Numer projektu: 228
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 4–8

Niebieski projektor

Złoty Grant

Złoty Grant

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Projekt ma na celu przybliżenie tematyki autyzmu i jest odpowiedzią na problem niskiej świadomości społecznej w tej kwestii oraz stygmatyzacji osób z tym zaburzeniem. Uczestnicy projektu - członkowie koła teatralnego odbędą spotkania z terapeutkami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-Kamiennej. Warsztaty staną się inspiracją do stworzenia scenariusza filmowego. Uczniowie przygotują scenografię, kostiumy i nakręcą film dotyczący autyzmu, który zostanie wyświetlony w Miejskim Centrum Kultury podczas obchodów Blue Day.
Plan działania

Plan działania

Uczniowie odbędą serię spotkań z terapeutkami z SOSW2. Warsztaty staną się inspiracją do stworzenia scenariusza. Dzieci staną się scenarzystami, reżyserami, operatorami kamery, scenografami, makijażystami. Praktyczne podejście do tematu umożliwią im warsztaty filmowe. Film zostanie zaprezentowany podczas obchodów Blue Day.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

W lutym uczniowie spotkają się z terapeutami z SOSW2 i wezmą udział w warsztatach filmowych. W marcu rozpocznie się praca nad filmem. W kwietniu zostaną zaprezentowane efekty naszych działań.
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Każde spotkania i warsztaty można zorganizować online. Pisząc scenariusz, wykorzystamy aplikację Teams. Gotowy film można zamieścić w Internecie.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie przede wszystkim poszerzą swoją wiedzę dotyczącą spektrum autyzmu. Czasami boimy się tego, czego nie znamy, więc jedyną drogą jest edukacja. Wiedza czyni z nas świadomych i tolerancyjnych ludzi. Ponadto członkowie koła teatralnego nabędą nowych wiadomości związanych z pracą nad filmem. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Grant przeznaczymy na zakup elementów scenografii, kostiumów, kosmetyków do wizażu oraz upominki dla wszystkich uczestników projektu.
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Projekt ,, Niebieski projektor" jest wyjątkowy, ponieważ przyczyni się do poszerzenia wiedzy dotyczącej spektrum autyzmu, nie tylko wśród członków projektu, ale i społeczności całego miasta. 
Opis realizacji

Opis realizacji

      Udało nam się zrealizować wszystkie założenia projektu! 

 • Najpierw odbyły się niezwykle ciekawe spotkania z terapeutami z SOSW2, którzy opowiedzieli nam o autyzmie
 •  Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach filmowych
 • Burza mózgów i pomoc terapeutów pozwoliła nam stworzyć scenariusz filmowy
 • Kręcenie filmu było niezwykłą przygodą i nowym doświadczeniem. 
 • I dokonaliśmy tego - stworzyliśmy film ,,Autyzm ma Alę”, z którego jesteśmy niezwykle dumni! 
Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Największym wyzwaniem w trakcie realizacji projektu była pandemia i wynikające z niej obostrzenia. Problem napotkaliśmy w związku z pomysłem nakręcenia sceny w sklepie; większość sklepów nie pozwala filmować na terenie swoich placówek. Na scenę z dronem umawialiśmy się trzy razy, ponieważ pogoda płatała nam figle. 
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

 • Uczniowie przede wszystkim poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą spektrum autyzmu.
 •  Ponadto członkowie koła teatralnego nabyli nowych wiadomości związanych z pracą nad filmem. 
 • Nieocenioną korzyścią w wymiarze psychologicznym była również możliwość spotkania się ,,na żywo”. W czasie nauki zdalnej młodzież nie ma możliwości spotkań w ,,realu", a udział w projekcie był do tego doskonałą okazją . 
 • Kolejną istotna kwestią było to, iż uczniowie wycofani, zamknięci w sobie, otworzyli się na nowe wyzwania i uwierzyli w swoje możliwości.  
Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Film Autyzm ma Alę, efekt finalny projektu, został zamieszczony na stronie SP1 i SOSW2 oraz na Facebooku, gdzie zyskał wiele odsłon i udostępnień; dlatego wydaje nam się, że cel projektu został osiągnięty - przybliżenie tematyki autyzmu, poszerzenie świadomości społecznej. Docierają do nas informacje od innych nauczycieli z różnych szkół, iż w  przyszłości będą wykorzystywali film na godzinach wychowawczych, co oczywiście również  będzie miało wpływ na szerzenie wiedzy na temat autyzmu. 
Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

         Najbardziej jesteśmy dumni z filmu Autyzm ma Alę 😊 . Spotkał się on z bardzo pozytywnym odbiorem. Cieszymy się, że dołożyliśmy swoją cegiełkę do szerzenia wiedzy o autyzmie.
         Bardzo ważne było dla nas realizowanie projektu wspólnie z terapeutami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-Kamiennej, którzy jako eksperci, wskazali nam właściwą ,,ścieżkę”.
          Przy okazji nagrywania scen filmu bardzo dobrze się bawiliśmy, a świadomość, że uczestnicy projektu robią coś w szczytnym celu, dawała nam jeszcze więcej satysfakcji i motywacji .  
Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Tak naprawdę prócz kilku  elementów związanych już z samym filmem (np.: tę scenę mogliśmy zrobić trochę inaczej) nie zmienilibyśmy nic.
Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Pierwotnym pomysłem zaraziłam innych nauczycieli, dlatego opiekunów projektu mamy aż czterech (co osobiście uważam za sukces), w tym dwoje ekspertów:
 • Anna Chojnacka (nauczycielka języka polskiego w SP1),
 • Karina Wścisłowicz (nauczycielka języka angielskiego w SP1),
 • Ewelina Zagdan-Łabuda (nauczycielka w SOSW2),
 • Jacek Łabuda (nauczyciel w SOSW2).
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Grant wykorzystaliśmy na zakup:  

• elementów scenografii, kostiumów,
• przyborów do makijażu (puder, pędzel),  
• proszków holi,  
• wynajęcie drona,  
• nagrody dla uczniów. 
Efekty: filmy

Efekty: filmy

Zapraszamy do przeczytania naszego padletu, w którym opisaliśmy wszystkie etapy projektu; dodatkowo zamieściliśmy zdjęcia i filmy!
https://padlet.com/annachojnacka1/hya0qzjl1dy2866x
Zwiastun filmu ,,Autyzm ma Alę"
(173) Autyzm ma Alę - zwiastun Blue Day 2021 - YouTube
Film ,,Autyzm ma Alę"
(173) Autyzm ma Alę - YouTube

Szkoła

Szkoła Podstawowa nr 1 w Zespole Placówek Oświatowych nr 2

Adres

Konarskiego 17, 26-110 Skarżysko-Kamienna

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów