Numer projektu: 133
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 1–3

EkoOgród

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Chcielibyśmy stworzyć ogród przy szkole, w którym dzieciaki będą mogły poznawać rośliny i zwierzęta pomocne w życiu człowieka. Naszym głównym celem będzie wyhodowanie przez dzieci własnych roślinek od nasionka. Poznanie zasad ogrodnictwa będziemy osiągać etapami. 
Plan działania

Plan działania

Z pomocą rodziców wykonamy podwyższone grządki. Zakupimy narzędzia do prac ogrodniczych. Z pomocą dorosłych, zdobędziemy część materiałów do wykonania mini szklarni. Wysiejemy nasionka i otoczymy je opieką, aby wykiełkowały. Założymy "zdrowy kompostownik", zrobimy znaczniki dla roślin. Dowiemy się co zrobić z wodą zbieraną z dachu i na czym polega ściółkowanie. 
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Nasze działania chcemy prowadzić na placu szkolnym, gdzie w trakcie m.in. zajęć świetlicowych, przyrody czy plastyki będziemy działać w ogrodnictwie. O pomoc poprosimy mieszkańców sąsiadującym z naszą szkołą.
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Jeśli nie będziemy mogli działać stacjonarnie materiały do uprawy roślin zostaną dostarczone do uczestników i będziemy pracować w domu. Naszą pracę będziemy konsultować przy pomocy zajęć on line i tworzyć dokumentację fotograficzną i filmową. Zdjęcia i prace uczniów utrwalimy w foto książce, która będzie dostępna w szkolnej bibliotece. 
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczestnicy będą odpowiedzialni za swoje roślinki i ich uprawę, aby zebrać dobry plon. Nauczą się sprawdzać czy nasiona są odpowiednie do siania, jakie rośliny "się lubią", jak przygotować glebę, aby coś wyrosło, co to jest nawóz i jak go używać, poznają zwierzęta, które pomagają w ogrodnictwie, poznają narzędzia i materiały używane w rolnictwie. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Za zdobyty grant chcielibyśmy zakupić materiały do przygotowania podwyższonych grządek, nasiona roślin i narzędzia do pracy. Chcielibyśmy wydać swoją foto książkę, przedstawiającą naszą ogrodniczą działalność.   
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Nasz pomysł to praca Człowiek-Natura-Człowiek, która w obecnych czasach jest często pomijana. Dzięki jego realizacji uczestnicy będą współpracować z osobami dorosłymi, które przekażą im podstawową wiedzę związaną z ogrodem. Dzieciaki nauczą się w jaki sposób własnymi rękami i przy niewielkim nakładzie pracy można samemu wyhodować jadalne rośliny. W obecnej sytuacji warto, aby nasi uczniowie wiedzieli ,jak sobie poradzić z ciężkimi sytuacjami, w jaki sposób oszczędzać, żyć zdrowo i w zgodzie z Naturą.
Opis realizacji

Opis realizacji

Ze względu na niesprzyjającą pogodę pracowaliśmy głównie w budynku szkoły z uczniami klasy II i III szkoły podstawowej.  Kupiliśmy część materiałów niezbędnych do działania. Nasionka, ziemię, pojemniki do wysiewu. Na samym początku projektu wykonaliśmy do naszego ogrodu owoce i warzywa do z filcu, które posłużą nam za znaczniki do nasion.
Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Główny problem to niesprzyjająca pogoda, która ograniczyła nasze działania do prac wewnątrz budynku. Wiadomo w marcu jak w garncu, a kwiecień plecień... Kolejny problem to czas. Niektóre nasionka zostały wysiane pod koniec marca, kolejne w I połowie kwietnia, a następne wysiejemy w II połowie kwietnia, kiedy oficjalnie projekt ma zostać zamknięty. Nie zrażamy się tym jednak, bo dla nas będzie on trwał dłużej :)
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie nauczyli się, jak dopasować siew nasion do konkretnego terminu. W jaki sposób wykonać proste maskotki, które zamieniły się w warzywne i owocowe breloki i magnesy na lodówkę i znaczniki do roślin. Podczas zajęć rozmawialiśmy i ogrodnictwie i jego pozytywnym oddziaływaniu na człowieka.
Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Jak tylko temperatura wzrośnie i pogoda pozwoli na działania w ogrodzie, powstanie nasz przyszkolny ogród, z którego każdy chętny będzie mógł skorzystać. 
Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Uczestnicy zajęć szczególnie dumni byli ze swoich wykiełkowanych nasionek, które otoczyli opieką. My jako nauczyciele jesteśmy niezwykle zadowoleni z cierpliwości naszych dzieci. Z efektów wspólnej pracy, która nie była łatwa w obecnej sytuacji. 
Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Na pewno jeśli zależałoby to od nas zmienilibyśmy pogodę i pracowali stacjonarnie w szkole :). Nasz pomysł to praca z roślinami i tu nie ma możliwości zmian, wymuszenia kiełkowania czy szybkiego wzrostu.Na wszystko jest odpowiedni czas. Uważam, że takie zajęcia otwierają w nas ludziach (tych małych, jak i tych większych) wrażliwość, chęć pomocy i działania, cierpliwość i wielkie pokłady szczęścia jeśli się udaje realizacja.
Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Bardzo dużo pracy musieliśmy wykonać w szkole. Część planów została przełożona na późniejszy termin z przyczyn zewnętrznych. Kiedy ociepli się ziemia, będziemy mogli kontynuować nasze działania. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Grant wykorzystaliśmy na zakup filcu, kleju na gorąco, nasion, doniczek, mini szklarni, ziemi. Zamówimy również nasz foto album, który będzie opowiadał o naszym EkoOgrodzie.

Szkoła

Szkoła Podstawowa w Piasku

Adres

Żurawska 2, 42-253 Janów

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów