Numer projektu: 275
Kategoria projektu: Szkoła ponadpodstawowa

Pole magnetyczne a fizyka ruchu.Elektromagnetyczna wyrzutnia szynowa.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

W naszym projekcie chcemy pokazać budowę, zasadę działania oraz przykładowe wykorzystanie elektromagnesów, które mają szerokie zastosowanie. Powszechność elektromagnesów w codziennym życiu jest ogromna, a nasza świadomość ich obecności niewielka. Przy odrobinie inwencji, pomysłowości oraz umiejętnie wykorzystanej wiedzy można zbudować zaskakujące, a zarazem oczywiste w działaniu urządzenia. 
Celem naszego projektu będzie stworzenie od podstaw elektromagnetycznej wyrzutni szynowej, począwszy od schematu, modelu prototypu do finalnej konstrukcji. Ponadto pokażemy wizualne działanie pola magnetycznego, a także nietypowe jego zastosowanie. W projekcie użyjemy programowalne układy, które zwiększą integrację projektu.

Plan działania

Plan działania

Adaptacja posiadanych zasobów pracowni elektrycznej do projektu. Konsultacje z firma patronacką w wyeliminowaniu ewentualnych błędów projektowych.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Realizacja projektu będzie przebiegać w czasie trwania zajęć praktycznych odbywających się w szkolnej pracowni elektrycznej.
- 20 październik 2021; ogłoszona ogólnoszkolna akcja na ciekawy projekt elektryczny :
  "Jeśli chcesz zrozumieć Wszechświat, zacznij myśleć w kategoriach energii, częstotliwości i wibracji" N. Tesla. 
 Celem szkolnej akcji jest ukazanie, że zagadnienia z zakresu przedmiotów elektrycznych i nowoczesne technologie wzajemnie ze sobą korelują.
 - 26 październik 2021; wyłonienie najciekawszych projektów
 - grudzień 2021; wykonanie prototypu
 - luty 2022; wykonanie właściwego projektu
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Realizacja projektu będzie przebiegać bez zmian z uwagi na to, że zajęcia praktyczne
odbywają się pomimo przeniesienia nauki w tryb zdalny.
Ponadto każdy etap tworzenia projektu będzie udokumentowany w formie zapisu wideo i zamieszczany na platformach  streamingowych.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

W projekcie uczniowie będą odpowiedzialni za organizację własnego czasu pracy, stanowiska pracy, przestrzegania zasad BHP oraz poszczególne etapy projektu. Ponadto, w efekcie uczniowie nabędą nowych umiejętności tj. :
- tworzenia i modyfikacji układów elektrycznych, o stosunkowo dużym stopniu skomplikowania przy prostocie działania samego urządzenia
- praktycznej budowy elektromagnetycznej wyrzutni szynowej
- zasady programowania mikrokontrolerów
- kontrolowania poszczególnych etapów tworzenia projektu
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

W przypadku otrzymania grantu środki chcielibyśmy przeznaczyć na rozbudowę i modyfikację urządzenia. Wprowadzenie dodatkowych elementów pozwalających na wykonanie pomiarów i analiz działania, które pomoże zoptymalizować np. zużycie energii.
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Oryginalność i wyjątkowość naszego pomysłu polega przede wszystkim na jego interdyscyplinarności. Łączy on w sobie wiedzę z zakresu sterowania, maszyn elektrycznych oraz programowania. Powyższe dziedziny pokazują młodemu człowiekowi, że zdobyta wiedza jest kluczem do nowoczesnych technologii. Dlatego istotnym jest, by tę wiedzę przekazywać w jak najbardziej praktyczny sposób, rozwijając przy tym wielopłaszczyznowe myślenie i postrzeganie przez młodzież współczesnego świata. Nowoczesne rozwiązania i technologie bazują w dużej mierze na wiedzy zdobytej w czasie praktycznych doświadczeń, a nasz pomysł-projekt to umożliwia.
Filmy

Filmy

https://www.youtube.com/watch?v=wSLxsmmdNoU

Szkoła

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1

Adres

Wigury 2, 95-040 Koluszki

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów