Numer projektu: 138
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 1–3
Liczba głosów: 1271

Nordic walking, czyli nowocześnie, aktywnie i zdrowo!

Grant Internautów

Grant Internautów

Przyznawany przez Internautów w głosowaniu.

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

W naszym projekcie chcemy nauczyć każdego chętnego, małego i dużego, chodzić z kijami nordic walking.
To świetna okazja, by pokazać dzieciom, jak  spędzać czas na świeżym powietrzu, szczególnie w okresie po pandemii. Jak wzmacniać swój organizm i uczyć ruchów naprzemiennych, które poprawiają naszą koordynację, myślenie i pomagają uwolnić się od stresu.  Chcemy pomóc szczególnie uczniom ze specjalnymi potrzebami, którzy mają trudności z czytaniem i pisaniem, z napięciem mięśniowym i koordynacją ruchową. Ale nie tylko. Marsz nordic walking, to świetna alternatywa na uatrakcyjnienie zajęć wychowania fizycznego i poprawę swojej kondycji dla każdego. Dlatego do projektu zapraszamy również nauczycieli, rodziców oraz osoby starsze.
Głównym celem projektu jest:
  •  poznanie nowoczesnych form aktywności ruchowej, tj. nordic walking, jako alternatywy na unowocześnienie zajęć wychowania fizycznego,
  • propagowanie wśród uczniów i społeczności lokalnej nowych form rekreacji ruchowej - stworzenie uczniom i ich rodzicom możliwości wypożyczenia kijów w szkole.
Efektem naszych działań jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży dotyczącej zdrowotnych właściwości marszu z kijami i przedstawienie nordic walking jako aktywność na całe życie.
Plan działania

Plan działania

Grupa - Zbiera informacje i tworzy ulotkę w wersji XXL na tablicy informacyjnej w szkole oraz w mediach społecznościowych i na stronę szkoły – promocja projektu + logo.

Grupa -  Tworzy ulotkę w wersji XS, która jednocześnie ma być formą zaproszenia chętnych osób do projektu. Ulotka ta będzie rozdana wśród rodziców. Będzie tam również informacja o możliwości wypożyczenia kijków.
Grupa organizuje konkurs plastyczno – fotograficzny „Nordic walking i cztery pory roku” – plastyczny kolaż lub zdjęcie wykonane podczas spaceru z kijami.

Nauka prawidłowej techniki marszu z kijami dla nauczycieli wychowania fizycznego i chętnych osób (termin i informacja na ulotce) – prezentację multimedialną z wydarzenia tworzy grupa projektowa (uczniowie Koła Wolontariatu)

Marsz Nordic Walking
- klasy w ramach zajęć wychowania fizycznego - 2 godziny zajęć w bloku lub podczas umówionych zajęć dodatkowych, np: dla chętnych rodziców i nauczycieli.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Zajęcia w ramach projektu Nordic walking, czyli nowocześnie, aktywnie i zdrowo będą prowadzone w budynku szkoły (gazetki, ulotki, konkurs).  Natomiast zajęcia z techniki marszu na terenach zielonych wokół szkoły lub poza jej terenem.
  • Promocja projektu wśród społeczności szkolnej oraz wśród rodziców – koniec listopada 2021 r.
  • Ulotki dotyczące aspektów zdrowotnych związanych z uprawianiem nordic walking oraz  informacja o możliwości wypożyczenia kijków na czas marszu dla chętnych osób dorosłych – koniec stycznia 2022 r.
  •  Organizacja konkursu plastyczno – fotograficznego „Nordic walking i cztery pory roku” – plastyczny kolaż lub zdjęcie wykonane podczas spaceru z kijami
    luty, marzec 2022 r.
  • Nauka  prawidłowej techniki marszu z kijami - luty, marzec, początek kwietnia 2022 r.
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Ze względu na fakt, że w projekcie wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt (kije do nordic walking), którego uczniowie nie posiadają w domu, realizacja projektu będzie możliwa tylko w przypadku nauki stacjonarnej. 
W przypadku nauki zdalnej zrealizujemy tylko wybrane elementy projektu - ulotki, konkurs plastyczny.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Docelowo projekt skierowany jest do uczniów klas 1 – 3, ale zapraszamy do udziału także klasy starsze i rodziców. Uczniowie z Koła Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski pomagają w akcjach promocyjnych, ponieważ maluszki nie potrafią jeszcze wyszukiwać informacji w Internecie, czy tworzyć profesjonalnej ulotki reklamowej.
Korzyści dla uczniów: 
1.     Poznają walory rekreacyjne i prozdrowotne Nordic Walking – akcja promocyjna, ulotki, konkurs plastyczny – klasy starsze + Koło Wolontariatu
2.    Zapoznają się z techniką Nordic Walking jako alternatywą na unowocześnienie zajęć wychowania fizycznego 
3.    Będą propagować wśród uczniów i społeczności lokalnej nową formę rekreacji ruchowej, jako aktywność na całe życie
4.    Będą kształtować swoją sprawność kondycyjną i morfo-funkcjonalną (układ krążenia, układ oddechowy)
5.    Ponadto uczniowie nabędą umiejętności: skutecznego porozumiewania się oraz twórczego rozwiązywania problemów, pokonywania własnych słabości i zmęczenia, efektywnego współdziałania w grupie i brania odpowiedzialności za efekty wspólnej pracy.

Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zdobyty grant chcemy w całości przeznaczyć na zakup kijów do nordic walking. Marzą się nam profesjonalne kije - regulowane, które można wysokością dostosować do użytkownika. Na potrzeby zdjęć do projektu pożyczyliśmy kije z zaprzyjaźnionej szkoły. 

Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Odpowiedź jest bardzo prosta: NORDIC WALKING,  to nowoczesna i oryginalna forma aktywności ruchowej, która wyjątkowo i bardzo skutecznie poprawia nasze zdrowie. Nowoczesny, a zarazem prosty sprzęt. Takie są właśnie kije do marszu nordic walking, które w doskonały sposób kształtują sprawność fizyczną nie wymagając przy tym, ani szczególnej sprawności, ani przygotowania. 
Chodzić uczymy się od małego, dlatego Nordic Walking może uprawiać każdy. Korzyści dla organizmu są tak wielkie, że na dobrą sprawę powinno się chodzić z kijami od najmłodszych lat. Z pewnością nasze społeczeństwo byłoby sprawniejsze, zdrowsze i mniej otyłe. Uważamy, że oryginalnym pomysłem jest również możliwość wypożyczenia kijów nordic walking dla rodziców naszych uczniów.

Opis realizacji

Opis realizacji

Nasz projekt zakładał poznanie nowoczesnych form aktywności ruchowej, tj. nordic walking, jako alternatywy dla dotychczasowych zajęć wychowania fizycznego, propagowanie wśród uczniów i społeczności lokalnej nowych form ruchu oraz stworzenie uczniom i ich rodzicom możliwości wypożyczenia kijów w szkole. W większości te cele zostały zrealizowane lub są w trakcie realizacji. Udało nam się wygrać I etap z czego jesteśmy bardzo dumni.  Mogliśmy dzięki temu zakupić kije. Aż 26 par!
Powoli propagujemy nową formę ruchu na zajęciach wychowania fizycznego. Uczymy bezpiecznego posługiwania się sprzętem, prawidłowej techniki marszu i swobodnej rekreacji na świeżym powietrzu. Nowy sprzęt dostarcza wiele radości i jest fajnym pomysłem na ogólnie pojętą rekreację ruchową. Udało się również zorganizować konkurs plastyczny  techniką kolażu: „Nordic walking i cztery pory roku”. Nie sądziliśmy, że będą aż 93 prace. Udało się również wręczyć nagrody: kije i sportową saszetkę. 
Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Problemem była pogoda.  Niestety miesiąc kwiecień do pięknych nie należał. Udało się dosłownie – „złapać”  kilka słonecznych dni, które uwidoczniliśmy na zdjęciach 
 i mogliśmy wykorzystać na naukę. Później pogoda robiła nam psikusa. Umówiliśmy marsz z nauczycielami i rodzicami, który trzeba było niestety odwołać z powodu zawieruchy.  Mamy w planach jego organizację po weekendzie majowym. Ulotki trafiły już do rodziców wraz z wiadomością w dzienniku elektronicznym. Chcemy też propagować nową formę ruchu podczas festynu rodzinnego, który jest zaplanowany na  15 czerwca br.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Myślę, że przez cały czas uczyliśmy się wzajemnie cierpliwości. Oni bez przerwy pytali: „kiedy będą kije?”, a ja cierpliwie im odpowiadałam:  „wkrótce”.  Jak w każdym projekcie uczniowie nauczyli się: 
- wspólnie aktywnie spędzać czas i razem współpracować,
- rozmawiać i wymieniać się uwagami podczas marszu, były to tzw. „nordic plotki”,
- prawidłowej techniki nordic walking,
- poznali walory zdrowotne marszu z kijami poprzez przygotowane ulotki 
 i przekazane wiadomości,
- kształtować swoją sprawność kondycyjną i morfo-funkcjonalną,
- namawiać do marszu swoich rodziców i dziadków. 
Była też okazja popracować w Internecie przy tworzeniu ulotki, gdzie starsza młodzież ćwiczyła umiejętność czytania ze zrozumieniem i selekcjonowania ważnych i mniej ważnych wiadomości. Kilka osób bawiło się w operatora kamery, podczas kręcenia filmików oraz w fotografa.
Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Mam nadzieję, że takie wymierne korzyści pojawią się dopiero za jakiś czas. Tak jak wcześniej pisaliśmy, nie było możliwości spotkania się z rodzicami naszych uczniów podczas marszu. Wiele osób deklarowało chęć i mamy nadzieję, że wytrwają w swym postanowieniu.  Do rodziców trafiły już ulotki  przygotowane przez uczniów starszych klas propagujące nordic walking, które w dość jasny i czytelny sposób pokazują zdrowotne właściwości tej formy ruchu.  Założeniem naszego projektu była wypożyczalnia kijów dla rodziców - uczniów  naszej szkoły. Na razie jeden rodzic wypożyczył kijki na okres świąteczny.  Tak więc, pierwsze koty za płoty już są.  
Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Uważamy, że takie proste gesty, słowa, często uśmiech są najfajniejszym powodem do dumy. Po któryś zajęciach z jedną z młodszych klas przyszła do szkoły mama z pytaniem: "Proszę mi powiedzieć, co to macie za kije, bo mi żyć nie daje?".  Fajnie jest też widzieć dziecko, które zamiast bawić się z grupą na placu zabaw wybiera pół godzinki marszu z kijami. Cudowne były głosy wsparcia, że "damy radę" podczas głosowania internautów, zarówno ze strony nauczycieli jak  i rodziców. Także jesteśmy dumni ze specjalnej pod-stronki do projektu, na której widać nasze dokonania.  Uważamy, że projekt się udał, bardzo się podoba i cały czas dostarcza nowych wrażeń.  
Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Uważamy, że projekt przeprowadziliśmy bez większych problemów. To co było zaplanowane staraliśmy się powoli robić. Były oczywiście poślizgi z terminami, niespodzianki pogodowe i chorobowe, ale to wszystko można było opanować
 i nadrobić.  Nasz jedyny apel - „piszcie projekty”. Zresztą najfajniej podsumowali to uczniowie – „kiedy robimy następny?”
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Grant, zgodnie z założeniami projektu, został wykorzystany na zakup kijków do nordic walking. W hurtowni udało się kupić 26 par kijów. Jedna para została przeznaczona na nagrodę w konkursie plastycznym, pt: „Nordic walking i cztery pory roku”.  Za resztę pieniążków zakupiliśmy także saszetkę, która była nagrodą za drugie miejsce. Wszystko prezentujemy na zdjęciach na naszej podstronie utworzonej specjalnie na potrzeby projektu. 
Efekty: filmy

Efekty: filmy

Podstrona do projektu, na której zamieściliśmy zdjęcia i filmik.
Dziękujemy i pozdrawiamy! Nasze hasło: "Chodźcie z nami!"
https://sp2ledziny.edupage.org/a/nordic-walking  

Szkoła

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Gustawa Morcinka w Lędzinach

Adres

Hołdunowska 72, 43-143 Lędziny

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów