Numer projektu: 170
Kategoria projektu: Szkoła ponadpodstawowa

Szyjemy Dobro

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Szyjemy Dobro to projekt , który realizowany będzie przez członków Szkolnego Koła Wolontariatu w SOSW Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach, którzy podczas wspólnych warsztatów z podopiecznymi Dziennego Domu Seniora + będą wykonywać filcowe przytulanki EMOJI, które następnie zostaną przekazane małym pacjentom Kliniki pediatrii, hematologii i onkologi dziecięcej. 
Główny cel projektu to budowanie integracji międzypokoleniowej pomiędzy seniorami a młodymi wolontariuszami opartej na empatii i umiejętnościach wzajemnego wspierania się i komunikowania swoich potrzeb i emocji.Dla młodych osób z niepełnosprawnościami udzielanie pomocy innym może przyczynić się do wzrostu poczucia własnej wartości i pewności siebie. Działa to jako potwierdzenie, że każda osoba, niezależnie od swoich ograniczeń, może wnosić wartość do społeczności. Angażowanie się w działalność charytatywną pozwala na budowanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi, co jest kluczowe dla poczucia przynależności.
Starsi ludzie mogą być dla młodych źródłem wiedzy o dawnych czasach, mogą ofiarować namiastkę relacji z dziadkami dla tych, którzy takich relacji nie doświadczają. To też doświadczenie nieprzewidywalności i kruchości życia oraz zachęta do poszukiwania prawdziwych wartości.
Plan działania

Plan działania

Pomysł zorganizowania warsztatów szycia przytulanek EMOJI wypłynął od  wolontariuszy. Działania skupić będą się na organizacji co najmniej dwóch wspólnych z seniorami kilkugodzinnych warsztatów kreatywnego szycia z filcu - materiału miękkiego,  gęstego, wytrzymałego i elastycznego. Warsztaty prowadzone przez nauczyciela szycia będą opierały się na wykorzystaniu jego umiejętności oraz wiedzy dotyczącej szycia posiadanej przez seniorów. Opiekun Koła wraz z młodymi wolontariuszami zorganizuje i dokona zakupu niezbędnych materiałów, takich jak filc, igły, nici, nożyczki itp. oraz wyboru i zakupu zdrowego poczęstunku i napojów, które będą towarzyszyły spotkaniom. Kiedy przytulanki będą gotowe młodzi wolontariusze spotkają się aby wspólnie stworzyć życzenia dla małych pacjentów, napisać i ozdobić je własnoręcznie. Ostatnim zadaniem będzie zorganizowanie wyjazdu do Kliniki pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej i przekazanie prezentów małym pacjentom.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Warsztaty będą organizowane w Dziennym Domu Seniora +, który jest placówką idealnie dostosowaną do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. Luty 2024 to czas planowania warsztatów i niezbędnych zakupów. Marzec 2024 to organizacja warsztatów kreatywnego szycia. Kwiecień 2024 to spotkanie wolontariuszy w celu stworzenia życzeń dla małych pacjentów dołączanych do wykonanych przytulanek i przekazanie ich podopiecznym Kliniki pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczestnicy odpowiedzialni będą za planowanie i organizację zakupu materiałów do realizacji warsztatów–np:filcu, nożyczek, igieł, poczęstunku.  Młodzież podejmie decyzje dotyczącą formy i treści dołączonych do przytulanek życzeń, i podejmie się jej realizacji przy wsparciu opiekuna Szkolnego Koła Wolontariuszy. Podczas warsztatów z seniorami będą w razie możliwości fizycznych służyć im pomocą na różnych etapach szycia. Uczestnicy nauczą się podstawowych technik szycia, co rozwija precyzję i zręczność manualną, nabędą umiejętności obsługi narzędzi krawieckich, co może być korzystne w codziennym życiu. Tworzenie własnych projektów z filcu rozwija kreatywność i zdolności projektowe. Wybieranie kolorów i komponowanie elementów wzorów rozwija estetyczne podejście do twórczości. Wykonywanie drobnych elementów wymaga koncentracji i cierpliwości, czyli rozwija te umiejętności. Wybór projektu przytulanki,  zakup materiałów, ustalenie czasu potrzebnego na wykonanie rozwija umiejętności planowania i właściwego zarządzania czasem.
Warsztaty to okazja do pracy w grupie, wymagająca współpracy i komunikacji stwarzając możliwość dzielenia się swoimi umiejętnościami z innymi, rozwijając jednocześnie umiejętności społeczne takie jak empatia, otwartość na drugiego człowieka, gotowość do pomocy.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zdobyty grant zostanie w całości przekazany na zakup materiałów niezbędnych do organizacji warsztatów – filcu, tkanin minky,  nożyczek , pistoletów na klej, kleju, igieł, nici, tasiemek, kordonków, artykułów papierniczych, elementów ozdobnych oraz poczęstunku (owoce, napoje, zdrowe łakocie), który będzie również uzupełniony przez produkty przyniesione przez wolontariuszy, samodzielnie przez nich przygotowane np.: babeczki. 
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Naszym zdaniem projekt Szyjemy Dobro jest projektem innowacyjnym stwarzającym szansę osobą z niepełnosprawnościami i seniorom, które to grupy w społeczeństwie postrzegane są jako osoby wymagające wsparcia, na odwrócenie ról i zaprezentowanie się jako grupy udzielające wsparcia innym – równie potrzebującym. Poczucie sprawstwa i bycia potrzebnym jest elementem tworzenia się lub przywracania pozytywnego obrazu własnej osoby, zwiększa energię i wytrwałość w działaniu. Ponadto warsztaty szycia to trochę jak powrót do przeszłości i zapominanych umiejętności przekazanych w rozpoznawalnej dla młodych ludzi formie – EMOJI. 
Opis realizacji

Opis realizacji

Realizację naszego projektu rozpoczęliśmy od wyboru i dokonania zakupów niezbędnych materiałów, takich jak tkanina minky, polar, igły, nici, nożyczki, wypełnienie silikonowe, itp. Przygotowaliśmy bazę do wykonania przytulanek EMOJI Zorganizowaliśmy kilkugodzinne warsztaty z seniorami w Domu Pomocy Senior Plus w Policach. Warsztaty prowadzone były przez nauczyciela szycia, opierały się na wykorzystaniu jego umiejętności oraz wiedzy dotyczącej szycia posiadanej przez seniorów. Szycie ręczne wbrew pozorom nie jest takie proste, zwłaszcza kiedy ma się różne niepełnosprawności i ograniczenia. Pomocą przy szyciu służyła koordynatorka Szkolnego Koła Wolontariatu. W czasie warsztatów był też czas na poczęstunek zakupiony przez wolontariuszy.

 

Potrzebowaliśmy uszyć 40 pluszowych EMOJI. Więc szyliśmy je w każdej „wolnej chwili” w szkole. Pomagali nam też uczniowie ze szkoły branżowej na kierunku krawiec.

 

Kiedy już wszystkie pluszowe emotki zostały uszyte przygotowaliśmy projekt graficzny w Canva który został umieszczony na bilecikach dołączonych do spakowanych przez nas emotek.

 

Ostatnim etapem naszego projektu było zawiezienie pluszowych EMOJI małym pacjentom znajdującym się w Szpitalu w Szczecinie na oddziałach dziecięcych: hematologicznym, onkologicznym i pediatrycznym. Ten etap przyniósł nam wiele radości ale towarzyszyły nam też inne emocje, niestety ze względu na specyfikę miejsca mogła w nim uczestniczyć tylko kilkuosobowa grupa wolontariuszy, która w imieniu seniorów i Szkolnego Koła Wolontariatu wręczyła małym pacjentom pluszowe EMOJI.

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Największym wyzwaniem było rozłożenie etapów w czasie, tak by zdążyć uszyć potrzebną ilość pluszowych EMOJI.

Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Dzięki realizacji projektu uczniowie nabyli umiejętności planowania i organizacji. Nauczyli się podstawowych technik szycia, co rozwija precyzję i zręczność manualną, nabyli umiejętności obsługi narzędzi krawieckich, co może być korzystne w codziennym życiu. Tworzyli własne projekty z polaru, rozwijali kreatywność i zdolności projektowe. Wybierali kolory i komponowali elementy wzorów, rozwijali estetyczne podejście do twórczości. Wykonywanie drobnych elementów wymagało koncentracji i cierpliwości, rozwija te umiejętności. Wybór projektu przytulanki,  zakup materiałów, ustalenie czasu potrzebnego na wykonanie rozwijało umiejętności planowania i właściwego zarządzania czasem.

 

Warsztaty to okazja do pracy w grupie, wymagająca współpracy i komunikacji stwarzając możliwość dzielenia się swoimi umiejętnościami z innymi, rozwijając jednocześnie umiejętności społeczne takie jak empatia, otwartość na drugiego człowieka, gotowość do pomocy.

Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Budowanie integracji międzypokoleniowej pomiędzy seniorami a młodymi wolontariuszami opartej na empatii i umiejętnościach wzajemnego wspierania się i komunikowania swoich potrzeb i emocji.

 

Zaprezentowaliśmy się jako grupy (seniorzy, uczniowie z niepełnosprawnościami) udzielające wsparcia innym – równie potrzebującym. 

 

Starsi ludzie mogą być dla młodych źródłem wiedzy o dawnych czasach, mogą ofiarować namiastkę relacji z dziadkami dla tych, którzy takich relacji nie doświadczają. To też doświadczenie nieprzewidywalności i kruchości życia oraz zachęta do poszukiwania prawdziwych wartości.

 

Dzięki umieszczaniu na bieżąco na Facebooku informacji, zdjęć z realizacji projektu mogliśmy dzielić się naszymi działaniami, co spotkało się z pozytywnym odbiorem. Pokazaliśmy, że każda osoba, niezależnie od swoich ograniczeń, może wnosić wartość do społeczeństwa. Projekt był zachętą do poszukiwania prawdziwych wartości, naśladowania działań a także osoby spoza projektu zgłaszały chęć pomocy w działaniach organizowanych przez Szkolne Koło Wolontariatu.

 

Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Udało nam się w tak krótkim czasie zrealizować wszystkie etapy projektu. Mogliśmy wyjść ze swojej strefy komfortu, przezwyciężyliśmy swoje słabości i ograniczenia zwłaszcza jeśli chodzi już o samo przekazanie przytulanek EMOJI dzieciom w szpitalu.

Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Warto zwrócić uwagę na to by przy tak dużej grupie wolontariuszy wyznaczać zadania, by nikt nie poczuł się pominięty, by dla każdego było miejsce w projekcie. Lepiej dysponować czasem.

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zmieniliśmy rodzaj materiału z którego wykonane zostały przytulanki EMOJI i zorganizowaliśmy tylko jedne warsztaty z seniorami. Więcej spotkań na których szyliśmy zorganizowaliśmy na miejscu w naszej placówce.

Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zakupiliśmy materiały typu minky i polar, nożyczki, nici, pistolet na klej, klej, igły, tasiemki, kordonki, artykuły papiernicze, wypełnienie silikonowe. Także zakupiliśmy poczęstunek na warsztaty z seniorami i materiały dekoracyjne potrzebne do spakowania pluszowych EMOJI.

Szkoła

Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2 w SOSW nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach

Adres

Korczaka 45, 72-010 Police

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów