Numer projektu: 6
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 1–3

Wydrukuj marzenia

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Pomysł polega na wdrożeniu elementów druku 3d w edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie dzięki dostępowi do platformy Tinkercad będą mogli w szkole i w domu samodzielnie projektować swoje projekty według zainteresowań. Dzięki dostępowi do bezpłatnej bazy plików na MyMiniFactory wydrukujemy sobie bazę pomocy dydaktycznych wybranych przez uczniów, od popiersia Juliana Tuwima autora sławnej "Lokomotywy" po model czaszki Tyranosaura rexa. 
Plan działania

Plan działania

Na zajęciach z informatyki uczniowie zostaną wprowadzeni  w świat druku 3d. Zalogują  się na swoje indywidulane konta w wirtualnej klasie na platformie Tinkercad, gdzie będą miały stały dostęp do łatwego w obsłudze narzędzia wspierającego technologie druku 3d. Po przygotowaniu pliku pod druk 3d, uczniowie samodzielnie będą go drukować w klasie na drukarce 3D
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Pomysły będzie realizowany w  ciągu całego roku szkolnego i połączoną z aktualnie realizowanymi tematami programu nauczania. 
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Nie ma potrzeby modyfikacji planu.  Uczniowie mają dostęp do wirtualnej klasy Tinkercad, gdzie bez względu na formę pracy szkoły może o dowolnym czasie realizować swoje pomysły na projekty 3d. Nauczyciel ma ciągły dostęp do projektów i może kontrolować i wspierać pracę uczniów zdalnie. Do wydruku pliku w klasie wystarczy 1 osoba - nauczyciel. 
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie nabędą wiedzę z zakresu STEAM'u. Będą łączyć wiadomości i umiejętności takich dziedzin jak nauka, technologia, sztuka, inżynieria i matematyka. Przede wszystkim świetnie będą się bawić urzeczywistniając swoje marzenia do formy przestrzennej. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Grant chce  wykorzystać na zakup drukarki 3d oraz filamentów. 
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Druk 3D jest rzadką dziedziną dotykaną w edukacji wczesnoszkolnej. Jednak właśnie w tym przedziale wiekowym sprawia uczniom najwięcej przyjemności. Wprawia ich w zachwyt każdy najmniejszy element wydrukowany  w technologii 3d. Jak wiadomo wydruk 3D jest czasochłonny, dlatego całodniowa forma pracy w klasach I-III odpowiada potrzebą czasu. Bez problemy dzieci mogą przez cały dzień spędzony w klasie obserwować i nadzorować wydruk swoich pomysłów. 
Opis realizacji

Opis realizacji

Zakupiliśmy drukarkę 3D i filament. Każdy z uczniów został zapoznany z budową drukarki, jej działaniem. Opiekun projektu założył wirtualną klasę na thinkercad.com. Uczniowie zostali przeszkoleni na lekcji z obsługi programów do projektowania plików 3D, a następnie ich "cięcia" czyli przygotowywania do wydruku. Nauczyliśmy się też jak poszukiwać ciekawe projekty 3D w sieci związane z edukacją i je pobierać do wydruku.  Wydrukowaliśmy kilkadziesiąt pomocy dydaktycznych do lekcji.
Została założona strona www projektu https://sites.google.com/view/3dw3b gdzie zawarto wszelkie materiały związane z projektem od filmów instruktażowych nagranych przez nauczyciela, po galerię zrealizowanych projektów i wydruków
Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Mało napotkaliśmy problemów. Nazwalibyśmy je 'kosmetycznymi'. Pliki wgrywane bezpośrednio do drukarki należało przynosić na nośniku karty micro SD, była mała i wymagał uwagi by jej nie zgubić. Należało wcześniej wgrać na nią oprogramowanie drukarki - ale była to jednorazowa czynność, a pliki były ogólnodostępne. Należało też pilnować  czasu wydruku, czyli nauczyć uczestników takiego przygotowania pliku do wydruku by nie przekraczał 3 godzin. Po opanowaniu tej umiejętności wszystkie wydruki trwały wyznaczony czas. Projekt był bardzo przemyślany - jako opiekun obawiałam się,  że dźwięk drukującej drukarki 3D podczas lekcji będzie rozpraszał uczniów, ale jak się okazało w ogóle na niego nie reagowali.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie nabyli nowych kompetencji cyfrowych i technologicznych. Opanowali szeroko pojęty STEAM, łącząc w codziennych lekcjach wiedzę z zakresu nauki, techniki, matematyki, inżynierii i sztuki. Nauczyli się budowy i obsługi drukarki 3D, jej praktycznego zastosowania i projektowania. 
Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Projekt oswoił lokalną społeczność z nowinkami technicznymi. Okazało się, że druk 3D nie jest już futurystyczną dziedziną życia, ale jego elementem. Zaskoczył rodziców i opiekunów uczniów klas I-III, że tak szybko go opanowali. Dzieci nauczyły się, że technologie należy wykorzystywać nie tylko do zabawy ale przede wszystkim do ułatwiania sobie codzienności. 
Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Jesteśmy dumni, że swobodnie wprowadziliśmy druk 3D w szkolną rzeczywistość. Uczniowie klas I-III bez strachu opanowali obsługę druku 3D, potrafią pobrać, stworzyć i obrobić samodzielnie plik do wydruku. Wiedzą jak przygotować wydruki by były praktyczne  i ekonomiczne.

- podnieśliśmy nasze kompetencje cyfrowe, 

- jesteśmy przedsiębiorczy i innowacyjni

- łączymy nowoczesne technologie z codzienną nauką

- rozwijamy kompetencje matematyczne i technologiczne 

- udowadniamy, że chcieć to móc

- współpracujemy i dzielimy się wiedzą

Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Raczej nie mamy jakichś sugestii do zmian. Można pod kątem technicznym obejrzeć szkolny laptop czy ma wejście na kartę micro SD, bo w naszym przypadku go nie było i należało zainwestować dodatkowe środki w adapter. Dobrze jest też przeznaczyć drobną kwotę na dodatkowy stół do drukarki, przy częstych wydrukach szybko się on niszczy.
Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Nic, projekt został zrealizowany zgodnie z planem.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zakupiliśmy drukarkę 3D, filament, nóż do obrabiania plików, zapasowy stół do druku
Efekty: filmy

Efekty: filmy

Cała nasza praca został udokumentowana na stworzonej specjalnie do projektu stronie www 
https://sites.google.com/view/3dw3b

nasze wydruki na są na jej podstronie 
https://sites.google.com/view/3dw3b/nasze-wydruki-3d?authuser=0

tu zapraszam na krótki film podsumowywujący https://www.canva.com/design/DAEbWpRF6p0/YuLoXdf97yCOdz_OACvYuA/watch?utm_content=DAEbWpRF6p0&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

Szkoła

Szkoła podstawowa nr 20 im. H.Jordana w Jastrzębiu-Zdroju

Adres

B. Czecha 20a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów