Realizacja

Artykuły

Będziesz realizować projekt? Przeczytaj, o czym warto pamiętać, czego nie wolno przegapić i jak sprawić, aby wspólna praca z Twoją grupą projektową była frajdą.

Jak pozyskiwać sojuszników i promować projekt?

Partnerzy zewnętrzni mogą zaoferować zespołom projektowym wsparcie merytoryczne, organizacyjne lub finansowe. Jak ich pozyskać?

Co utrudnia realizację projektu

Istnieje kilka czynników, które mogą utrudniać wykonywanie zadań w ramach projektu. Warto zapoznać się z takimi sytuacjami, aby je wyeliminować lub chociaż ograniczyć ich wpływ na przebieg działań projektowych.

Specyfika pracy w zespole

Umiejętność pracy w zespole jest dziś nieodzowna w wielu obszarach życia, zwłaszcza w pracy zawodowej. Na czym polega jej specyfika?

Design thinking – myśl inaczej, działaj inaczej

Szkoła ma na celu przygotowanie kolejnych roczników obywateli do życia w społeczeństwie przyszłości. Jednym ze sposobów, który można wykorzystać do rozwijania kompetencji przyszłości, może być design thinking, zwany również myśleniem projektanckim.

Sprawdź, zanim się zakochasz

Testowanie pomysłów jest przejawem krytycznego myślenia. Dostarcza konkretne dane, na bazie których możemy zmniejszać ryzyko przy podejmowaniu ważnych decyzji. Zebrane informacje zwrotne pozwalają włączać w proces perspektywę uczniów, rodziców i innych nauczycieli. Pokazują lukę między osobami, które projektują rozwiązania, a tymi, którzy będą z nich korzystać.  Wszystko to brzmi pięknie, ale z drugiej strony budowanie prototypów i testowanie wymaga czasu, a może nawet pieniędzy. A tych przecież zawsze brak. Jak więc to pogodzić? 

Jak oswoić porażkę? 

Design thinking pozwala wdrażać sprawdzone pomysły dzięki wbudowanej zwinności, czyli szybkim cyklom uczenia się. Rozwiązania powstają metodą kolejnych przybliżeń. Korzystając z serii eksperymentów, weryfikujemy hipotezy i sprawdzamy poszczególne aspekty pomysłu. Szukamy błędów i niedociągnięć, żeby zapobiegać stracie czasu, pieniędzy i – co najważniejsze – żeby zapobiegać zniechęceniu angażowanych w zmianę ludzi. 

Webinaria

Udział w webinariach to świetny sposób, aby pogłębić swoją wiedzę na temat pracy za pomocą projektu... i dać się zainspirować. Zapraszamy!

Jak działać, aby energii wystarczyło na cały rok?

Jak działać, aby energii wystarczyło na cały rok? Obejrzyj webinarium.

Testowanie w Design Thinking, czyli jak w praktyce uczyć się na błędach

Jak wykorzystać Design Thinking przy realizacji projektów? Obejrzyj webinarium.

Projekty na SPEcjalne zamówienie. Jak realizować projekty z uczniami ze SPE [WEBINARIUM i E-BOOK]

Zapraszamy do poznania metod i sposobów na realizację projektów z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Na ziemi czy w chmurze... żaden projekt nam niestraszny

Zapraszamy do poznania trzech narzędzi wspierających nauczycieli i uczniów w realizacji działań edukacyjnych i projektowych, które świetnie sprawdzą się zarówno w pracy zdalnej, stacjonarnej czy w modelu mieszanym.

Zakamarki projektu: W trakcie realizacji projektu

Jesteś w trakcie realizacji projektu. Po drodze napotykasz  jednak różne trudności. Jak sobie z nimi poradzić? Dowiesz się w naszym webinarium!  

Zaprojektowani do dobrej edukacji. O realizacji projektów w klasach 1–3

W tym roku po raz pierwszy w konkursie biorą udział również klasy 1–3. Dla wielu nauczycieli to nowość. Jak zrealizować projekt z najmłodszymi uczniami? Posłuchajcie, co radzi psycholog Anna Tulczyńska.

Zakamarki projektu, czyli zasada 4R – relacje, refleksja, rozwój i radość

Jak zacząć pracować za pomocą projektu, na co uważać w trakcie realizacji i czego nie może zabraknąć w jego podsumowaniu? Obejrzyj webinarium.

E-booki

Jak pozyskać dodatkowe fundusze na realizację naszych pomysłów, cz. 1

  • Jakie są źródła finansowania projektów?
  • Na czym polega crowdfunding?
  • Co charakteryzuje granty i dotacje?
  • Jakie są najlepsze źródła darowizn?

Jak pozyskać dodatkowe fundusze na realizację naszych pomysłów, cz. 2

  • Dlaczego warto robić crowdfunding?
  • Jak zacząć kampanię crowdfundingową?
  • Jak budować społeczność wokół projektu?
  • Jak wypromować projekt, by zebrać na niego pieniądze?

Techniki i ćwiczenia wspomagające realizację projektu

Tak jak każda dziedzina, praca projektem ma swoje know-how. Poznaj triki i patenty, które ułatwią Ci działanie i przybliżą do celu. 

Integracja grupy i podział ról w zespole

Poniżej prezentujemy przykładowe metody, techniki i ćwiczenia służące lepszemu poznaniu się grupy i integracji (szczególnie, gdy jest to grupa międzyklasowa) oraz przydatne do przydziału ról w zespole:

Planowanie wspólnej pracy

Metody, techniki i ćwiczenia przydatne w planowaniu i organizacji pracy w grupie.

Generowanie pomysłów

Metody, techniki i ćwiczenia przydatne w generowaniu pomysłów.

Podejmowanie decyzji

Metody, techniki i ćwiczenia przydatne w podejmowaniu decyzji grupowych.

Dokumentacja

Pobierz gotowe wzory dokumentów, które ułatwią Ci realizację i archiwizację projektu. Wypełnisz je szybko i sprawnie, a zaoszczędzony czas przeznaczysz na to, co najbardziej fascynujące – czyli na Twój projekt.  

Zobacz także

Konkurs

Sprawdź zasady tegorocznej edycji i weź udział w konkursie.

Harmonogram

Zobacz, kiedy startują poszczególne etapy konkursu.

Nagrody

Przeczytaj, jakie granty i inne nagrody możesz zdobyć.