Numer projektu: 27
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 4–8

"Chcemy pamiętać" . Multimedialna izba tradycji

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

       Projekt ma na celu zaangażowanie dzieci i młodzieży w stworzenie w naszej szkole nowoczesnej, interaktywnej, multimedialnej izby tradycji. Projekt sali, która będzie rozwijała zainteresowania młodych ludzi historią na bazie dziejów jej bohaterów, tj. patronów szkoły, - gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, jego Legionów oraz Karpatczyków czyli żołnierzy gen. Wł. Andersa walczących na frontach II wojny światowej ( patrona dawnego Gimnazjum nr 2 w Nysie, które mieściło się w budynku naszej szkoły). Utworzenie takiej izby to możliwość prezentacji zbiorów pamiątek po Karpatczykach, ich zabezpieczenie i opracowanie w nowej wirtualnej formie. Zarchiwizowane zostaną materiały, dokumenty historyczne.Powstanie atrakcyjna dla młodego pokolenia forma prezentacji historii i jej poznawania. Celem projektu jest również wykreowanie pozytywnych liderów młodzieżowych. Młodzi ludzie będą mogli podzielić się wiedzą historyczną  z młodszymi kolegami z innych szkół podstawowych i przedszkoli oraz środowiskiem lokalnym.Podniesie to świadomość historyczną odbiorców i da możliwość szczególnie uczniom, wyrażenia siebie na polu artystycznym, naukowym, informatycznym i przedsiębiorczym. Działania będą prezentowane na stronie szkoły oraz w mediach społecznościowych.
Plan działania

Plan działania

Uczniowie będą realizować projekt wykorzystując jednocześnie swoje zainteresowania, 
 pasje, zdolności. 
 Działania:
  1. Przygotować prezentacje multimedialne : "gen. Jan Henryk Dąbrowski" oraz "Karpatczycy". ( grudzień 2020 r.)
  2. Stworzyć scenariusz tzw. żywej lekcji historii z okazji Dnia Patrona ( styczeń 2021 r.).
  3. Nakręcić film związany z realizacją projektu.
  4. Promocja projektu i pozyskiwanie sponsorów.
  5. a. spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami, z ciekawymi ludźmi itp.( listopad 2020 – kwiecień 2021)
  6. Przeprowadzić konkurs plastyczny pt. „Z ziemi włoskiej do Polski”. ( marzec/ kwiecień 2021)
  7. Wernisaż prac laureatów konkursu plastycznego. ( kwiecień/ maj 2021)
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Projekt będzie realizowany na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Nysie od października 2020 r. do maja 2021 r.
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Nie ma potrzeby modyfikacji projektu. Może być on również realizowany w formie zdalnej.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie zaangażowani w projekt będą odpowiadali w pełni za realizacje określonych zadań. Pragniemy kształtować młodego, przedsiębiorczego i aktywnego ucznia. Chcemy wykorzystać wszystkie, te zdolności i umiejętności jakimi dysponują nasi uczniowie. Będzie zatem podział na odpowiedzialnych za poszczególne sfery projektu, a więc umiejętności plastyczne umożliwią realizację działania związanego np.z konkursem plastycznym i wernisażem prac. Umiejętności informatyczne z przygotowaniem prezentacji multimedialnych na bazie dokumentów, archiwaliów, kronik, pamiątek jakimi dysponuje szkoła. Uczniów, którzy mają zdolności muzyczne, aktorskie, literackie zaangażujemy do realizacji żywej lekcji historii z okazji Dnia Patrona. Umiejętności interpersonalne pomogą w marketingu czyli pozyskiwaniu sponsorów oraz reklamie projektu. Całość działań i zaangażowanie uczniów projektu uwieczni film zrealizowany przez nich samych. Pragniemy, aby nasi uczniowie mieli świadomość naszego dziedzictwa kulturowego i poczucia tożsamości narodowej.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Pozyskane fundusze pomogą w zabezpieczeniu pamiątek po żołnierzach 2 Korpusu gen. Wł. Andersa. Stworzeniu nowoczesnych, multimedialnych stanowisk odczytu źródeł historycznych ( zakup np.kiosku multimedialnego ).
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Powstanie nowoczesna, multimedialna izba tradycji, która będzie służyć również młodszym pokoleniom. Projekt podniesie świadomość historyczną, a uczniowie będą mieli możliwość wyrażenia siebie na polu artystycznym, naukowym, informatycznym       i przedsiębiorczym. Wzmocni się dialog międzypokoleniowy. Zarchiwizowane zostaną materiały , dokumenty historyczne. Wzrośnie zainteresowanie historią żołnierzy polskich walczących na przełomie XVIII i XIX w. oraz na frontach II wojny światowej. Uczniowie będą mogli również sami podzielić się wiedzą historyczną z młodszymi kolegami z innych szkół i przedszkoli. 
 Motywując młodych do czynnego zaangażowania się w realizację zadań projektu spowodujemy m.in.:
  • wzrost zainteresowania historią i dziedzictwem narodowym;
  • rozpowszechnienie idei młodego, przedsiębiorczego i aktywnego ucznia;
  • wykreowanie pozytywnych liderów młodzieżowych.
Różnorodne formy naszego działania oraz zasięg projektu , pozwalają mieć nadzieję, że pamięć o naszych przodka walczących o niepodległość Polski i wzór ich postaw nie zaginie.
Opis realizacji

Opis realizacji

Realizacja projektu trwa nadal. Udało się przygotować materiały, pamiątki, które zostaną umieszczone w sali tradycji. Uczniowie opracowali prezentacje multimedialne poświęcone pamięci naszych patronów. 
Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Nie udało się zrealizować w pełni filmu rejestrującego zadania, które wykonywali nasi uczniowie. W zdalnej, on-line rzeczywistości formą, która przeważyła była prezentacja. Nie udało się również do końca zrealizować wernisażu - konkursu prac plastycznych " Z ziemi włoskiej do Polski".  
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie poznali dokładnie historię patrona szkoły. Poznali również działania  jakie podejmowali absolwenci, aby zachować pamięć o swoich patronach. Nauczyli się również, jak pozyskiwać sponsorów, promować projekt w środowisku lokalnym.
Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Powstaje multimedialna izba pamięci, którą współtworzą uczniowie i mają realny wpływ na upamiętnienie ważnych wydarzeń z dziejów państwa polskiego. Chcemy, aby izba była dostępna również dla społeczności lokalnej.
Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Jesteśmy szczególnie dumni z tego, że zainteresowaliśmy tematem naszą społeczność lokalną. Tym, że mamy wyraźny wpływ na powstanie "Żywej Izby Tradycji", która będzie służyć  również  przyszłym pokoleniom.
Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Czasem warto posłuchać uczniów i przy planowaniu realizacji projektu wdrażać ich nowoczesne pomysły.
Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Uczniowie postanowili stworzyć również fotoksiążkę "Nasz patron" i upamiętnić wszystkie spotkania, działania i rocznice . Został nagrany również audiobook z fragmentami książki Łukasza Wierzbickiego "Dziadek i niedźwiadek".  Powstała gra "Szlak bojowy żołnierzy gen. Wł. Andersa"  wg projektu jednego z uczestników projektu.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Nie dotyczy

Szkoła

Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Nysie im. Jana Henryka Dąbrowskiego

Adres

11 Listopada 6, 48-303 Nysa

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów