Numer projektu: 120
Kategoria projektu: Szkoła ponadpodstawowa

Bursa moim drugim domem

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Celem projektu jest przedstawienie życia codziennego uczniów pochodzących z Ukrainy w szkolnej bursie. Efektem tego projektu ma być pokazanie, że pomimo trudnej sytuacji w kraju (Ukraina) młodzież ma szansę kontynuowania edukacji, która przybliży ich do realizacji życiowych planów i marzeń. Projekt ma również pomóc młodzieży zdobyć i nawiązać nowe przyjaźnie z młodzieżą polską.
Plan działania

Plan działania

Poprzez dokumentację fotograficzną pragniemy przedstawić dzień z życia młodzieży mieszkającej w bursie, jak i również podczas pracy młodzieży z fotografem nawiązanie relacji między młodzieżą polską, a ukraińską zamieszkującą w bursie.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Projekt będzie realizowany na terenie Zespołu Szkół Rolniczych oraz bursy w Prudniku.
Czas realizacji projektu: styczeń- kwiecień 2023
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie będą odpowiedzialni za wykonanie projektu fotoksiążki z powstałych zdjęć. Młodzież nabędzie umiejętności pracy w grupie. Podczas realizacji projektu młodzież ukraińska zdobędzie możliwość łatwiejszej integracji z młodzieżą polską. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

1. Doposażenie kuchni na terenie bursy
2. Wspólne wyjście integracyjne do pizzerii lub do kina.
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Projekt zasługuje na uwagę ze względu na pozytywne przesłanie, że w dzisiejszych trudnych czasach (wojna na terenie Ukrainy) młodzież może prowadzić normalne życie, które nie jest obarczone problemami związanymi z wojną. 
Opis realizacji

Opis realizacji

Udało Nam się zrealizować wszystkie postawione przez siebie cele w pierwszym etapie konkursu. Stworzyliśmy fotoksiążkę, która przedstawia jak wygląda codzienne życie uczniów w szkolnej bursie. Wraz z przybyciem nowych uczniów do szkolnej bursy (w tym uczniów z Ukrainy) zakupiliśmy niezbędne wyposażenie do naszej kuchni. Dzięki temu przed lekcjami wszyscy uczniowie mogą z tego korzystać i spokojnie zjeść śniadanie oraz przygotować inne posiłki w ciągu dnia. Efekty Naszych działań można właśnie zobaczyć w fotoksiążce dokumentującej to, co zrobiliśmy do tej pory.

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Sama realizacja projektu nie sprawiała Nam żadnych wyzwań i problemów. Uczniowie chętnie brali udział w tworzeniu fotoksiążki. W związku z tym, że naukę w Naszej szkole oprócz polskich uczniów, zaczęli też uczniowie z Ukrainy, trzeba było dokładnie przemyśleć gdzie i jaki sprzęt kupić, by było go jak najwięcej i dobrej jakości- w ten sposób staraliśmy się jak najlepiej wykorzystać pozyskane fundusze już w pierwszym etapie konkursu. Sprawdzenie ofert różnych sklepów i podjęcie decyzji, gdzie dokonamy zakupu wymagało czasu. Chcieliśmy również uwzględnić wsparcie lokalnych sklepów, a nie tylko dużych sieci handlowych.

Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie nauczyli się pracy w grupach, rozmów z drugim człowiekiem, otwartości, życzliwości i odpowiedzialności. Zakupiony sprzęt pomógł w stworzeniu swobodnej, miłej, rodzinnej atmosfery w kuchni, kilkanaście osób równocześnie może zjeść posiłek, porozmawiać i poznać się lepiej. Uczniowie nie muszą się dzięki temu śpieszyć bo inni czekają np. na wolne naczynia kuchenne. Uczniowie nauczyli się współpracy, otwartości, widać ze lubią ze sobą przebywać, przygotowywanie posiłków stało się okazją do swobodnej rozmowy.

Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Osoby nie związane bezpośrednio ze szkołą mogą dzięki fotoksiążce zobaczyć jak wygląda codzienne życie uczniów w szkolnej bursie.

Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Cieszymy się, że udało się Nam zrealizować wszystkie postawione prze siebie cele i zadania na początku konkursu oraz z powstania fotoksiążki, która pokazuje jak wygląda codzienność uczniów w szkolnej bursie. Udało nam się także uzyskać dofinansowanie już w pierwszym etapie konkursu i bardzo szybko zostało ono wykorzystane, by ułatwić i uprzyjemnić życie mieszkańcom bursy, zarówno Polakom jak i Ukraińcom.

Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Gdybyśmy mieli drugi raz wziąć udział w tym projekcie zrobilibyśmy dokładnie to samo, a także zachęcilibyśmy innych nauczycieli do brania udziału w takim konkursie oraz do pozyskiwania takiego wsparcia finansowego dla szkoły.

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

W stosunku do pierwotnego pomysłu projektu nic się nie zmieniło. Wykonaliśmy wszystkie zadania, tak jak sobie je założyliśmy.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Otrzymany grant przeznaczyliśmy na zakup sprzętu do kuchni w bursie. Zakupione zostały garnki, patelnie, talerze, sztućce, kubki, miski, ceraty na stoły kuchenne, termosy na gorące napoje oraz różnego rodzaju przybory i akcesoria do gotowania. W załącznikach zostały umieszczone zdjęcia, na których można zobaczyć część zakupionego sprzętu z uzyskanego grantu.

Szkoła

Zespół Szkół Rolniczych

Adres

Kościuszki 76, 48-200 Prudnik

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów