Numer projektu: 294
Kategoria projektu: Szkoła ponadpodstawowa

Ruda wiedzy - śląskie graffiti

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Celem projektu jest stworzenie gry edukacyjnej o Górnym Śląsku, o "mojej małej ojczyźnie". Głównym zamierzeniem  działań naszej grupy jest poszerzanie wiedzy o Górnym Śląsku - tyglu kulturowym, etnicznym, wyznaniowym, stanowiącym pod tym względem ewenement w skali Kraju. Wykonanie gry stanowić będzie doskonałe połączenie zabawy, integracji z edukacją, poznawaniem historii, geografii i różnorodności trudnego regionu.
Plan działania

Plan działania

Gra będzie dostępna nie tylko w naszej  szkole ale tez dla osób spoza niej,  np. w formie do wydrukowania. Wszelkie zasoby, reguły i niezbędne narzędzia i wskazówki będą  dostępne w Internecie (profil w mediach społecznościowych albo strona internetowa).
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Pomysł będziemy realizować poprzez stronę w Internecie, lub/oraz na żywo po okresie kwarantanny. Internet daje możliwości dla każdego, kto zechce wziąć w zabawie udział. Jedynym ograniczeniem jest dostęp do sieci. 
Mocną stroną projektu jest walor edukacyjny, zatem są przesłanki ku temu, aby mógł być realizowany nawet na lekcjach: przyrody, geografii Polski i historii. Można będzie też grę wykorzystać jako ścieżkę międzyprzedmiotową. 
Pomysł może być realizowany przez cały rok szkolny, a nawet w wakacje.
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Projekt jest tak zaplanowany, że zdalne nauczanie nie przeszkadza w jego realizacji. Pomysł i główne filary projektu są mocno zakorzenione w zasobach Internetu. Na tej płaszczyźnie nie ma znaczenia jaki rodzaj edukacji będzie obowiązywał, bo i tak Internet będzie głównym "nośnikiem" jego realizacji. W tym przypadku ważne jest, aby przynajmniej była możliwość częściowej jego realizacji w terenie. ( Ale  nie jest warunkiem sine qua non).
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Celem nadrzędnym naszej grupy będzie integracja, nawiązywanie więzi międzyludzkich, nabywanie nowych kontaktów. 
Uczestnicy będą odpowiedzialni za sprawne funkcjonowanie gry i jej przebiegu, pilnowanie zasad oraz będą odpowiadać za uzupełnianie puli pytań ( taką możliwość da zasada gry "open", czyli możliwość dodawania pytań przez nowych uczestników. Będzie to miało walor zarówno integracyjny, poznawczy, jak i sprowokuje do wymiany doświadczeń i bliższego poznania Regionu z punktu widzenia Młodych mieszkańców Górnego Śląska). 
To jest pierwszy nasz  taki duży projekt w naszym życiu i pomimo zapewne wielu niedociągnięć i niepowodzeń  nauczymy się współpracy, zarządzania  grupą, cierpliwości i pokory oraz wyciągania odpowiednich wniosków na przyszłość. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zdobyty grant przeznaczylibyśmy na wykonanie naszej gry planszowej oraz  na utworzenie strony internetowej. 
Poza tym część pieniędzy przeznaczylibyśmy na materiały piśmienne dotyczące naszego regionu: atlasy geograficzne i historyczne, monografie o Śląsku, kalendarze historyczne i tym podobne. 
Chcielibyśmy aby tworzona przez nas gra miała wysokie walory edukacyjne i była przy okazji zabawy kompendium wiedzy o Naszym Regionie.
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Uważamy, że nasz pomysł jest oryginalny ponieważ nie tylko bawi ale i edukuje.  Aby się przygotować do gry trzeba  sięgnąć  do różnych źródeł i materiałów.
 Chcielibyśmy, aby sama gra stanowiła inspirację dla jej uczestników do "wycieczki' po Górnym Śląsku. Poznawania jego magicznych, mało znanych miejsc. 
To wartość dodana projektu, stąd uważamy, że warto się z nim zaprzyjaźnić, zainwestować a potem ... zagrać!   

Szkoła

FILOMATA

Adres

Bojkowska 20a, 44-100 Gliwice

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów