliwości teatru są nieskończone- chcemy je odkrywać wykorzystując swój  potencjał do  niesienia radości innym. Wszystko co zaprezentujemy w postaci scenariuszy, piosenek, układów choreograficznych, będzie autorskim materiałem, który powstał na potrzeby projektu. Zapraszamy do udziału! Możecie stać się częścią naszego spektaklu:)
Filmy

Filmy

Przykład  autorskich spektakli na terenie naszej szkoły...
https://www.youtube.com/watch?v=LHNGuWWJwZc
oraz autorskie piosenki  w wykonaniu naszych uczniów...
https://www.youtube.com/watch?v=wcVGGjdCo7Y
https://www.youtube.com/watch?v=St3t3Cv6p_8

Szkoła

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Nędzy

Adres

Jana Pawła II 41 a, 47-440 Nędza

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów