Numer projektu: 13
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 1–3

Misiowe podróże po Polsce - ogólnopolski projekt dla klas I-III

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu


„ Cudze chwalicie, swojego nie znacie …” - tyle jest pięknych miejsc w Polsce, nieodkrytych, nieznanych...

Projekt „Misiowe podróże po Polsce” powstał z myślą o najmłodszych uczniach klas I-III. Głównym celem jest poznanie miast, wsi oraz ciekawych miejsc w Polsce. W pierwszym tygodniu września ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu wyruszy w podróż 17 pluszowych misiów, a każdy pluszak będzie miał swój pamiętnik podróżnika. Misie będą zwiedzały cały kraj według ustalonego harmonogramu. Dwa razy w miesiącu każdy pluszak odwiedzi dwie szkoły. Zadaniem szkoły (klasy), która będzie gościła misia będzie pokazanie jak najwięcej najważniejszych informacji o swoim mieście bądź okolicy. Uczniowie wraz z nauczycielem odpowiedzialnym za projekt w danej szkole będą mieli za zadanie zrobić swój wpis do pamiętnika podróżnika. To w jaki sposób będzie uzupełniony pamiętnik zależy od kreatywności i pomysłów klasy. Dodatkowo podczas pobytu misia w szkole zadaniem nauczyciela będzie poinformowanie organizatora, gdzie aktualnie znajduje się pluszak oraz wysłanie kilku zdjęć z podróży w danym mieście.


Plan działania

Plan działania

Misie zostały wysłane we wrześniu do szkół - podróżują cały rok szkolny - w czerwcu wracają do Elbląga. Do projektu zgłosiło się 250 szkół
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Projekt realizowany jest przez cały rok szkolny 
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Jeżeli pojawi się opcja nauki zdalnej misie troszkę dłużej zagoszczą w szkole - powrócą do dalszej podróży po powrocie do szkoły , wtedy projekt przedłuży się o kolejny rok szkolny.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie oraz nauczyciel biorący udział w projekcie będą odpowiedzialni przede wszystkim za uzupełnienie pamiętnika podróżnika oraz pokazanie misiowi najciekawszych miejsc w swojej okolicy.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zdobyty grant chcielibyśmy przeznaczyć na wydanie książek podróżników i wysłanie ich do szkół biorących udział w projekcie
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Projekt jest ogólnopolski, dzieci dzięki projektowi poznają wiele nieznanych dotychczas miejsc w kraju. Projekt można śledzić na stronie Facebookowej projektu :
https://www.facebook.com/Misiowe-Podr%C3%B3%C5%BCe-Po-Polsce-Og%C3%B3lnopolski-Projekt-Dla-Klas-1-3-100383695126770/
Opis realizacji

Opis realizacji

„ Cudze chwalicie, swojego nie znacie …” - tyle jest pięknych miejsc w Polsce, nieodkrytych, nieznanych... Takie jest główne hasło naszego ogólnopolskiego projektu - i tak się właśnie dzieje. Mimo tego, że mieszkamy w Polsce, to dzięki projektowi poznalismy tyle pięknych miejsc, o których wcześniej nie wiedzielismy.
Dzięki projektowi, do którego zgłosiło się ponad 250 szkół, uczniowie z całej Polski moga poznać wiele pięknych, ciekawych, a przede wszystkich nowych miejsc, miast, wsi i mniejszych miejscowości. Dzięki projektowi również nawiązują się nowe znajomości, szkoły kontaktują się ze sobą, wysyłają pamiątki, ale również wszyscy śledzą dalsze podróże misia, który był właśnie w ich szkole.
To piękne, że dzięki temu, że misie wyruszyły w podróż po Polsce we wrześniu możemy tak naprawdę zwiedzać cały kraj, nie wychodząc z domu.
W dobie pandemi nie mamy możliwości podróżować, gdzie tylko chcemy, a dzięki naszym misiom podróżnikom, oglądając zdjęcia, filmy, artykuły w gazetach poznajemy nasz przepiękny kraj !
Nasze misie oprócz tego, że odwiedzają szkoły, to także odwiedzają wiele ciekawych miejsc m.in  jeden z misiaków spotkał się z samym prezydentem Ciechanowa, z Burmistrzem Miasta Złoczew, inny za to z wójtem gminy Telatyn, a jeszcze inny odwiedził Urząd Gminy Rzgów. Jest tego wiele wiele więcej - można to obejrzeć na naszej projektowej stronie :
Misiowe Podróże Po Polsce - Ogólnopolski Projekt Dla Klas 1-3

Cudowne w projekcie jest to, że biorą udział szkoły masowe, ale także specjalne. Nasze misie integrują wszystkich :) ! 
Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwaniem naszych misiaków jest przede wszystkim zamknięcie szkół - raz w listopadzie i teraz ponownie. Ale i z tym dajemy sobie świetnie radę ! :) 
Dzieci ucząc się zdalnie poznają misia, który aktualnie przebywa w ich szkole. To za sprawą cudownych nauczycieli, którzy biorą udział w projekcie. Nauczyciele, którzy zgłosili się do projektu, realizują go tak jak sobie wymarzylismy, pokazują tyle pięknych miejsc, a przy okazji przesyłając cudowne relacje zdjęciowe, filmowe i wiele innych. Wszystko to można śledzić na stronie facebooka naszego projektu - Misiowe Podróże po Polsce. Projekt idzie tak cudownie, że nie popsuła go nawet pandemia ! :)
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie dzięki realizacji projektu przede wszystkim poznają swój kraj. Nie każdy może pojechać w tyle miejsc w Polsce, a dzięki udziałowi w projekcie poznajemy te miejsca, nie wychodząc ze szkoły, czy z domu. 
Dzieci dzięki udziałowi w projekcie nawiązują nowe relacje koleżeńskie, piszą wiadomości, listy, a dzięki wpisowi w pamiętniku podróżnika mogą opowiedzieć o swoim mieście, okolicy i najwazniejszych zabytkach ( kształtując przy tym wiele umiejętności - nie tylko kreatywności, ale również poprawnej polszczyzny, ortografii, interpunkcji ). 
Uczniowie szkół biorących udział w projekcie bardzo angażują się w jego realizację, ale także po wysłaniu misia dalej śledzą jego podróż, tworząc mapy, oglądając zdjęcia, filmy. 
Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści projekt przyniósł bardzo dużo. Po pierwsze cała Polska dowiedziała się, że jest taka szkoła jak nasza Szkoła Podstawowa nr 14 w Elblągu, a cała nasza społeczność dzięki zaangażowaniu naszych mediów mogła dowiedzieć się o projekcie. Dzięki temu wielu ludzi naszego miasta, ale również innych, śledzi losy misiów podróżujących po Polsce. 
Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Jako grupa projektowa, jako klasa II jesteśmy bardzo dumni przede wszystkim z tego, że pomimo wielu trudności związanych z pandemią, pomimo zamknięcia szkół nasze misie dalej podróżują. Dzięki podróży misiów mamy nowych przyjaciół w całej Polsce, a kiedy minie pandemia, może uda nam się spotkać z którymś z uczestników projektu ?
Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Projekt idzie zgodnie z planem, jednak gdybysmy wiedzieli, że szkoły dwa razy zostaną zamknięte na pewno wydłużylibyśmy czas pobytu misiów w danej szkole. Teraz jest chwilowe opóźnienie, ale w niczym to nie przeszkadza, misie będą podróżowały dłużej :)
Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Wiele się nie zmieniło, może jedynie to, że misie muszą dłużej być w danej szkole. Muszą przejść kwarantannę w każdej z nich, niektóre z nich przechodzą kąpiele :) i dopiero wtedy mogą uczestniczyć w zajęciach z klasą:)
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Przez pandemię nie zdążylismy jeszcze do końca wykorzystać grantu. Marzy nam się wirtualna książka z podróży wszystkich 17 misiaków. Na to potrzeba czasu - wszystkie misie muszą wrócić do naszej szkoły w Elblągu wraz ze swomi pamiętnikami - dopiero wtedy rozpoczniemy nasze działania  ! :)
Efekty: filmy

Efekty: filmy

http://wielkopolska.tv/mis-igor-gosciem-szkoly-podstawowej-w-slawsku/?fbclid=IwAR3UOs2xRv3VBpGgBLPU7pnAMGKQ62KmK-yTmzgCL7z7KuQyI7Ad-VXWQgo

https://view.genial.ly/60463ce930d8a70d14c697b6/video-presentation-trip-carousel?fbclid=IwAR3UDLVO1FhBVbv1hcDM_hj1xCgBfvVV2jNrsHI9j7I8LCUvV8M5Oaas3E0

https://www.facebook.com/watch/?v=182942413197456

https://www.sp14.tychy.pl/?p=8119

https://www.sp4.boleslawiec.eu/wiadomosci/edukacja-wczesnoszkolna/823-misiowe-podroze-po-polsce.html

I wiele wiele innych ... 

Szkoła

Szkoła Podstawowa Nr 14 im. Jana Brzechwy

Adres

Mielczarskiego 45, 82-300 Elbląg

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów