Numer projektu: 90
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 1–3

ZIELNIK W SKRZYNIACH - ogródek ziołowy pierwszaków

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Dotychczas w naszej szkole były zakładane różnorodne uprawy na parapecie okiennym ( szczypiorek, rzeżucha itp.). Tym razem chcielibyśmy założyć ogródek ziołowy na zewnątrz. Mamy całkiem sporo miejsca wokół szkoły, ciekawe pomysły na realizację projektu,  więc poza finansami nic nas nie ogranicza.  Ogród ziołowy zostanie zaprojektowany przez uczniów klasy 1a przy wsparciu wychowawczyni oraz rodziców. W programie nauczania znajdują się elementy ogrodnictwa, więc treść projektu z nim koreluje. Również w programie profilaktyczno-wychowawczym szkoły  kładziemy spory nacisk na różnorodne działania prozdrowotne. Założeniem projektu jest nie tylko uprawa ziół, ale też spotkanie z dietetykiem oraz warsztaty praktyczne z wykorzystaniem wyhodowanych roślin w codziennej diecie.

Plan działania

Plan działania

1.  Podział klasy 1 a na grupy projektowe, ustalenia zadań  i terminów - styczeń 2022r.
2.  Zbieranie i opracowanie informacji na temat ziół - styczeń 2022 r. 
3. Przygotowanie tablicy informacyjnej na temat wartości odżywczych  oraz leczniczych poszczególnych ziół - luty 2022r. 
4.  Kolekcja nasion ziół. Przygotowanie  tabliczek z nazwami ziół  - marzec 2022r.
5. Malowanie drewnianych skrzyń  -  współpraca z rodzicami - marzec 2022r. 
6. Ustawianie skrzyń w ciekawej kompozycji z wykorzystaniem kamieni ozdobnych, plastrów drewna itp.  Napełnianie skrzyń ziemią - kwiecień 2022r. 
7. Wysiew nasion - początek maja 2022r. 
8. Pielęgnacja upraw wg harmonogramu  ( podlewanie, pielenie, prowadzenie dziennika obserwacji rozwoju roślin, notatki) - maj/czerwiec 2022r.
9. Spotkanie z dietetykiem, połączone z praktycznymi warsztatami z wykorzystaniem wyhodowanych ziół -  koniec czerwca 2022r. 

Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Projekt będzie realizowany w Zespole Szkół w Malawie. Rozpocznie się w styczniu 2022r i trwać będzie do końca roku szkolnego. Jest to projekt, który będzie realizowany cyklicznie, w ten sam sposób w następnych latach. Może również zostać rozbudowany na potrzeby udziału większej grupy uczniów. 
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

W razie nauki zdalnej, uczniowie będą pielęgnować ogródek pojedynczo, wg wyznaczonego harmonogramu. 
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie nabędą i rozwiną umiejętności takie jak:

- planowanie i organizowanie własnych działań;

- korzystanie z różnych źródeł informacji;

- segregacja informacji;

- komunikowanie się i praca w grupie;

- rozwiązywanie problemów;

- poczucie odpowiedzialności;
- rozpoznawanie różnych ziół oraz znajomość ich właściwości odżywczych (wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych).  

 Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zakup dużych, drewnianych skrzyń, ziemi, nasion ziół, tabliczek informacyjnych oraz naturalnych elementów dekoracyjnych. 
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

O wyjątkowości naszego projektu stanowi fakt, że jest on rozwojowy i może być kontynuowany w kolejnych latach poprzez rozbudowę upraw. Powstały ogródek ziołowy w wyniku realizacji projektu będzie miejscem edukacyjnym, także wzbogaci ofertę edukacyjną szkoły, co więcej, wartość edukacyjna będzie z każdym rokiem rosła razem z naszymi uprawami wzbogaconymi o np. uprawy warzyw, czy krzewów owocowych. Efekty realizacji projektu będą mogły cieszyć kolejne pokolenia uczniów.

Opis realizacji

Opis realizacji

Udało się założyć ogródek ziołowy oraz wysiać nasiona ziół, a także sadzonki roślin wieloletnich.  Szczegóły w załączonym linku do filmiku. 
Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Realizacja projektu przebiegała zgodnie z planem. Uczniowie oraz rodzice pracowali z ogromnym zaangażowaniem. Przeszkodą była pogoda - deszcz i niskie temperatury, jak na kwiecień. Pomimo tego, wyczekiwaliśmy na te cieplejsze dni i udało się zrealizować założenia projektowe.  
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie nauczyli się planować i organizować własne działania, świetnie komunikują się w pracy zespołowej, odpowiedzialnie wywiązują się z przydzielonych zadań, potrafią korzystać z różnych źródeł informacji, z łatwością rozpoznają nazwy ziół, które już zostały włączone do codziennej diety.
Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Teren szkolny został ciekawie i pożytecznie zagospodarowany.  Ogródek ziołowy został założony obok wejścia do szatni, czyli w miejscu, gdzie każdego dnia przechodzą wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice i opiekunowie.  
Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Jesteśmy dumni z tego, że efekt końcowy  pracy  napawa nas wszystkich ogromną radością, również pochlebne słowa osób przechodzących obok ogródka bardzo uskrzydlają. 
Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Ogródek został założony wg planu. Natomiast do grupy projektowej, czyli uczniów kl. 1a dołączą jeszcze grupy przedszkolne  oraz nauczyciel przyrody z kl. 4. Marzeniem jest dalsza rozbudowa ogródka. W przyszłości chcielibyśmy założyć jeszcze ogródek  warzywny i owocowy. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

 Grant wykorzystaliśmy na zakup dużych, drewnianych skrzyń, donic, ziemi, nasion ziół, tabliczek informacyjnych oraz naturalnych elementów dekoracyjnych.  Dziękujemy!
Efekty: filmy

Efekty: filmy

https://biteable.com/watch/3575711/b2803211063d16b7c00b960a21c8a5d1b19e2faf

Szkoła

Zespół Szkół w Malawie

Adres

Malawa 199A, 36-007 Malawa

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów