Numer projektu: 17
Kategoria projektu: Szkoła ponadpodstawowa

PRZEWODNIK MŁODEGO OBYWATELA

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Chcemy stworzyć stronę internetową, która byłaby swoistego rodzaju przewodnikiem młodego obywatela w urzędzie, a zwłaszcza w tzw. e-urzędzie. Chcielibyśmy pokazać jak powinno wypełnić się np. wniosek o dowód osobisty, założyć profil zaufany i jak korzystać z aplikacji mObywatel, a także przykładowo gdzie powinniśmy się udać aby otrzymać paszport czy prawo jazdy. Chcielibyśmy także, aby na naszej stronie znajdowały się numery telefonów lub adresy stron, pod którymi możemy szukać pomocy prawnej. Pragniemy stworzyć przejrzyste narzędzie, które ułatwi młodym ludziom poruszanie się po świecie administracji. Strona internetowa byłaby prowadzona zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Plan działania

Plan działania

X 2021- opracowujemy plan projektu, logo
XI/XII 2021-  zakładamy stronę internetową, pierwsze filmiki, dokumenty
I-IV 2021- raz na tydzień pojawia się 1 nowy dokument, który przedstawiamy jak należy wypełnić dany wniosek lub filmik przedstawiający gdzie powinniśmy się udać w danej sprawie
IV/V 2022- finalizacja projektu- podsumowanie na forum klasy
V /VI2022 prezentacja na forum szkoły


Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Głównie na terenie szkoły. Postaramy się także nawiązać współpracę z urzędami. Czas trwania projektu : od X do V/VI 2022.
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Wprowadzenia nauki zdalnej bądź hybrydowej nie powinno wpłynąć na realizację projektu. Będziemy działać.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczestnicy są odpowiedzialni całkowicie za realizację projektu i jego finalizację. Będą tworzyć stronę internetową, nagrywać filmiki, wypełniać dokumenty, pokazywać młodym ludziom jak sprawnie poruszać w urzędzie, a także z jakich nowoczesnych narzędzi można przy tym skorzystać. Wyznaczeni zostali także uczestnicy, którzy zajmą się tłumaczeniem strony na język angielski.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Pieniądze z grantu będziemy chcieli przeznaczyć na promocję naszego przewodnika i zakup sprzętu do nagrywania dobrej jakości filmów.
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Nasz pomysł jest wyjątkowy, ponieważ nasz przewodnik będzie przydatny dla każdego młodego obywatela. Informacje w nim zawarte będą prezentowane zarówno w języku polskim, jak i angielskim, a więc przeznaczone dla jeszcze szerszego kręgu odbiorców.
Opis realizacji

Opis realizacji

Na początku odpowiedzieliśmy sobie ponownie na pytanie: ,,Po co nam ten projekt? Dlaczego będziemy go robić?"  tworząc mapę myśli i później nagraliśmy do tego filmik. Kolejno zrobiliśmy plakat promujący nasz projekt i rozpoczęliśmy właściwą pracę nad poszczególnymi dokumentami. W poszczególnych grupach pracowaliśmy nad jego realizacją. Pisaliśmy scenariusze do filmów, opracowywaliśmy każdy dokument na stronę internetową. Udało nam się także przetłumaczyć dwa filmiki na język angielski.
Udało nam się także stworzyć stronę internetową: http://neo-pmo.pl/ i zamieścić tam informacje na takie tematy jak: jak uzyskać dowód osobisty, prawo jazdy, paszport; czym jest aplikacja mObywatel i dlaczego warto ją założyć, co to profil zaufany i co ,,łączy" go z PUE. Krótko opisaliśmy także najważniejsze rodzaje podatków w Polsce. 
Umieściliśmy także linki do filmów na naszym kanale na yt.
Na stronie zamieściliśmy również numery telefonów świadczące różnego rodzaju pomoc dla młodzieży w trudnych sytuacjach. 
Podsumowanie projektu zaplanowaliśmy na forum klasowym na maj.
Natomiast w czerwcu chcielibyśmy się pochwalić tym co udało nam się zrobić na forum szkoły.
Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Pandemia koronawirusa, która mimo wszystko spowodowała, że czasowo musieliśmy trochę przesunąć nasz projekt w realizacji. 
Brak możliwości współpracy z urzędem.
Wzrosty i spadki motywacji do pracy.
Nie udało nam się wstawić napisów do filmów w języku angielskim, chociaż zostały one przetłumaczone. W trakcie pracy odeszliśmy także od tłumaczenia strony na język angielski, głównie ze względów czasowych.

Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie dzięki realizacji projektu nauczyli się większej współpracy. Zrozumieli, że czasami mimo wszelkiego rodzaju różnic, które między nimi istnieją muszą się między sobą porozumiewać, aby osiągnąć zamierzony efekt. Dzięki realizacji projektu uczniowie zapoznali się z różnego rodzaju dokumentami, dowiedzieli się jakie kroki będą musieli podjąć, aby otrzymać potrzebne im w przyszłości dokumenty.
Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Obecnie każdy pełnoletni obywatel może wejść na naszą stronę internetową i znaleźć najważniejsze dla siebie informacje dotyczące spraw urzędowych, niejednokrotnie z umiejscowionymi tam linkami do konkretnych dokumentów. 
 
Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Z podjęcia pracy nad projektem, stworzenia strony i założenia kanału na yt (chociaż w bardzo skromnej wersji).
Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Plany czasowe często lubią ulec zmianie. Należy wziąć pod uwagę zbilżające się święta i związane z tym uroczystości, które odciągają uczniów od pracy nad projektem.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Grant postanowiliśmy wykorzystać na promowanie naszego kanału na yt (tak by wyświetlał się jak reklama) i opłacenie domeny naszej strony internetowej (http://neo-pmo.pl/)
Efekty: filmy

Efekty: filmy

Kanał na yt: https://www.youtube.com/channel/UCuMvUNEiNEM_Mpf7T7wjB0w
Linki do pojedynczych filmików:
https://www.youtube.com/watch?v=36LlGm1IE5M
https://www.youtube.com/watch?v=ObjHCMF-8D4

Link do strony internetowej przewodnika: http://neo-pmo.pl/

Szkoła

1. Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Neo TM School w Myślenicach

Adres

Rynek 23, 32-400 Myślenice

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów