Numer projektu: 1350
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 4–8

Niezwykli zwykli mieszkańcy

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Wrocław ma swoje krasnale, Zielona Góra Bachusiki. Gorzów ma rzeźby swoich mieszkańców. Na ulicach miasta spotkać możemy lokalnych pisarzy, malarzy, żużlowców oraz miejscowego oryginała. Żyli w różnych czasach, byli różnej narodowości. Bo historia Gorzowa to historia polsko - niemiecka. I warto o tym pamiętać. 

Dzięki przyjrzeniu się życiu przedstawionych na rzeźbach mieszkańców Gorzowa (i Lansberga, bo tak do 1945 roku nazywało się miasto) uczniowie poznają historię swojego miasta. 

Plan działania

Plan działania

Ósmoklasiści w niewielkich grupach przygotują w dowolnej formie (prezentacja multimedialna, film, piosenka, plakat, lapbook itd.) prezentacje na temat poszczególnych postaci. Skorzystają z dostępnych źródeł informacji (artykułów prasowych, zbiorów biblioteki miejskiej, Muzeum Lubuskiego,  Archiwum Państwowego) , a także porozmawiają z tymi, którzy pamiętają niektóre z postaci. 

Na tej podstawie przygotują publikację dla lokalnego dziennika „Gazeta Lubuska”, którą samodzielnie zredagują zarówno w wersji print jak i on- line pod opieką redaktora tego dziennika z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi edycyjnych tego dziennika. 

Efekty swojej pracy zaprezentują uczniom innych klas naszej szkoły oraz umieszczą na stronie internetowej szkoły. 
Ponadto każdy zespół przygotuje fragment szkolnej wystawy poświęconej dawnym mieszkańcom Gorzowa – uwiecznionym w postaci rzeźb. Wystawę zaprezentujemy ponadto w gorzowskiej galerii handlowej „Park 111”. 

Na koniec uczniowie zorganizują grę szkolną „Moje miasto- niezwykli ludzie”. 

Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Projekt przeprowadzimy w maju i pierwszej połowie czerwca na terenie naszej szkoły, w internecie (na stronie szkoły i portalu lokalnego dziennika „Gazeta Lubuska”, portalu naszemiastogorzów.pl, w galerii handlowej „Park 111”. 
 
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Projekt to przede wszystkim nauka pracy zespołowej. Uczniowie sami zdobędą informacje o wylosowanej postaci. Nauczą się korzystać z różnych źródeł wiedzy, segregować informacje. Przeprowadzać wywiad. Wykażą się pomysłowością przy tworzeniu prezentacji, artykułu prasowego i publikacji inetrnetowej w największym dzienniku w województwie lubuskim oraz wystawy. Zadania wykonywać będą samodzielnie pod kierunkiem nauczyciela oraz redaktora „Gazety Lubuskiej”. Będą musieli wybrać się do gorzowskich instytucji, w których uzyskają niezbędne informacje, zdjęcia. Nauczą się dzielić zadaniami oraz  odpowiedzialności. Przygotowując grę i ją przeprowadzając, nauczą się przestrzegania zasad fair play.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

 Grant zostanie wykorzystany na przygotowanie prezentacji, wystawy o bohaterach rzeźb z naszego miasta oraz na gry szkolnej (także nagrody dla jej zwycięzców). 
 
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

To projekt, który realizować będą uczniowie. Oni zaplanują działania, oni ustalą terminy, oni wykonają wszystkie działania i zaplanują budźet. Poznają nie tylko historię miasta, ale nauczą się samodzielności. 
Dzięki realizacji projektu zrozumieją, że warto być, a nie mieć. Przecież to przede wszystkim niezwykła osobowość bohaterów gorzowskich rzeźb sprawiła, że zostali oni upamiętnieni przez mieszkańców miasta.
W ten sposób budujemy poczucie lokalnej tożsamości, a więc patriotyzm. 
 

Szkoła

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Arkadego Fiedlera

Adres

Szwoleżerów 2, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów