Numer projektu: 317
Kategoria projektu: Szkoła ponadpodstawowa

Karta Ratownicza w pojeździe

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

„Karta Ratownicza w pojeździe” to europejska inicjatywa społeczna związana ze zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach, rozpoczęta kilka lat temu krajach UE przy wsparciu producentów i importerów samochodów. Od 2014 roku realizowana jest także w Polsce przez Związek Dealerów Samochodów, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego przy dużym współudziale Państwowej Straży Pożarnej. Od początku większość polskich importerów samochodów włączyła się do akcji przygotowując polskie wersje Kart Ratowniczych dystrybuowanych przez siebie modeli samochodów a polscy dealerzy i stacje serwisowe wydały kilkaset tysięcy nalepek i Kart zwiększając bezpieczeństwo kierowców i pasażerów pojazdów na drodze.

Liczy się każda sekunda
Co roku na drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami, w których aby uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli i każdy jest inaczej skonstruowany.

Czym jest Karta Ratownicza
Karta Ratownicza to zestandaryzowana informacja, na karcie w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Karta za osłoną słoneczną
Karta Ratownicza jest pozornie zwykłą kartką papieru z naniesionym szkicem pojazdu, wożoną w samochodzie za osłoną przeciwsłoneczną, ale pozwala często skrócić nawet o 30 procent czas akcji ratowniczej potrzebny na wydobycie ofiar wypadku z wraku pojazdu i uratować życie poszkodowanym.

Nalepka na szybie
Służby przystępując do akcji ratowniczej muszą wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta Ratownicza. Temu służy specjalna nalepka informacyjna umieszczona na samochodzie. Nalepkę informacyjną należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby przedniej (od strony kierowcy).

Uważamy, ze nadszedł czas, aby polska edukacja włączyła się w propagowanie tej inicjatywy, poprzez zaangażowanie całej społeczności szkolnej w akcję.

Głównym celem w projekcie jaki sobie stawiamy, to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i pasażerów podczas podróży samochodem.

Efektem realizacji tego projektu będzie:
- skrócenie czasu potrzebnego na uratowanie osób poszkodowanych w wypadkach drogowych do 30 %,
- zwiększenie bezpieczeństwa ekip ratunkowych biorących udział w akacjach ratunkowych podczas wypadków drogowych, zwłaszcza Staży Pożarnej i personelu medycznego,
- zwiększenie świadomości kierowców znaczenia posiadania karty ratowniczej swojego pojazdu, która może uratować życie kierowcy, pasażerom oraz zminimalizować niebezpieczeństwo podczas akcji ratunkowej osób poszkodowanych,
- zapoznanie uczniów z najnowszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi stosowanymi w pojazdach samochodowych oraz sposobach zabezpieczeń pojazdów zwiększających bezpieczeństwo kierowców, pasażerów. i ekip ratowniczych,
- zwiększenie świadomości uczniów dotyczącej zagrożeń występujących podczas akcji ratunkowej poszkodowanych w wypadkach drogowych,
- nabycie przez uczniów umiejętności identyfikacji pojazdu samochodowego,
- nawiązanie współpracy z Autoryzowanymi Stacjami Obsługi danej marki - partnerami akcji
Plan działania

Plan działania

Część organizacyjna i promocyjna projektu
1. Organizacja grupy, zebranie pomysłów, podział zadań.
2. Dotarcie do społeczności szkolnej (uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców) z ideą i założeniami projektu.
3. Zachcenie jak największej ilości osób do wzięcia udziału w akcji oraz dalsze rozpropagowanie idei projektu wśród rodziny i znajomych.
4. Wykorzystanie mediów społecznościowych w propagowaniu idei projektu.
5. Nawiązanie współpracy z Autoryzowanymi Stacjami Obsługi danej marki.
6. Nawiązanie współpracy z parterami akcji oraz partnerami medialnymi.

Część robocza
1. Dotarcie do jak największej ilości kierowców, którzy chcieliby wziąć udział w akcji i podnieść bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.
2. Wykonanie identyfikacji pojazdów biorących w akcji w celu dobrania właściwej karty ratowniczej dla danego pojazdu z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania serwisowego
3. Sporządzenie wydruków kolorowych oznaczeń identyfikujących pojazd posiadający kartę ratowniczą lub zakupienie/wykonanie naklejek identyfikujących pojazd posiadający kartę ratowniczą.
4. Sporządzenie kolorowych wydruków kart ratowniczych i przekazanie kart w formie papierowej lub elektronicznej kierowcom biorącym udział w akcji wraz z nalepką lub oznaczeniem identyfikującym pojazd posiadający kartę ratowniczą.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Pomysł będzie realizowany przy zaangażowaniu społeczności szkolnej na terenie:
- szkoły - XII 2022, 
- miasta Rybnika - I 2023.
- powiatu rybnickiego - II 2022.
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Nie planujemy modyfikacji pomysłu w przypadku wprowadzenia nauki zdalnej lub hybrydowej, ponieważ projekt może być również kontynuowany podczas nauki zdalnej i hybrydowej.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczestnicy projektu będą odpowiedzialni za:
  • część organizacyjną i promocyjna projektu:
- organizację oraz zaplanowanie działań poszczególnych etapów akcji,
- wyznaczenie liderów grup i podział obowiązków na grupy zadaniowe,
- opracowanie i realizacja strategii wykorzystania mediów społecznościowych
w promocji projektu,
- opracowanie pisma przewodniego do Autoryzowanych Stacji Obsługi danej marki - Autoryzowanych Punktów Akcji w celu nawiązania współpracy,
- opracowanie pisma przewodniego od parterów akcji w celu nawiązania współpracy oraz pozyskania ewentualnego wsparcia finansowego,
- opracowanie artykułu o przebiegu akcji,
- przekazanie informacji o realizowanym projekcie na stronę szkolną i do partnerów medialnych akcji,
  • część roboczą projektu:
- zbieranie na bieżąco informacje o pojazdach zgłoszonych do akcji,
- identyfikację pojazdów biorących udział w akcji,
- dobór właściwych kart ratowniczych do zidentyfikowanych pojazdów.
- sporządzenie wydruków kart ratowniczych i nalepek identyfikacyjnych pojazdów wyposażonych w karty ratownicze,
- przekazanie kierowcom biorącym udział w akcji dobranych do danego pojazdu kart ratowniczych i nalepek identyfikacyjnych pojazd wraz z instrukcją miejsca umieszczenia karty ratowniczej w pojeździe i nalepki identyfikującej pojazd posiadający kartę ratowniczą.
- wsparcie i pomoc przy oznaczaniu identyfikacyjnym pojazdów posiadających karty ratunkowe.

Podczas realizacji projektu uczniowie posiądą umiejętność:
-  kluczowych kompetencji społecznych współpracy w grupie, 
- planowania i stawiania sobie celów,
- wykorzystania mediów społecznościowych w promocji założonych celów projektu,
- opracowania pism przewodnich przy nawiązywaniu współpracy z partnerami akcji,
- pisania artykułów do prasy i mediów społecznościowych opisujących założenia projektu oraz zachęcających do wzięcia w nim udziału,
- identyfikacja pojazdów samochodowych,
- wykorzystania programów serwisowych do identyfikacji pojazdów,
- właściwego doboru kart ratowniczych pojazdu ratujących życie ludzkie,
- szukania i czytania kart ratowniczych umieszczonych w pojeździe.


Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Realizację projektu a w szczególności na:
- pokrycie kosztów materiałowych drukowania kart ratowniczych 
- pokrycie kosztów zakupu lub wydruku nalepek identyfikacyjnych pojazd posiadający kartę ratowniczą,
- zakup sprzętu komputerowego w postaci laptopów do zainstalowania programów serwisowych ułatwiających identyfikację pojazdów oraz przygotowania i wydruku kart ratowniczych i nalepek identyfikacyjnych pojazdy wyposażone w karty ratunkowe
- zakup drukarki kolorowej
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Realizowany projekt jest nowatorskim rozwiązaniem na skalę ogólnopolską. Pozwala on łączyć edukację, rozwijając zainteresowania i pasje uczniów, ze współpracą
z przemysłem - przyszłymi pracodawcami uczniów, a potencjalnymi przyszłymi klientami - kierowcami, biorącymi udział w projekcie, którzy będą wdzięczni za możliwość zwiększenia bezpieczeństw swojego i swoich bliskich podczas podróży samochodem.
Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego. Każdy z nas może być uczestnikiem wypadku drogowego, podczas którego będą decydować sekundy o tym, czy ekipy ratunkowe zdążą na czas z pomocą poszkodowanym w wypadku drogowym.
Udział w realizowanym projekcie może znacząco skrócić do 30 % czas potrzebny na uratowanie życia człowieka, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo służb ratowniczych podczas udzielania pomocy.
Realizacja przez uczniów pozwoli im nabyć nowych umiejętności oraz ugruntować umiejętności już wcześniej zdobyte. Pozwala nawiązać relacje z potencjalnymi przyszłymi pracodawcami.
Jeżeli dzięki realizacji tego projektu uda się uratować choć jedno istnienie ludzkie, to oznacza, że warto go realizować.
Filmy

Filmy

https://www.youtube.com/watch?v=gySgCypbAX0&t=327s&ab_channel=Zwi%C4%85zekDealer%C3%B3wSamochod%C3%B3w 

Szkoła

Zespół Szkół Technicznych

Adres

Kościuszki 5, 44-200 Rybnik

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów