Numer projektu: 14
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 4–8

Warsztaty teatralne najlepszą formą przygotowania uczniów do wejścia na rynek pracy

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Warsztaty teatralne skierowane będą do uczniów z klas 7 i 8. Celem projektu będzie wystawienie przedstawienia połączonego z zabawami integracyjnymi dla uczniów z oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 oraz klas integracyjnych i specjalnych. W trakcie zajęć uczniowie poznają zawody związane z pracą w teatrze takie jak reżyser, aktor, scenograf, charakteryzator, choreograf, scenarzysta, operator światła, sufler, garderobiana, rekwizytor, inspicjent, ale nie tylko związane z pracą w teatrze. Rozszerzymy nasze działania o poznanie różnych zawodów tj. prezenter, grafik komputerowy, specjalista od mediów społecznościowych, kamerzysta, montażysta, krawcowa, artysta malarz, realizator dźwięku, kasjerka, terapeuta, nauczyciel, animator kultury, handlowiec, specjalista od promocji,  zarządzania i marketingu, nauczyciel bibliotekarz, dziennikarz, prezenter, piosenkarz, fryzjer, kosmetyczka,  itd.
Plan działania

Plan działania

Warsztaty będą się odbywały na zajęciach z doradztwa zawodowego oraz na lekcjach wychowawczych. Rozdzielimy zadania. Zaprojektujemy plakaty i inne materiały promujące spektakl. Wykonamy scenografię do przedstawienia, zaprojektujemy kostiumy. Wymyślimy zabawy integracyjne. Zaprosimy uczniów z oddziałów przedszkolnych, 1-3 i klas specjalnych. Rozdamy upominki dla publiczności.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Pomysł realizowany będzie w czytelni Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu.  
(październik - próby, listopad - próby i działalność promocyjna, początek grudnia - występ dla publiczności);
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

W przypadku nauki zdalnej próby do przedstawienia i sprawy organizacyjne będą odbywały się przy użyciu aplikacji GOOGLE MEET. Jeżeli nauczanie zdalne przeciągnie się na kilka miesięcy to aktorzy nagrają w domu poszczególne fragmenty  i zmontujemy materiał z tego przedstawienia. Powstanie film, który prześlemy nauczycielom i publiczności z młodszych klas.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Przygotowanie scenariusza na podstawie książki. Nauczenie się roli. Zaprojektowanie ogłoszenia, zaproszenia, biletów do spektaklu. Przygotowanie scenografii (scena, rekwizyty). Uczniowie będą odpowiedzialni  za charakteryzację aktorów (wykonanie makijażu, pomalowanie paznokci, zrobienie ciekawej fryzury). Zaprojektowanie  kostiumów (stylizacja czyli wykorzystanie gotowych ubrań, drobne przeróbki krawieckie czyli przerobienie starych ubrań, podszywanie elementów do ubrań itd.). Uczniowie nabędą szereg bardzo ważnych umiejętności tj.: współpraca, komunikatywność, sztuka autoprezentacji, rozwój kreatywności, umiejętność organizacji pracy, rozwój zdolności manualnych, wyższe kompetencje z zakresu IT itd.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Wygrana pomogłaby nam w realizacji naszego projektu. Zakupienie materiałów plastycznych (np. farby, papier, klej, szary papier, tektura falista itd.), dekoracyjnych do wykonania rekwizytów (np. wstążki, balony, pompony, kostiumów, które czasami trudno wykonać samodzielnie lub uszyć, drobne upominki do publiczności (np. lizaki, cukierki);
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Nasz projekt jest wyjątkowy, ponieważ skierowany jest do uczniów z klas 7 i 8 w bardzo ważnym momencie ich życia. Nasza młodzież stoi u progu wejścia w dorosłość. Klasa 8 jest bardzo ważna, ponieważ muszą podejmować bardzo ważne decyzje dotyczące swojej przyszłości edukacyjno-zawodowej i wyboru zawodu. Doświadczenie praktyczne wyniesione z udziału w takich warsztatach teatralnych pomoże im w podjęciu tej ważnej decyzji. Wzmocni również ich poczucie wartości, rozwinie sztukę autoprezentacji. A zdobyte przez nich kompetencje będą mogli w przyszłości wykorzystać na rynku pracy.

Szkoła

im. Jana Brzechwy

Adres

os. Kościuszkowców 4, 62-020 Swarzędz

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów