Numer projektu: 411
Kategoria projektu: Szkoła ponadpodstawowa

Uwolnij stres. Strefa relaksu w otoczeniu natury.

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Celem projektu jest edukacja młodzieży liceum w kwestii radzenia sobie ze stresem oraz stworzenie strefy relaksu, która pozytywnie wpłynie na jakość odpoczynku i zdrowie uczniów w naszej szkole. Zakładamy, że dzięki przygotowaniu takiego miejsca oraz edukacji uczniów w zakresie zagrożeń wynikających z nadmiernego stresu uda nam się podnieść samoświadomość naszych wychowanków w temacie radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wierzymy, że edukacja psychologiczna oraz zapewnienie cichej przestrzeni, w której uczniowie będą mogli odpocząć, zebrać myśli oraz aktywnie się zrelaksować, zmniejszą poziom stresu uczniów naszej szkoły. 
Plan działania

Plan działania

We współpracy z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutem Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie zamierzamy przeprowadzić cykl warsztatów edukacyjnych dotyczących stresu i występowania zaburzeń psychicznych u młodzieży oraz sposobów radzenia sobie z trudnościami, w tym szukania pomocy. Na podstawie wiedzy zdobytej w czasie warsztatów pragniemy razem z uczniami zaprojektować i stworzyć przyjazną, zieloną strefę wyciszenia z wykorzystaniem aktywnych form odpoczynku. 
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Działania chcemy przeprowadzić na terenie budynku szkoły. Planujemy nawiązać współpracę z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutem Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie.
Harmonogram projektu:
 • przeprowadzenie warsztatów (styczeń-marzec)
 • projekt i przygotowanie cichego pokoju relaksu (przez cały okres trwania projektu), w tym np.:
  • przygotowanie oddychającej ściany - zakup i przesadzenie roślin;
  • przygotowanie stanowisk wypoczynkowych;
  • aranżacja kącika czytelniczego;
  • wyposażenie aneksu kuchennego do przygotowania herbaty
  • zakup głośników do słuchania muzyki relaksacyjnej lub dźwięków natury. 
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Warsztaty psychologiczne oraz przygotowanie koncepcji pokoju relaksacji mogą odbywać się stacjonarnie lub zdalnie. Po zakończeniu tej części projektu, w razie konieczności, niezbędne do wyposażenia pokoju rzeczy można zakupić online. Przygotowanie strefy odpoczynku musi odbywać się stacjonarnie w szkole, jednak może mieć miejsce nawet w marcu lub kwietniu, gdy sytuacja epidemiczna w Polsce powinna być stabilna. 
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczestnicy będą współtworzyć projekt pokoju relaksacji, a następnie go wykonają. Ponadto wszyscy uczniowie liceum w czasie warsztatów nabędą wiedzę w zakresie niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą nagromadzenie stresu, oraz dowiedzą się, jakie metody można zastosować w walce ze stresem. Uczniowie nauczą się technik relaksacyjnych, które będą mogli wykorzystywać w stresujących dla siebie sytuacjach, a także wprowadzić do codziennego życia. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zdobyty grant chcemy przeznaczyć na stworzenie w szkole przyjaznej strefy do odpoczynku i relaksu pomiędzy zajęciami. Grant pozwoli nam na wdrożenie wiedzy i umiejętności zdobytych na warsztatach oraz zostanie wykorzystany na zakup wyposażenia przestrzeni relaksacyjnej (np. głośników, roślin oraz farb, puf, hamaków czy poduszek). 
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Stres jest obecny w życiu każdego. Coraz częściej dotyczy również ludzi młodych. Obecnie uznaje się go za jedną z czterech najpoważniejszych przyczyn występowania depresji i jeden z poważniejszych problemów u dzieci i młodzieży. Powoduje nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu oraz zaburzenie w sferze psychicznej.  Niezwykle ważne jest, żeby młodzi ludzie nauczyli się radzić sobie z problemami zarówno w szkole, jak i poza nią. Pozwoli im to na skupienie się na nauce oraz osiąganie własnych celów, a także poprawienie relacji w grupie rówieśniczej. Dlatego właśnie pierwszym etapem naszego projektu jest solidna edukacja w zakresie zagrożeń powodowanych przez stres oraz technik radzenia sobie z nim. W związku ze specyfiką programu matury międzynarodowej, który jest realizowany w naszej szkole, uczniowie w swoich planach zajęć mają “okienka”, które przeznaczają na pracę własną lub odpoczynek, dlatego pokój, w którym mogliby spędzać czas między lekcjami, powinien być miejscem przyjaznym i wolnym od stresu. 

Szkoła

Kolegium Europejskie – Europejskie Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące

Adres

ul. Ślusarska 9, 30-710 Kraków

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów