Numer projektu: 292
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 4–8

READ MY MIND

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Pomysł polega na realizacji dodatkowych zajęć rozwijających kompetencje czytelnicze uczniów klasy piątej. Upowszechnienie czytelnictwa w języku obcym. Rozwijanie wszystkich umiejętności językowych uczniów. 
Cele zajęć.
1. Poznawanie nowego słownictwa w kontekście.
2. Naturalne przyswajanie reguł gramatycznych. 
3. Modelowanie prac pisemnych. 
4. Słuchanie ze zrozumieniem. 
5. Urozmaicenie dostępnych materiałów językowych. 
6. Angażowanie i motywowanie uczniów. 
7. Rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów.
Plan działania

Plan działania

Zajęcia czytelnicze odbywają się w każdy poniedziałek. Dzieci korzystają z zasobów nowej biblioteczki językowej wyposażonej w lektury poziomowane, słowniki szkolne i obrazkowe, oraz oryginalne książki dla dzieci z Wielkiej Brytanii. Czytają, słuchają bajek, pracują z nowym słownictwem. Planujemy przygotowanie w grupach inscenizacji opartej na wybranej książeczce oraz napisanie własnego opowiadania.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Zajęcia czytelnicze prowadzone są od października w ramach godzin świetlicowych w szkole. Odbywają się w każdy poniedziałek.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie będą realizowali cele zajęć w postaci poznawania nowego słownictwa w kontekście. W sposób naturalny będą przyswajali reguły gramatyczne pojawiające się w omawianych tekstach. Będą ćwiczyli słuchanie ze zrozumieniem. Praca z książką ma być dla uczniów urozmaiceniem dostępnych materiałów językowych, wyciszać pobudzone zewsząd zmysły oraz kształtować pozytywne wzorce - czerpanie przyjemności z czytania.
Zajęcia mają angażować i motywować uczniów do nauki języka angielskiego. Podczas zajęć dzieci będą miały dużą swobodę wyboru tematyki omawianych książek według ich indywidualnych zainteresowań. Praca z tekstem naturalnie wpłynie na poprawność ich prac pisemnych. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zajęcia odbywają się w sali językowej. Dzieci chętniej jednak odchodzą od szkolnych ławek i siadają na podłodze. Korzystamy wtedy ze starych koców i kilku poduszek. Przydałby nam się dywan oraz wygodne siedziska lub pufy. Kilka dodatkowych pozycji książkowych również wzbogaciłoby naszą językową biblioteczkę.
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Czytanie wpływa na wszechstronny rozwój poznawczy uczniów. Czytanie w języku obcym dodatkowo kształtuje wszystkie umiejętności językowe. Uczniów motywuje je to, że rozumieją teksty w obcym języku, śmieją się z żartów i zabawnych sytuacji przedstawionych w książkach. Nabierają pewności siebie i wiary we własne możliwości. 

Szkoła

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Płużnicy

Adres

Płużnica 43, 87-214 Płużnica

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów