Numer projektu: 282
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 4–8

Pomocna dłoń

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Myśl przewodnia projektu „Pomocna dłoń” to spotkania z seniorami Mikołowa w ich placówce w okresie przedświątecznym (Boże Narodzenie, Wielkanoc), a także z okazji różnego rodzaju świąt np. Dzień Babci i Dziadka.. Spotkania te  będą okazją nie tylko do wspólnego kolędowania , ale również przyniosą wiele  radości osobom starszym, ponieważ właśnie dla nich uczniowie naszej szkoły będą własnoręcznie przygotowywać świąteczne upominki np. choinki oraz śpiewać kolędy. Podczas każdej z tych wizyt, zarówno uczniowie jak i seniorzy będą mieli okazję podzielić się swoimi wspomnieniami z okresu świąt, które przeżywali jako dzieci. 
Plan działania

Plan działania

W ramach projektu edukacyjnego „Pomocna dłoń” nauczycielami z uczniami będą:
- przygotowywać np. choinki wykonane z bibuły i papieru, zające wielkanocne, 
- upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka, 
- przygotowywać program artystyczny związany z danym spotkaniem,
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Adresatami projektu są  uczniowie IV - VIII Szkoły Podstawowej. Czas realizacji projektu listopad 2022r. – czerwiec 2023r. Zajęcia będą się odbywać w ramach zajęć rewalidacyjnych.

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Pomysł na realizację w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach

Ze względu na brak odpowiedniego sprzętu komputerowego naszych wychowanków w ich domach , praca on- line nad projektem z pewnością byłaby utrudniona, dlatego też nasza placówka ma możliwość wypożyczenia sprzętu komputerowego. Poprzez komunikator Teams lub Skype ,z którym nasi uczniowie są zaznajomienie ( ponieważ pracowali na nich podczas nauki zdalnej) można w łatwy sposób nawiązać współpracę. Dzieci mogą wymieniać swoimi pomysłami, demonstrować swoje umiejętności wokalne i świetnie się bawić mimo utrudnionych warunków.

Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Celem projektu między innymi jest lepsza integracja  zespołu klasowego, stworzenie warunków do rozwoju i aktywności w tym kreatywności uczniów, wzbudzenie chęci wzajemnej współpracy, wyrobi poczucie odpowiedzialności za swoje działania oraz uwrażliwi na potrzeby drugiego człowieka.

Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Grant chcemy przeznaczyć na materiały plastyczne, papiernicze do klas. Materiały te są niezbędne do pracy z dziećmi podczas zajęć rewalidacyjnych. 
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Projekt „Pomocna dłoń” powstał z myślą o osobach starszych, które w obecnych czasach mają coraz mniej okazji do uczestnictwa w różnego rodzaju imprezach oraz spotkaniach z bliskimi. Poprzez nasz projekt chcemy pokazać, że osoba starsza, może czuć się potrzebna, zrozumiana i doceniona. Nasi seniorzy to osoby, które są aktywne fizycznie i chętnie włączają się w różnego rodzaju działania.
Opis realizacji

Opis realizacji

Największym osiągnięciem dla naszego projektu jest obietnica ciągłej współpracy między naszymi uczniami oraz seniorami. Postanowiliśmy spotykać się kilka razy w roku min. w okresach przedświątecznych. Nasi seniorzy zawsze są życzliwi i chętnie biorą udział w występach wokalnych, które proponujemy, jak również zawsze miło nas przyjmują i prezentują swoje talenty wokalne i plastyczne.
Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Największym wyzwaniem było przekonanie naszych podopiecznych, że ich udział w tym projekcie przyniesie im wiele dobrego i oni też wiele dobrego mogą dać innym. Brak wiary w siebie tak bardzo widoczny u naszych podopiecznych, zmienił się w trakcie naszych spotkań w zapał i chęć niesienia pomocy i uśmiechu drugiemu człowiekowi nie oczekując  nic w zamian. 
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Udział w projekcie dla naszych uczniów był ogromnym wyzwaniem. Musieli oni nauczyć się współpracy w grupie, poleganiu na sobie. Wspólny udział w takim przedsięwzięciu zbliża i zacieśnia przyjaźnie. Podczas prowadzonych rozmów wiele nauczyli się o sobie i mogli rozwijać swoje zdolności zarówno plastyczne, jak i wokalne. 

Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Myślę, że ten projekt miał również zwrócić uwagę innych ludzi na to, że osoby będące seniorami w cale nie pozostają same, ale powinny być angażowane w różnego rodzaju przedsięwzięcia, ponieważ świetnie się w nich odnajdują. Mają wiele pomysłów, ale najważniejsze co mają to doświadczenie życiowe i chęć pokazania, że wiek nie stanowi żadnej bariery. 

Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Największym naszym osiągnięciem jest odwzajemniona chęć współpracy i bardzo wysoka frekwencja podczas naszych spotkań. 
Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Wszystkie działania które podjęliśmy w projekcie były z myślą o drugim człowieku i nie zmienilibyśmy  niczego. Uczniowie wykonując prace, ucząc się roli, przygotowując prezentację  mieli dobrą zabawę, a seniorzy odczuli przyjazne współistnienie w atmosferze życzliwości.
Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Wszystkie pomysły zostały zrealizowane tak jak zamierzaliśmy.

Szkoła

Zespół Szkół nr 2 Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej

Adres

Pokoju 4a, 43-190 Mikołów

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów