Kreatywni mimo przeciwieństw. Oto zdobywcy Złotych Grantów 2020!

Jury Projektanów edukacji wyłoniło laureatów II etapu konkursu. Fot. Gettyimages
Jury konkursu „Projektanci edukacji” 2020 wyłoniło zdobywców Złotych Grantów, którzy tym samym stali się zwycięzcami drugiego etapu konkursu. Gratulacje!

To była zaskakująca edycja

Dziesiąta, jubileuszowa edycja „Projektantów edukacji” – największego polskiego konkursu nagradzającego pomysły na projekty edukacyjne – okazała się pełna niespodziewanych wyzwań. Wybuch epidemii koronawirusa nastąpił tuż po ogłoszeniu wyników 1. etapu naszego konkursu. Jego zwycięzcy właśnie szykowali się do realizacji swych projektów i rywalizacji o pięć Złotych Grantów oraz Nagrodę Specjalną miesięcznika FOCUS. Zawieszenie zajęć stacjonarnych w placówkach oświatowych i konieczność przejścia na edukację zdalną całkowicie zmieniły plan gry. Wiele pomysłów zgłoszonych w 1. etapie zakładało przecież interakcję, współdziałanie w ramach grupy, szkoły czy środowiska lokalnego. Po konsultacji z uczestnikami wprowadziliśmy zmiany w harmonogramie i regulaminie konkursu, tak aby wyjść naprzeciw zaistniałej sytuacji i umożliwić każdej grupie projektowej przedefiniowanie swego projektu w celu zrealizowania go w nowych warunkach. I tu spotkała nas kolejna niespodzianka: entuzjastyczny odzew ze strony uczestników, ich kreatywność i pomysłowość przy modyfikacji projektów! Po raz kolejny okazało się, że dla Projektantów Edukacji nie ma rzeczy niemożliwych! Byliśmy nie tylko podbudowani, ale też wzruszeni podejściem i postawą grup projektowych – stało się dla nas jasne, że ta edycja konkursu przejdzie do historii!

Jury miało trudne zadanie

W 2. etapie konkursu uczestniczyli laureaci 1. etapu (zobowiązywał ich do tego regulamin konkursu), ale nie tylko. Każdy, kto nadesłał pomysł w 1. etapie, mógł przystąpić do jego realizacji i walczyć o Złote Granty. Przecież każdy dobry pomysł jest cenny i zasługuje na rozwinięcie! Dzięki temu w przewidzianym regulaminem terminie zostało zrealizowanych aż 121 projektów.

Eksperci zasiadający w konkursowym jury (Piotr Bucki - psycholog, specjalista komunikacji; Marta Florkiewicz-Borkowska - nauczyciel roku 2017; Małgorzata Jankowska - Nowa Era; Justyna Suchecka – dziennikarka TVN24; Jan Stradowski - dziennikarz miesięcznika FOCUS; Ewa Tomaszewicz - Nowa Era) byli zgodni: wyłonienie zwycięzców 2. etapu okazało się wyjątkowo trudne. Zawsze takie jest, ale tym razem doszło nowe kryterium oceny: umiejętność elastycznego dostosowania założeń przesłanego pomysłu do realiów pracy zdalnej. Zapoznając się z konkursowymi realizacjami, jury musiało wziąć pod uwagę także i to. Sprawność działania grup projektowych, ich inwencja i odwaga sprawiły, że było nad czym dyskutować! Niełatwo wszakże jest tak zmodyfikować projekt, aby był on możliwy do przeprowadzenia online w warunkach izolacji. Tymczasem nasi konkursowicze poradzili sobie z tym śpiewająco! W trakcie obrad wyłonionych zostało pięć najbardziej innowacyjnych realizacji, których twórcy zostali uhonorowani Złotymi Grantami w wysokości 2000 złotych.

Oto lista nagrodzonych w poszczególnych kategoriach specjalnych:

Kategoria „Budujemy relacje”
Złoty Grant zdobył projekt Ocalić od zapomnienia

Kategoria „Stosujemy nowe technologie”
Złoty Grant zdobył projekt: Inteligentny ogród - IoT w naszym domu.

Kategoria „Myślimy nieszablonowo”
Złoty Grant zdobył projekt: ECO- FIL- POWER - Creative Recycling!.

Kategoria „Działamy z sercem”
Złoty Grant zdobył projekt: Ekologiczny Kiermasz Roślin.

Kategoria „Prezentujemy projekt”
Złoty Grant zdobył projekt: KOSZ, czyli Kolektyw Odpady Sumiennie Zbierający.

Nagroda miesięcznika FOCUS

Dodatkowo swoją nagrodę dla uczestników 2. etapu tegorocznej edycji „Projektantów edukacji” przyznał miesięcznik FOCUS – partner tegorocznej edycji konkursu. Największe uznanie redakcji zdobył projekt: NowUknow. 

Czas na gratulacje… i pokonkursowy e-book!

Dziękujemy i gratulujemy Wam – uczniom, nauczycielom-liderom grup projektowych, wspierającym rodzicom, zaangażowanym dyrektorom, wszystkim Projektantom Edukacji! To wspaniałe, że nie poddaliście się, że zrealizowaliście swoje pomysły mimo przeciwieństw! Wasza wyobraźnia, elastyczność, kompetencja i optymizm okazały się silniejsze od epidemii. Złote Granty zdobyło tylko pięć grup, ale wygraliście tak naprawdę wszyscy! Dlatego – w uznaniu Waszej wytrwałości, ambicji i determinacji w dążeniu do realizacji wyznaczonego celu – postanowiliśmy podsumować tę edycję w wyjątkowy sposób. Chcemy utrwalić najlepsze zrealizowane projekty, zamieszczając je w pokonkursowym e-booku! To będzie pierwsza taka publikacja w historii konkursu. Wierzymy, że stanie się ona nie tylko pamiątką i uhonorowaniem Waszej pracy, ale też inspiracją dla innych uczniów i nauczycieli, którzy – być może dzięki Wam i Waszemu przykładowi – zechcą wziąć udział w kolejnej edycji „Projektantów edukacji”, która startuje już w październiku! Nie może Was w niej zabraknąć!