Numer projektu: 16
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 4–8

Śladami zbrodni hitlerowskich na warszawskich Żydach.

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Projekt polega na nakręceniu filmu przedstawiającego najważniejsze miejsca w stolicy związane z zagładą Żydów w okupowanej Warszawie.  Odwiedzimy miejsca, lektorzy opowiedzą historie z nimi związane. Wśród nich znajdą się: fragmenty murów getta (Sienna 55), synagoga przy Twardej 6, miejsce, gdzie znajdowała się kładka na Chłodnej, pomnik Korczaka przy PKiN, Muzeum POLIN, Pomnik Bohaterów Getta, bunkier Anielewicza przy ul. Miłej, Cmentarz Żydowski, Umschlagplatz, dawny szpital- obecnie budynek Technikum przy Stawkach, Błękitny Wieżowiec i pozostałości po warszawskiej synagodze wysadzonej na zakończenie powstania w getcie, miejsca z zaznaczonym przebiegiem granic getta (np. styk Okopowej i Stawek). W filmie wykorzystane zostaną fragmenty opowieści ocalałej z getta, prywatne archiwum. 
Plan działania

Plan działania

Poszczególni uczniowie  odwiedzą z kamerami wyznaczone miejsca, lektorzy odczytają najistotniejsze wiadomości. W ten sposób powstanie film, będący przewodnikiem po najważniejszych miejscach związanych z  tragicznymi losami ludności żydowskiej. 
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Miejsca- wspomniane w opisie powyżej, uogólniając- teren miasta stołecznego  Warszawa (zbieranie materiału filmowego). Bez względu na powodzenie wniosku, projekt zostanie zrealizowany. Scenariusz zostanie przygotowany do końca listopada, po czym nastąpi zbieranie materiału filmowego. Jego montaż i przedstawienie gotowego filmu to maksymalnie kwiecień następnego roku (udział w obchodach rocznicy wybuchu powstania w getcie). 
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Nie ma potrzeb modyfikacji projektu. 
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie poszerzą wiedzę na temat zbrodni hitlerowskich na ludności żydowskiej. Będą odpowiedzialni za realizację napisanego przeze mnie scenariusza. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Nagrody i upominki dla uczestników projektu. 
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Pomysł poszerzy znacznie wiedzę o Warszawie i projektowym zagadnieniu. To praktyczna nauka poprzez działanie. 

Szkoła

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 247 im. Kazimierza Lisieckiego Dziadka

Adres

Wrzeciono 9, 01-951 Warszawa

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów