Numer projektu: 917
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 4–8

Ekologiczny Kiermasz Roślin

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Żyjąc w nowoczesnej Europie nie zdajemy sobie sprawy, jak wyglądają pozornie zwykłe elementy ludzkiego życia na drugim końcu świata. My postanowiliśmy się nad tym zastanowić i wziąć pod lupę edukację. Gdzie? W Afryce! A dokładnie w małej miejscowości Ibutu w Tanzanii.
W skromnym budyneczku, który patrząc przez pryzmat naszych europejskich standardów przypomina bardziej obiekt gospodarczy, znajduje się malutkie przedszkole, w którym uczy się ponad 40 dzieci. Już sam fakt, że ich szkoła to dosłownie CZTERY ŚCIANY nie mieści się w naszych głowach. W środku nie ma kolorowych stoliczków, miękkiego dywanu i barwnych obrazków na ścianach. Dzieci nie mają interaktywnych zabawek pozwalających na poznawanie świata wszystkimi zmysłami, a mimo to pilnie zdobywają podstawowe umiejętności, takie jak: czytanie, pisanie czy liczenie.

Po zetknięciu się z tą brutalną rzeczywistością postanowiliśmy rozjaśnić im mroki codziennej nauki. Chcemy zorganizować Ekologiczny Kiermasz Roślin, który nie tylko pośrednio pomoże dzieciakom w Tanzanii, ale pozwoli na ekologiczną edukację uczniów naszej Szkoły oraz środowiska lokalnego. 
Ekologiczny Kiermasz Roślin jest elementem większego projektu o nazwie „Ołówek dla Tanzanii”, w ramach którego nasz zespół wolontariuszy przewiduje zbiórkę przyborów szkolnych i papierniczych na terenie Szkoły (i nie tylko). Niestety, zebranie odpowiedniej liczby przyborów to połowa sukcesu. Potrzebujemy jeszcze pieniędzy na pokrycie kosztów odpowiedniego zabezpieczenia materiałów i wysyłki do Tanzanii. Ewentualną nadwyżkę finansową wyślemy bezpośrednio do Ibutu, gdzie zostaną zakupione dodatkowe pomoce naukowe, które nie mogą być wysłane z Polski (np. ze względu na barierę językową). I właśnie w tym celu chcemy zorganizować Ekologiczny Kiermasz Roślin.
Dlaczego akurat Ekologiczny Kiermasz Roślin? Ponieważ można łączyć przyjemne z pożytecznym! Będziemy nie tylko zbierać potrzebne pieniądze, ale także edukować dzieci, młodzież i środowisko lokalne, w jaki sposób można powtórnie wykorzystać pojemniki ze szkła czy metalu, oraz jakie rośliny najkorzystniej wpływają na pochłanianie szkodliwych substancji unoszących się w naszych domach. Słowem: ekologia w dwóch wymiarach – zero waste oraz stop smogowi!
Jeżeli uda nam się przeprowadzić kiermasz w 100% wydaniu to: 
- zebrane pieniądze pozwolą na wysyłkę materiałów papierniczych do Tanzanii, 
- uczniowie naszej Szkoły będą uczestniczyć w warsztatach dotyczących powtórnego wykorzystania pozornie niepotrzebnych materiałów oraz warsztatów sadzenia roślin i ich pielęgnacji, 
- uczniowie oraz środowisko lokalne zdobędzie wiedzę na temat roślin antysmogowych oraz zaopatrzą się w ich sadzonki,
- wszyscy uczestnicy projektu zainspirują się do ponownego przetwarzania materiałów oraz zdobędą do tego celu niezbędną wiedzę.
Plan działania

Plan działania

GRUDZIEŃ 2019 r.:

- Przygotowanie roślin. 
Aby rośliny były odpowiednio ukorzenione i przygotowane do sadzenia, właśnie w grudniu zostanie przeprowadzona zbiórka szczepek oraz sadzonek roślin. Będzie ona ogłoszona w mediach społecznościowych wśród grup miłośników roślin doniczkowych, rodziców i nauczycieli, a także zaprzyjaźnionych hodowców roślin.

POCZĄTEK STYCZNIA 2020 r.:

- Zbiórka szklanych i metalowych pojemników „doniczek”.
W tym czasie na terenie Szkoły zostanie ogłoszona zbiórka zbędnych słoików i puszek, które staną się doniczkami i osłonkami dla sprzedawanych roślin. Zbiórka zostanie także ogłoszona na Facebooku, w grupie osób zainteresowanych zero/less waste.
- Tworzenie materiałów reklamowych i informacyjnych. 
Uczniowie stworzą projekty plakatów, ulotek informacyjnych, naklejek z nazwami roślin na doniczki. Zostaną one wydrukowane i znajdą zastosowanie podczas Ekologicznego Kiermaszu Roślin lub zostaną wykorzystane celem promowania wydarzenia – wywieszanie plakatów w okolicach szkoły, publikowanie ogłoszeń na portalach społecznościowych i stronach internetowych.

KONIEC STYCZNIA 2020r.:

- Warsztaty zero waste.
Tuż przed feriami zostaną przeprowadzone warsztaty, podczas których wolontariusze zaangażowani w akcje doświadczą radości ponownego wykorzystania „śmieci”, zamieniając je w kreatywne doniczki i osłonki. Sadzone przez nich rośliny będą należeć do grupy roślin filtrujących powietrze. Ochotnicy w ten sposób dowiedzą się, które rośliny warto hodować w swoich domach ze względu na pochłaniane przez nich substancje szkodliwe. Będzie to też dobra okazja do poznania modnej współcześnie formy uprawy roślin jaką jest las w słoiku. Wszystkie prace zostaną przekazane na Ekologiczny Kiermasz Roślin.

12 LUTY 2020 r.:

- Ekologiczny Kiermasz Roślin. 
Podczas zebrania z rodzicami, w godzinach popołudniowych, odbędzie się Ekologiczny Kiermasz Roślin w holu Katolickiej Szkoły Podstawowej Ruchu Światło-Życie im. ks. F. Blachnickiego w Krakowie, podczas którego:
a) będzie można zakupić rośliny antysmogowe, 
b) wesprzeć zbiórkę pieniężną, przeznaczoną na wysyłkę materiałów papierniczych do Tanzanii, 
c) zasięgnąć porady eksperta w dziecinie uprawy roślin, ich wymagań i możliwości filtracyjnych, 
d) dowiedzieć się, w jaki sposób powtórnie wykorzystać opakowania, 
e) otrzymać ulotkę informacyjną na temat działań ekologicznych: uprawy roślin antysmogowych, ponownego wykorzystania materiałów wielorazowych, 
f) zakupić ekologiczną, bawełnianą torbę na zakupy z tematycznym hasłem i logiem akcji.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Całość projektu (z wyjątkiem elementów informacyjno – reklamowych) zostanie przeprowadzona w Katolickiej Szkole Podstawowej Ruchu Światło-Życie im. ks. Franciszka Blachnickiego w  Krakowie
GRUDZIEŃ 2019 r. - Przygotowanie roślin.
POCZĄTEK STYCZNIA 2020 r. - Zbiórka szklanych i metalowych pojemników „doniczek” i tworzenie materiałów reklamowych i informacyjnych. 
KONIEC STYCZNIA 2020 r. - Warsztaty zero waste. 
12 LUTY 2020r. - Ekologiczny Kiermasz Roślin. 
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie grupy projektowej (wolontariusze) będą odpowiedzialni za: 
 • zebranie informacji na temat ponownego wykorzystania materiałów wielorazowych do redagowania ulotek i plakatów informacyjnych, 
 • projektowanie i wykonanie plakatów oraz innych materiałów reklamowych, 
 • udział w warsztatach zero waste i tym samym przygotowanie roślin do kiermaszu, 
 • przeprowadzenie kiermaszu (pod okiem koordynatora projektu), 
 • udział i pomoc w zbiórce słoików i puszek, 
 • udział i pomoc w zbiórce sadzonek i szczepek na kiermasz.
Uczniowie podczas pracy nad projektem zdobędą następujące umiejętności
 • korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji, 
 • posługiwanie się programami graficznymi i wykonywanie materiałów typu ulotka, plakat, baner internetowy, 
 • zdobywanie wiedzy na temat ponownego wykorzystania materiałów, 
 • zdobywanie umiejętności sadzenia i pielęgnacji roślin, 
 • poznanie współczesnej formy uprawy roślin – las w słoiku, 
 • poznanie nazw i specyfiki roślin antysmogowych, 
 • rozwijanie umiejętności interpersonalnych podczas kiermaszu, 
 • rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, 
 • rozwijanie empatii. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Gdyby udało nam się zdobyć grant, zostanie on przeznaczony na następujące elementy projektu:
- pokrycie kosztów profesjonalnego wydruku ulotek informacyjnych oraz plakatów, 
- uzupełnienie i wzbogacenie asortymentu roślin antysmogowych, 
- zakup ziemi, keramzytu, ozdobnych kamieni oraz innych elementów dekoracyjnych do wzbogacenia donic i osłonek, 
- zakup bawełnianych toreb z logiem akcji, 
- zakup papierowych toreb, do których będą pakowane zakupione rośliny, 
- zakup pieczątki z logiem Szkoły oraz logiem akcji, które będą przybijane na papierowych torebkach.

W przypadku otrzymania grantu, 100% dochodu z Ekologicznego Kiermaszu Roślin zostanie przekazane na pokrycie kosztów wysyłki materiałów papierniczych do Tanzanii oraz zakup pomocy dydaktycznych na miejscu, w ramach projektu „Ołówek dla Tanzanii”.
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Dlaczego my? 

Wydaje mi się, że nasz projekty spośród innych wyróżnia jego szczytny cel. Potrzebujemy wsparcia w realizacji projektu edukacyjnego, który przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia dzieci w Tanzanii. Nie myślimy tylko o sobie i swoich ambicjach, ale chcemy dzielić się tym, co mamy, z potrzebującymi. Po realizacji tego projektu, w naszych głowach pozostanie wiedza ekologiczna oraz świadomość przekazania jej innym, natomiast w naszych sercach zostanie niezatarte piętno radości z pomocy drugiemu człowiekowi w potrzebie.

Szkoła

Katolicka Szkoła Podstawowa Ruchu Światło - Życie im. ks. Franciszka Blachnickiego w Krakowie

Adres

os. Kościuszkowskie 2a, 31-858 Kraków

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów