Numer projektu: 137
Kategoria projektu: Szkoła ponadpodstawowa

EkoSzkoła - zmieniamy nasz mały świat na lepsze

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Chcemy zmienić świat zaczynając od siebie i naszej małej ojczyzny - szkoły.
Już w ubiegłym roku szkolnym podjęliśmy działania ekologiczne jednak projekt z powodu pandemii nie został zrealizowany w takiej skali, na jaką liczyliśmy.
Naszym celem jest kontynuowanie działań w idei ZERO WASTE i zaszczepienie jej uczniom. Chcemy im pokazać, jak niewielka zmiana w codziennych nawykach może zmienić świat. Efektem naszych działań będzie świadome swojej mocy sprawczej środowisko uczniowie. 
Tym razem chcemy zorganizować warsztaty w trakcie których wykorzystamy pozostałe po remoncie szkoły palety do stworzenia wygodnych, bezpiecznych i ekologicznych miejsc wypoczynku dla naszej społeczności. Chcemy stworzyć przynajmniej dwa kolejne miejsca takie miejsca. W plikach znajdują się zdjęcia pokazujące jedyne tego typu miejsce w naszej szkole. 
Ważnym motorem tegorocznych działań jest to, co spotkało nas w ostatnim roku kalendarzowym. Szkoła jest w stanie remontu, po którym zostało mnóstwo palet do wykrzosytania - stąd mamy materiał do stworzenia naszych koncików. Z każdym dniem budynek szkoły wygląda piękniej, bardziej okazale, ale w trakcie wakacji został dwukrotnie zalany podczas gwałtownych opadów deszczu. W załącznikach znajdują się zdjęcia zrobione w środku nocy, w trakcie akcji ratowania szkoły. Straty były znaczne, straciliśmy to, co zaczęliśmy robić. Teraz chcemy to odbudować. Ani pandemia ani brak funduszy nas nie zniechęcają, choć spowalniają nasze działania.
Więcej zdjęć z remontu szkoły oraz jej zalania znjdują się na fanpage szkoły.
https://www.facebook.com/ZSBBudowlanka
Plan działania

Plan działania

Nasz plan jest prosty. Grupa projektowa to 5 osób, ale docelowymi odbiorcami są wszyscy chętni uczniowie - ponad 600 osób.
Aby działać skutecznie zaprosiliśmy do współpracy stowarzyszanie Nasza Budowlanka działające przy naszej placówce oraz fundację OdNowa i Współdzielnia zajmujące się działaniami proekologicznymi. 
Planujemy przeprowadzić kampanię informacyjną za pośrednictwem fanpage szkoły na portalu Facebook oraz na Instagramie.
W ferie zorganizujemy warsztaty zero waste dla wszystkich chętnych uczniów. Będziemy szyć, przerabiać, tworzyć i ratować to, co normalnie trafiłoby na śmietnik.
Tym razem chcemy uszyć eko poduszki, które znajdą się na naszych eko kanapach z palet.
W czerwcu zakończymy projket organizując wystawę dokumentującą nasze działania. Chcemy również umieścić podsumowanie w mediach społecznośiowych.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Kampania informacyjna będzie działać online - na Facebooku i Instagramie. 
Warsztaty z szycia odbędą się stacjanrnie, w lutym 2021 w trakcie ferii.
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Kampanie informacyjne odbędą się w świecie wirtulanym z wykorzystaniem szkolnych social mediów.
Warsztaty planujemy zorganizować w posób tradycyjny. Jeśli się to nie uda i będzie konieczne przestrzeganie reżimu, liczba osób biorących udział ograniczy się do minimum - zakładamy wtedy 5 osob z grupy projektowej.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczestnicy grupy projektowej będą koordynować wszystkie przedsięwzięcia tj organizację stoiska informacyjnego, zbiórkę materiałów do przetworzenia, tworzeniem materiałów medialnych na fanapage szkoły oraz będą pomagać w organizacji warsztatów.
Chcemy nauczyć ich odpowiedzialność, samodzielność, ale też dać autonomię w działaniu. Damy możliwość wykazania się podczas tworzenia filmików czy relacji. Chcemy wzmocnić ich poczucie odpowiedzialności, pewności siebie i własnej wartości. Pragniemy żeby byli świadomi odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego i mieli poczucie, że mają moc by zmieniać.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Grant zostanie wykorzystany na warsztaty zero waste. Chociaż, zgodnie z ideą, chcemy przetwarzać wszystko bezkosztowo, nie zawsze jest to możliwe. Niezdędny na pewno będzie zakup farb do odmalowania palet, lakieru do zabiezpieczenia drewna, akcesoriów do szycia.
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Nasz pomysł jest prosty, ale wpłynie na całą społeczność szkolną. Wpisuje się w tak ważne działania jak kreowanie świadomości ekoligicznej i tworzenie jej. My nie chcemy gadać. My chcemy działać!
Filmy

Filmy

To nasze zeszłoroczne warsztaty:

https://www.youtube.com/watch?v=cFGKFR66E1k

Szkoła

Zespół Szkół Budowlanych

Adres

Kilińskiego 16, 64-920 Piła

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów