Numer projektu: 340
Kategoria projektu: Szkoła ponadpodstawowa

Move my muscle

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Nasze urządzenie będzie miało na celu wesprzeć osoby po długotrwałym unieruchomieniu kończyn, kiedy ich mięśnie są osłabione. Umożliwi to wydajniejszą rekonwalescencję po urazach. Urządzenie można będzie wykorzystać także przy różnych schorzeniach np. dystrofia mięśniowa Duchenne’a.
Plan działania

Plan działania

Najpierw zamierzamy zebrać dokładne informacje na temat wszystkich schorzeń oraz urazów, w których może pomóc nasze urządzenie. Następnie przejdziemy do projektowania go. Mamy już wstępny zarys działania naszego wynalazku. Bardzo zależy nam na otrzymaniu grantu, który umożliwi nam zrealizowanie projektu.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Działania chcemy prowadzić na terenie szkoły, podczas kółek z biologii oraz fizyki. Realizacją projektu będziemy się zajmować na przestrzeni kilku miesięcy. (styczeń – kwiecień)
Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Będziemy spotykać się co jakiś czas w szkole z zachowaniem środków ostrożności oraz pewną część pracy wykonywać w domach.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie pogłębią swoją wiedzę biologiczną dotyczącą różnych schorzeń układu ruchu oraz fizjologii skurczu mięśni szkieletowych. Zwiększą również umiejętności projektowania i konstruowania urządzeń. Uczestnicy będą odpowiedzialni za projekt, konstrukcję oraz testy.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Materiałowy pasek do przymocowania urządzenia do ciała, źródło zasilania, źródło bodźca, inne komponenty będą dobierane podczas szczegółowego tworzenia projektu.
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Nasz pomysł wyróżnia się prostotą i poręcznością, a zarazem dotyka ważnego i aktualnego problemu. Chcemy pomagać ludziom, którzy zmagają się na co dzień z osłabieniem mięśni, co przeszkadza im w funkcjonowaniu. Dzięki grantowi zyskalibyśmy szansę na konstrukcję urządzenia, które ułatwi poruszanie się i pomoże w rekonwalescencji po urazach mięśni.
Opis realizacji

Opis realizacji

Udało się zaprojektować oraz skonstruować działające urządzenie, które poprzez elektrody pobudza mięśnie do skurczu, co nie było banalnym zadaniem. Wykorzystaliśmy w naszym projekcie Microbit wraz z wyświetlaczem, wzmacniacz operacyjny oraz baterie i elektrody żelowe przymocowane do opaski zapinanej na rzep.
Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Największe problemy mieliśmy ze stworzeniem obwodu wzmacniającego napięcie impulsów wysyłanych przez Microbit'a. 
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Dzięki realizacji projektu zdobyliśmy wiedzę na temat chorób związanych z osłabieniem mięśniowym, możliwości rekonwalescencji po urazach mięśni poprzez ich pobudzanie elektryczne. Nauczyliśmy się także obsługiwać/programować Microbit’a oraz budować układy elektroniczne.
Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Realizacja naszego projektu wzbudziła zainteresowanie wśród uczniów naszej Szkoły,  koledzy już zgłaszają chęć udziału w kolejnych projektach naukowych, które planujemy realizować w następnych edycjach programu. Urządzenie przez nas wykonane będziemy prezentować w czasie Pikniku Naukowego, corocznie organizowanego przez nasze Liceum.
Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Jesteśmy dumni z tego, że nasze wielogodzinne spotkania, praca włożona w projektowanie i programowanie, przyniosły oczekiwane efekty i udało się skonstruować prototyp stymulatora mięśni.
Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Nauczyciele zawsze czuwali nad nami podczas spotkań zespołu projektowego, kibicowali nam i cieszyli się z najdrobniejszych sukcesów. Na dzień dzisiejszy jesteśmy zadowoleni z naszej pracy i dziękujemy wszystkim za wyrozumiałość.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Nasz grant wykorzystaliśmy na zakup (dobranie odpowiednich) elementów potrzebnych do skonstruowania urządzenia m.in. Microbit'a, elektronicznego wyświetlacza, okablowania, żelowych elektrod, baterii, opasek na kończyny. 
Efekty: filmy

Efekty: filmy

https://youtu.be/RMH5-8LMnRo

Szkoła

II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy

Adres

Sportowa 24, 39-200 Dębica

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów