Numer projektu: 46
Kategoria projektu: Szkoła ponadpodstawowa

Projekt budowy robota humanoidalnego

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Naszym projektem jest zbudowanie robota humanoida na bazie dostępnej dokumentacji InMoov. Wraz z ambitną grupą uczniów naszej szkoły chcemy skorzystać z inspiracji francuskiego projektanta, który w 2012 roku rozpoczął open-sourcowy projekt robota ludzkiej wielkości. Pomysł jest stale rozwijany, a my chcielibyśmy się do tego przyczynić, rozwijając przy tym nasze umiejętności i pasje.

Ostatecznym celem inicjatywy jest ukończenie całego robota wraz z odzwierciedleniem jego bazowej wielkości i zakresu możliwości, takich jak: autonomiczne poruszanie się, naśladowanie ruchów i czynności człowieka, podnoszenia i przenoszenia obiektów. Jest to projekt, który chcielibyśmy realizować w ciągu najbliższych lat, angażując tym samym wielu młodych ludzi interesujących się: mechatroniką, programowaniem i drukiem 3D. Dostrzegamy także potencjał w zainspirowaniu naszych uczniów do rozwoju w kierunku wyżej wymienionych dziedzin za pośrednictwem dalszego rozwoju tego projektu.|
Plan działania

Plan działania

Aktualnie udało nam się zrealizować prototypową rękę robota, umiejącą niezależnie i programowalnie poruszać palcami i nadgarstkiem.
Film prezentujące podstawowe możliwości tego prototypu można zobaczyć TUTAJ.
Ręka ta służy do promocji całego projektu i przedstawia jego możliwości na podstawowym poziomie. Choć jest to tylko jeden element robota,  już teraz robi on wrażenie i prezentuje jego potencjał.

Kolejnym etapem jest stworzenie nowej oficjalnej ręki wraz z elementami barku (posiadamy także pojedyncze części klatki piersiowej, głowy i lewej ręki). Następnie będziemy składać oficjalną prawą rękę wraz z zastosowaniem serwo-mechanizmów służących do wykonywania ruchów ręką, jak i zastosowania mikro kontrolerów Arduino do zarządzania tymi ruchami. Następnie zajmiemy się produkcją części klatki piersiowej, lewej ręki i głowy, tak by ostatecznie złożyć pełną część funkcjonalnego robota od pasa w górę.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Aktualnie projekt jest realizowany na pozalekcyjnych zajęciach w każde wtorki i piątki na terenie naszej szkoły. Naszym planem jest ukończenie oficjalnej prawej jak i lewej ręki wraz z barkiem do końca tego roku.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie zaangażowani w projekt zajmują się szerokim zakresem prac. Zaczynając od analizy schematów robota zamieszczonych w dokumentacji InMoov, obróbki struktur 3D w programach graficznych, aż po montaż poszczególnych części i programowanie ich funkcji w Arduino.

Uczniowie dzięki pracy nad tą inicjatywą będą w stanie rozwijać swoją wiedzę i umiejętności z zakresu innowacyjnych dziedzin nauki, takich jak: druk 3D, grafika 3D, mechatronika, automatyka i programowanie. Nauczą się też współpracować, planować pracę i dzielić obowiązkami
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zdobyty grant zostanie przeznaczony na zakup: 
  • ekologicznego filamentu na bazie mączki kukurydzianej (PLA - wykorzystywanego w druku 3D), 
  • serwo-mechanizmów (urządzeń odpowiedzialnych za poruszanie elementami robota), 
  • elektroniki, takiej jak okablowanie i mikro kontrolery Arduino,
  • narzędzi,  m.in. narzędzi elektromechanicznych,  jak na przykład wiertarko-wkrętarki do obróbki wydrukowanych części, a także takich narzędzi, jak zestaw pilników i inne drobnych - do szlifowania i końcowej obróbki mechanicznej.
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Według naszej opinii projekt ten posłuży rozwojowi umiejętności, wiedzy i zainteresowań wielu młodych ludzi chcących dołożyć część własnej inwencji w realizację tego przedsięwzięcia.

Jak zostało to wspomniane wcześniej, projekt ten będzie realizowany w dłuższym okresie, angażując tym samym wielu naszych uczniów.
Nie jest to zwykły pozalekcyjny projekt, naszym celem jest budowa ludzkiej wielkości robota posiadającego pełne funkcje motoryczne. Tego typu projekty są realizowane przede wszystkim przez komercyjne firmy technologiczne, my jednak chcemy zrealizować ten projekt wraz z naszymi uczniami.

Szkoła

Technikum w Zespole Szkół Chemiczno-Elektronicznych w Inowrocławiu

Adres

Poznańska 345, 88-100 Inowrocław

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów