Akademia Projektantów edukacji  
Certyfikowany cykl szkoleń wspierających angażującą edukację

Czym i dla kogo jest „Akademia Projektantów edukacji” 

To certyfikowany, całoroczny program szkoleniowy dla nauczycieli i dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celem tej nowej inicjatywy jest pomoc w  rozwijaniu kompetencji zawodowych w zakresie angażującej, aktywizującej uczniów edukacji. Dla zainteresowanych nauczycieli i dyrektorów przygotowaliśmy 5 webinariów, które będą emitowane co 2 miesiące w roku szkolnym 2022/2023. Poprowadzą je najlepsi eksperci z wybranych dziedzin, którzy w przygotowanych przez siebie materiałach postawią na praktykę. Postarają się dostarczyć użyteczne narzędzia, pomysły i rozwiązania wspierające planowanie aktywnej edukacji, prowadzenie wciągających, niezapomnianych zajęć, budowanie wewnętrznej motywacji u uczniów. Chcemy, aby wiedza i umiejętności wyniesione z tych webinarów ułatwiała codzienną pracę nauczycieli i dyrektorów, pomagała Wam i Waszym uczniom zamieniać naukę w przygodę oraz stanowiła wartościowy nabytek edukacyjny na Waszej zawodowej ścieżce.  

 

Akademia Projektantów edukacji to unikatowy program rozwoju kompetencji 
dla nauczycieli i dyrektorów, którzy chcą uczyć aktywnie, rozwijać się i nieustannie inspirować swoich uczniów.  

 

Dlaczego warto dołączyć do „Akademii Projektantów edukacji”  

 • Bo pomocy w codziennej pracy nigdy za wiele - będziemy poruszać i omawiać kwestie ważne dla nauczycieli, wspólnie szukać rozwiązań i pokonywać przeszkody.
 • Bo praktyczne pomysły i rozwiązania przydadzą się każdemu – a nasi eksperci przedstawią je tak, aby były łatwe do zaimplementowania, przetestowania i ew. modyfikowania przez nauczycieli pod kątem potrzeb konkretnych grup / klas.   
 • Bo to unikatowa okazja do kontaktu z najlepszymi ekspertami – nasze webinaria poprowadzą prawdziwe autorytety w swoich dziedzinach, znawcy tematu, którzy podzielą się wiedzą i doświadczeniem. 
 • Bo rozwój zawodowy jest ważny – daje poczucie sensu tego, co się robi, podnosi autorytet w miejscu pracy, przekłada się na lepsze zajęcia… i zwyczajnie cieszy. 
 • Bo zdobyta wiedza i certyfikaty ułatwią awans zawodowy – to kolejny krok do przodu na Twojej ścieżce do awansu, na który przecież zasługujesz! 

Jak dołączyć do „Akademii Projektantów edukacji”

 • „Akademia Projektantów edukacji” to program otwarty - nauczyciele i dyrektorzy będą otrzymywać od nas informacje mailowe z zaproszeniami na kolejne webinary. 
 • Owe zaproszenia umożliwią łatwe zapisanie się na dane wydarzenie.  
 • Zachęcamy do bieżącego obserwowania naszych profili na social mediach – tam też będą pojawiać się informacje o webinarach i innych działaniach w ramach „Akademii”.  
 • Podkreślamy, że udział w „Akademii Projektantów edukacji” jest bezpłatny.  

Jakie tematy poruszymy w roku szkolnym 2022 / 2023 

Sprawdź listę zaplanowanych na bieżący rok szkolny webinarów.

Karol Wójcicki

Karol Wójcicki Październik 2022

Jak na nowo pokochać swój przedmiot, czyli dlaczego warto realizować projekty popularnonaukowe

Webinarium skupi się na następujących zagadnieniach:  

 • Jak zarazić innych tym, co kocham?
 • Jak zamienić "Nieee", na "TAK!"  - czyli kilka słów o sposobach na rozpalenie naukowej iskry wśród dzieci i młodzieży. 
 • Dlaczego projekty popularnonaukowe są ważne. 
 • Gdzie czerpać inspirację do realizacji projektów popularnonaukowych. 
 • Jak nowe technologie mogą wspierać realizację projektów popularno-naukowych. 

W ramach tych szeroko zarysowanych zagadnień, prowadzący postara się odpowiedzieć między innymi na następujące pytania:  

 • Jak zainteresować uczniów przedmiotem, który wydaje im się „nudny i trudny”. 
 • Jak rozbudzać pasje naukowe w warunkach szkolnych. 
 • Jakie korzyści przynosi realizacja projektu popularnonaukowego dzieciom, a jakie nauczycielowi. 
 • Jak nowe technologie mogą pomóc w realizacji projektu. 
 • Skąd czerpać pomysły i inspiracje do działania. 
 • Na jakie praktyczne aspekty zwrócić uwagę: o czym pamiętać, czego się wystrzegać, jak pokonywać przeszkody.  

Karol Wójcicki - pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach”. Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych - takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Z zarażania astronomiczną pasją - uczynił sposób na życie.

Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska

Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska Listopad 2022

Jak tworzyć lekcje dla każdego, czyli o edukacji włączającej dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

 

Webinarium skupi się na następujących zagadnieniach:  

 • Jak uczniowie i nauczyciele mogą się nawzajem inspirować i wspierać – rola nauczyciela w zróżnicowanej klasie.
 • Jak rozpoznawać trudności i mocne strony uczniów.
 • Jak budować atmosferę akceptacji w klasie.
 • Jakie techniki i aktywności pomogą planować codzienną pracę (nowe technologie wspierające aktywność uczniów ze SPE, projekty włączające uczniów ze SPE do aktywnej współpracy i rozwijania zainteresowań  oraz pasji).
 • Jak przygotowywać i dostosowywać pomoce dydaktyczne do potrzeb grupy (baza pomysłów, spersonalizowane karty pracy i ćwiczenia).
 • Jak efektywnie współpracować ze specjalistami i rodzicami.

Zyta Czechowska – Nauczyciel Roku 2019. Właściciel i dyrektor Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl. Absolwentka UAM w Poznaniu, na kierunku pedagogika specjalna, od ponad 24 lat terapeuta i nauczyciel w szkole specjalnej. Pasjonatka nowoczesnych technologii. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert.

Jolanta Majkowska – Nauczyciel dyplomowany z 20-letnim stażem, wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku. Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych z informatyki i języka polskiego. Od lat wdraża nowoczesne technologie w szkole specjalnej.

Transmisja: 8 listopada, godz. 17:00

Marta Florkiewicz

Marta Florkiewicz Styczeń 2023

Jak ułatwić sobie nauczycielską codzienność – przydatne narzędzia

Nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach. Edukatorka w zakresie kształtowania kompetencji cyfrowych oraz nowoczesnych rozwiązań w edukacji. Trenerka w wielu ogólnopolskich programach edukacyjnych. Autorka artykułów dotyczących wykorzystania nowoczesnych technologii oraz zastosowania arteterapii w edukacji, a także wielu innowacji pedagogicznych. Prelegentka na licznych konferencjach edukacyjnych, współorganizatorka całodniowej konferencji EduMocOnline, dyplomowana arteterapeutka. Propagatorka wykorzystywania gier planszowych, zabaw aktywizujących i metod kreatywnych w edukacji oraz łączenia offline'u z online'em. Kreatorka nowoczesnych rozwiązań w edukacji. Autorka i realizatorka innowacyjnego programu edukacyjno-rozwojowego z elementami arteterapii dla młodzieży. Fanka nauki metodą projektu, odwróconej klasy oraz design thinking. Koordynatorka wielu projektów ogólnopolskich i międzynarodowych. Działaczka społeczna. Nauczycielka Roku 2017. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. W jej działaniach najważniejszy jest zawsze człowiek, emocje i relacje.

Ewa Tomczak

Ewa Tomczak Marzec 2023

Jak działać, kiedy nie wszystko idzie zgodnie z planem

Certyfikowany moderator Design Thinking  z ponad siedmioletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń i warsztatów. Ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu na wydziale Ekonomii, jest absolwentką Akademii Trenera Biznesu SET i certyfikowanym trenerem zmian. Jest członkiem Service Design Network. Współtworzy nowatorskie rozwiązania edukacyjne dla uczelni wyższych i szkół. Wykorzystuje potencjał interdyscyplinarnych zespołów i siłę skoncentrowanych na człowieku metod projektowania, aby budzić zaangażowanie pracowników i wypracowywać nowatorskie rozwiązania. Wykorzystuje do tego podejście DT (myślenie projektowe) i narzędzia service design (projektowania usług). Prowadzi procesy projektowe i moderuje sesje warsztatowe. Wartościami, które najbardziej ceni w życiu zawodowym, są: rozwój, relacje, wolność wyboru i uczciwość. 

Anna Hryniewicz

Anna Hryniewicz Kwiecień 2023

Jak zadbać o dobrostan swój i swoich uczniów

Psycholog z wszechstronnym wykształceniem humanistycznym oraz bogatym doświadczeniem zawodowym zdobywanym w publicznych i prywatnych placówkach związanych z pomocą psychologiczną, edukacją i rozwojem osobistym (min: Brian Tracy International, Instytut Nowoczesnej Edukacji, Szkoły i Przedszkola Pro Futuro, Dr Marcin - terapia uzależnień).W swojej pracy łączy wiele dziedzin wiedzy i specjalności - począwszy od biochemii organizmu i zmian na poziomie komórkowym po neuroplastyczność mózgu i jego możliwości zmiany przez całe życie, przez psychologiczne nurty pracy z pacjentem nad jego przekonaniami i świadomością. Pracuje w nurcie psychologii pozytywnej i podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach. 

Skąd się wzięła „Akademia Projektantów edukacji”  

Nowa Era od 12  lat organizuje największy i najbardziej renomowany ogólnopolski konkurs, w którym nauczyciele i uczniowie – działając wspólnie w ramach grup projektowych – zgłaszają pomysły na projekty edukacyjne, a następnie owe projekty realizują. Przez wszystkie te lata wokół „Projektantów edukacji” zgromadziła się wspaniała, kreatywna społeczność, nauczycieli, dyrektorów i młodych ludzi pełnych pasji do działania, do zdobywania wiedzy w nowatorski sposób, do rozwijania się i realizowania swoich edukacyjnych marzeń.

Współpraca z takimi ludźmi to dla nas przyjemność i radość, a możliwość obserwowania, jak rodzą się pomysły na wspaniałe projekty i jak są realizowane – z naszym eksperckim wsparciem – daje nam wielką satysfakcję. Jesteśmy wdzięczni, że tak wielu z Was jest z nami od tak dawna. Chcielibyśmy jeszcze bardziej docenić potencjał nauczycieli i dyrektorów zaangażowanych w konkurs lub zainteresowanych nim.

Tworząc „Akademię Projektantów edukacji” pragniemy zapewnić Wam przemyślaną i cykliczną szansę na rozwijanie swoich kompetencji zawodowych w zakresie aktywnej, angażującej edukacji wykorzystującej pracę projektem oraz inne metody pomagające zainteresować i zaangażować współczesnego ucznia.  

 

Udział w spotkaniach-webinariach odbywających się w ramach „Akademii Projektantów edukacji” potwierdzony jest każdorazowo dedykowanym certyfikatem do pobrania online przez uczestników. Takie certyfikaty są ważnym dokumentem nie tylko w nauczycielskim CV, ale też na ścieżce rozwoju zawodowego wymaganej przez MEiN.