Numer projektu: 342
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 4–8

ODCZARUJEMY PAJĄKI !

Grant Internautów

Grant Internautów

Przyznawany przez Internautów w głosowaniu.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Pająki często wzbudzają u człowieka strach, przerażenie, niepokój.
Nie zawsze jest to uzasadnione. Realizując ten pomysł chcemy pokazać, że możemy bezpiecznie z nimi żyć. Wystarczy trochę wiedzy, aby zmniejszyć lęk. Większość pająków jest nieszkodliwa dla ludzi, a wiele z nich jest bardzo pożyteczna. W dzisiejszym świecie pełnym obaw MUSIMY sobie radzić z wieloma słabościami i stąd zrodził się nasz pomysł. Jak to zrobić? MAMY rozwiązanie.
 ODCZARUJEMY PAJĄKIZNAJDZIEMY NA TO SPOSÓB.
Cele:
 - edukacja przez zabawę, odczarowanie mitów o pająkach i pokazanie jak bezpiecznie z nimi żyć,
 - poznanie pożytecznej roli pająków w przyrodzie,
 - zmniejszenie panicznego lęku na widok pająka.
Pomoc w wyjściu z arachnologii, "zaprzyjaźnienie" się z pająkami, 
 - poznanie miejsc życia jadowitych pająków na świecie i sposobów udzielenia pierwszej pomoc w niebezpieczeństwie, 
 - rozwijanie pasji i talentów, podział zadań z uwzględnieniem swoich zdolności.
Plan działania

Plan działania

Przeprowadzimy wśród uczniów, nauczycieli, rodziców sondaż. Sondaż powtórzymy ponownie po edukacji o pająkach. Odczarujemy MITY przedstawiając informacje o pożytecznym działaniu pająków. Tablice informacyjne zamieścimy w holu szkoły. Udowodnimy, że pająki są naszymi sprzymierzeńcami. Przeprowadzimy konkurs, który będzie polegał  na wykonaniu z ekologicznych materiałów przestrzennego modelu pająka. Pająki zaprezentujemy w holu szkoły na wykonanej przez nas pajęczynie. Każdy pająk zajmie odpowiednie miejsce, będzie opisany. W informacji będą UWAGI: pająk bezpieczny czy niebezpieczny. Za najlepsze prace uczniowie otrzymają nagrody -  wyjście do kina. Zorganizujemy happening podczas przerw śródlekcyjnych. Przygotujemy stroje  pająków i zaprezentujemy się w kolorowym korowodzie. Będzie to rodzaj zabawy połączonej z informacjami o pożytecznej roli pająków.
 Zorganizujemy żywą lekcję biologii z egzotycznymi pająkami. Nagramy film o pożytecznym działaniu pająków. Podamy wskazówki jak bezpiecznie żyć z pająkami - DOBRE RADY. Link z filmem umieścimy na szkolnym FB, stronie internetowej szkoły, link do filmu przekażemy dla uczniów i rodziców oraz zamieścimy go YouTube.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Pomysł zrealizujemy na terenie szkoły, informacje będą dostępne w mediach (FB, strona internetowa szkoły, You Tobe).
DZIAŁANIA:
1. Przeprowadzimy sondaż wśród uczniów i nauczycieli  podczas przerw  w szkole, styczeń/luty. Wśród rodziców zorganizujemy go podczas zaplanowanych zebrań, termin: 30 i 31 stycznia.
2. Przygotujemy Konkurs "Eko-pająk"  w lutym. Nagrodą dla laureatów będzie wyjście do kina w marcu.
3. Prace konkursowe uczniów i  informacje o pająkach podamy w marcu.
4.  Zrobimy happening w szkole,  również w marcu.
5.  Planujemy zorganizować żywą lekcję z pająkami na początku kwietnia.
6. Przeprowadzimy ponowny sondaż o pająkach  po zakończeniu naszych działań edukacyjnych, początkiem  kwietnia. 
7. Podsumowanie działań związanych z projektem do 10 kwietnia. Będzie to forma DEBATY.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Podczas realizacji projektu uczniowie będą mogli się poznać, integrować, a także świetnie się bawić. Zadaniem projektu jest rozwijanie u uczniów ich talentów (plastycznych, organizacyjnych), ale też danie im poczucie większej pewności i pracy nad sobą.
Co zrobią projektanci i jakie nabędą umiejętności ?
- przeprowadzą sondaż, wykonają przestrzenną makietę pajęczyny, przygotują konkurs dla uczniów (mile widziana pomoc ze strony rodziców, wspólne spędzenie czasu), zaprojektują stroje pająków,  zrobią happening w szkole, nakręcą film z obserwacją pająków w środowisku, wykonają zdjęcia pająków, zaprezentują film, przygotują debatę, wykonają prezentację oraz zainteresują swoim pomysłem społeczność szkoły, rodziców i obserwatorów medialnych. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zdobyty grant będzie potrzebny nam:
-  na zakupienie materiałów do wykonania dekoracji w holu szkoły. Będziemy potrzebować: sznurek na przygotowanie dużej pajęczyny, wstążkę, kolorowy papier, flamastry, duże arkusze papieru,
- zorganizowanie żywej lekcji o pająkach. Zaproszenie profesjonalnej firmy organizującej taką lekcję,
- nagrody dla laureatów konkursu. Będą to bilety na wyjście do kina. 
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Nasz projekt jest wyjątkowy. Obok walorów poznawczych i edukacyjnych, daje on również uczestnikom możliwość nabycia cennych umiejętności jak np.: bezpiecznie żyć z pająkami. Udzielimy praktycznych rad jak  zmniejszyć swój czasami paniczny lęk na widok pająka? Udowodnimy jak ważne są w środowisku pająki i że bez nich nie ma równowagi w przyrodzie. Weźmiemy pająki pod "LUPĘ" i pokażemy, że nie są takie straszne!
Częsta niewiedza powoduje stres, panikę, a nawet fobię, która może paraliżować człowieka, a my przez zabawę będziemy chcieli odczarowywać te sytuacje.
Powiemy o mitach dotyczących tych zwierząt i wskażemy miejsca na świecie, gdzie podróżując należy być czujnym i zadbać o swoje bezpieczeństwo? 
Liczymy, że nas pomysł zmniejszy lub zlikwiduje poczucie lęku przed kontaktem z pająkiem i się spodoba:-)
Nasz pomysł będzie dynamiczny, kreatywny, wesoły i rozwijający:-)
Opis realizacji

Opis realizacji

Większość zaplanowanych działań udało się nam zrealizować.
1. Opracowaliśmy i przeprowadziliśmy  wśród uczniów i rodziców sondę na temat pająków. 40 % dzieci i młodzieży boi się pająków i ma z nimi złe skojarzenia, w tym  80% badanych były to dziewczynki. Wśród dorosłych było to 20% badanych, w tym w większości złe skojarzenia z pająkami miały kobiety. 
2. Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I - IV i V - VIII pod tytułem "Świat pająków - Eko-pająk". Wszystkie figurki przestrzenne pająków bardzo się podobały podczas zaprezentowanej wystawy.
3. Przygotowaliśmy wystawę o pająkach na którą zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły oraz gości - rodziców i dzieci, którzy odwiedzili naszą szkołę podczas dwóch DNI OTWARTYCH SZKOŁY. 
4. Zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne o pająkach dla dzieci z klas 1 - 4 oraz dzieci i rodziców podczas dnia otwartego szkoły.
5. Dzień otwarty szkoły
Zaproszeni goście mogli zapoznać się z pozytywną rolą pająków jaką odgrywają w przyrodzie, poznać różnorodność pająków i podzielić się swoją opinią o pająkach. Najmłodsze dzieci wybierały swojego ulubionego pająka z pośród zaprezentowanej wystawy. Był wesoło i przyjemnie - ODCZAROWALIŚMY ŚWIAT PAJĄKÓW. Całą organizacją, rozmową, zabawami i informacjami o pająkach zajęli się projektanci edukacji.
Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Nie mieliśmy problemów z realizacją projektu. Niestety nie mogliśmy zrealizować dla wszystkich uczniów żywej lekcji o pająkach z powodów finansowych. Nie wystarczyło nam pieniędzy, ponieważ w październiku cena żywej lekcji była dużo niższa niż w marcu.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie nauczyli się współpracy w zespole, kreatywności, odpowiedzialności.
Podczas prezentacji projektu byli dobrze przygotowani i radzili sobie bardzo dobrze w kontaktach z rodzicami, uczniami i dziećmi. Uczniowie przełamami swoje lęki, w naszym zespole 3 osoby bały się pająków. Podczas realizacji projektu uczniowie się zaprzyjaźnili, było miło i wesoło.
Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Tak, odczarowaliśmy informacje o pająkach.
Młodzi projektanci edukacji mogli zaprezentować swój projekt zarówno dla społeczności szkolnej oraz gościom odwiedzającym naszą szkołę podczas DWÓCH DNI OTWARTYCH SZKOŁY.
 Młodzi goście i ich rodzice (ponad 120 osób) uczestniczyli w przygotowanych przez nas  w warsztatach, konkursach o pająkach. Podczas spotkań chętnie opowiadali o tym, że nie wiedzieli, że pająki mają takie duże znaczenie i że NIE są tak niebezpieczne jak wcześniej myśleli. Dzieci bawiły się figurkami pająków, niektóre były "Przytulankami".
Wszyscy dowiedzieli się od nas jak wielkie znaczenia mają pająki dla przyrody.
Informacje o projekcie, film i zdjęcia są do obejrzenia na szkolnym FB, stronie internetowej szkoły i na You Tube.

Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Realizacja projektu była dla nas świetną zabawą! Podczas każdego spotkania dopisywały nam humory. Dumni jesteśmy ze swojej prezentacji, warsztatów edukacyjnych. Mamy nadzieję, że ODCZAROWALIŚMY chociaż częściowo pająki.
Najbardziej cieszą nas wspaniałe reakcje i uśmiechy dzieci zachwycające się pracami swoich koleżanek i kolegów. Dzieci polubiły PAJĄKI.
Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Nie zrealizowaliśmy żywej lekcji  o pająkach, ponieważ nie mieliśmy pieniędzy na  profesjonalną firmę, koszt był dużo wyższy, niż planowaliśmy.
Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zamiast happeningu zorganizowaliśmy warsztaty o pająkach dla klas 1 - 4 i dla gości podczas dni otwartych szkoły
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Grant wykorzystaliśmy na nagrody:
- dla projektantów edukacji - książki,
- dla uczestników i laureatów konkursu "Świat pająków", wyjście do kina na film "Kun fu, Panda 4". Bilety otrzymało 22 uczniów,
- pomoce plastyczne do przygotowania wystawy i warsztatów o pająkach.



Efekty: filmy

Efekty: filmy

https://www.youtube.com/watch?v=RLqvv9SLfqI

Szkoła

Szkoła Podstawowa nr 129 im. Kornela Makuszyńskiego

Adres

Os. Na Wzgórzach 13 A, 31-722 Kraków

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów