Numer projektu: 144
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 1–3

Klejenie i szycie daje rzeczom drugie życie

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Czy potrzebujemy czterdzieści rodzajów mydła lub nowej bluzki, kiedy stara jest jeszcze w dobrym stanie? Czy potrafimy zadbać o nasze środowisko dając przedmiotom drugie życie? Odpowiedź brzmi: tak! Jeśli interesuje cię los planety zadziałaj z nami. Będziemy szyć, sklejać, zginać i łączyć, zapraszać do współpracy fachowców, rodziców, innych nauczycieli i młodsze dzieci . Zrobimy kreatywny pokaz Eko- mody oraz turniej gier zrobionych z odzysku. Zaprosimy do współpracy Panie z lokalnej, rodzinnej firmy odzieżowej „Butik Melki”, które pomogą nam uszyć misie. Przygotujemy teatrzyk dla dzieci z klasy 0 i przedstawimy go na zorganizowanych dla nich zajęciach. Podczas zajęć wykonamy z młodszymi kolegami Misio-książeczkę na podstawie lektury Pamiętnik Czarnego Noska. Z rodzicami przygotujemy kreatywne stroje na wiosenny pokaz mody oraz gry planszowe. Wszystko to pokażemy na Festynie  w naszej szkole. Na koniec wybierzemy się do Łodzi, gdzie zobaczymy jak kiedyś wyglądało szycie i wyrób tkanin.

Plan działania

Plan działania

  • Zorganizowanie spotkania z właścicielkami firmy odzieżowej „Butik Melki” podczas którego pod ich kierunkiem uszyte zostaną misie z odpadów
  • Przygotowanie przedstawienia teatralnego z  wykorzystaniem uszytych maskotek n/p lektury Pamiętnik Czarnego Noska. 
  • Zorganizowanie zajęć dla uczniów z klasy 0, podczas których dzieci obejrzą nasz teatrzyk, następnie  wspólnie z dziećmi zostaną wykonane mini- książeczki z materiałów ekologicznych oraz kukiełki z elementów drewnianych i tekstylnych
  • Zaproszenie na zajęcia otwarte  rodziców i przerabianie za małych ubrań na kreatywne, unikalne  Eko- stroje
  • Wykonanie gier planszowych z wykorzystanych starych pudełek, kapsli, nakrętek oraz dowolnie wybranych materiałów z odzysku
  • Udział w wiosennym pokazie Eko-mody oraz klasowym turnieju Eko- gier 
  • Wyjazd do Muzeum Fabryki w Łodzi na zajęcia „Fabryka na biurku”  i warsztaty rozwijające zdolności manualne i artystyczne. Wykonanie gadżetów - pojemnik na długopisy, ołówki, kredki, plan lekcji
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Zajęcia projektu realizowane będą w naszej szkole w roku szkolnym 2023/2024 wg planu;
13 lutego 2024 r. - zajęcia z paniami z firmy „Butik Melki” oraz zaproszonymi nauczycielami 
21 lutego - spotkanie z klasą 0 i przedstawienie teatrzyku n/p „Pamiętnika Czarnego Noska”
19 marca - zajęcia z rodzicami (wykonanie gier planszowych oraz szycie Eko strojów)
21 marca -udział w Wiosennym Pokazie Mody oraz Turnieju Gier planszowych 
Zajęcia będą odbywały się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym oraz na wyjeździe do Łodzi.
Zasięg- pokaz mody odbędzie się podczas Pierwszego  Dnia Wiosny (dla uczniów klas 0-3)  oraz czerwcowego  festynu rodzinnego (dla społeczności szkolnej)
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie:
·         poznają specyfikę różnych zawodów, 
·         nauczą się  poszukiwania sposobów wielokrotnego wykorzystania materiałów z odzysku
·         znajdą satysfakcję ze współpracy w grupie oraz radość z dzielenia się wiedzą z innymi , młodszymi dziećmi
·         znajdą wiele radości w pracy z rodzicami wśród swoich rówieśników
·         zaprezentują się  jako modelki i modele w wiosennym pokazie mody 
·         w sposób niekonwencjonalny opracują lekturę „Pamiętnik Czarnego Noska” i spróbują swoich sił w teatrzyku kukiełkowym
·         zobaczą, jak kiedyś wyglądał wyrób tkanin 
·         samodzielnie wykonają na zajęciach misie, gry, książeczki wykorzystując materiały z odzysku 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

 Grant zostanie wykorzystany na wyjazd do Muzeum Fabryki Manufaktura w Łodzi, oraz udział w warsztatach „Fabryka na biurku”

Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Nasz projekt posiada wiele elementów unikatowych, m.in: 
 Współpraca z zawodowymi projektantami strojów oraz właścicielkami pracowni krawieckiej „Butik Melki”  z pobliskiego Jadwisina.
 Zorganizowanie zajęć podczas których do pomocy zaangażujemy Rodziców i innych Nauczycieli.
 Przygotowanie klasowego przedstawienia na podstawie lektury i zaprezentowanie go młodszym kolegom z klasy „0” na wspólnych zajęciach.
 Zorganizowanie  pokazu mody- korelacja edukacji artystycznej, muzycznej i ruchowej.
 Wjazd do miasta- kolebki  przemysłu włókienniczego 
Opis realizacji

Opis realizacji

 Podczas realizacji "Projektu Klejenie i szycie daje rzeczom drugie życie" udało nam się spotkać z zawodową krawcową, zaprosić na zajęcia dzieci z klasy 0 i wraz z nimi wykonać pacynki do teatrzyku kukiełkowego. Uczniowie naszej klasy spróbowali swoich sił w szyciu i klejeniu tkanin. Pokazaliśmy, że można wykorzystać różne materiały dając im jakby drugie życie.  Dowiedzieliśmy się, jak szyje maszyna do szycia, jaka jest historia powstania krawiectwa, a także jak skroić materiał, aby powstały spodnie.
Stworzyliśmy ciekawe kreacje, które zaprezentujemy na pokazie mody podczas Pikniku Rodzinnego w dn. 8 czerwca 2024 r. Wykonaliśmy budki lęgowe dla ptaków oraz własnoręcznie przyrządziliśmy pizzę. Zaprosiliśmy na zajęcia otwarte nauczycieli ze szkół naszego powiatu, podczas których zaprezentowaliśmy nasze dokonania i sukces w konkursie "Projektanci Edukacji".

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Problemem, z którym musieliśmy się zmierzyć, to dopasowanie naszych planów do planów naszych gości. Nie udało nam się spotkać z paniami z Butiku Melki, ponieważ panie nie dysponowały czasem. W zamian za to zaprosiliśmy Panią Agnieszkę - zawodową krawcową z zaprzyjaźnionej legionowskiej firmy krawieckiej, która pokazała nam maszynę, zaprezentowała w jaki sposób można uszyć spodnie oraz wraz z dziećmi uszyła walentynkowe serduszka. 
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Dzieci nauczyły się jak można wykorzystać rzeczy, które można przerobić, aby dać im drugie życie. Zapoznały się z tajnikami zawodu krawcowej oraz nauczyły szacunku dla cudzej pracy. Próbowały własnych sił przyszywając elementy aplikacji oraz guziki. Współpracowały z młodszymi kolegami z klasy "0", wraz z dziećmi bawiły się w teatrzyk kukiełkowy.  W sposób niekonwencjonalny opracowaliśmy  lekturę „Pamiętnik Czarnego Noska” i spróbowaliśmy  swoich sił w teatrzyku kukiełkowym. Zobaczyliśmy,  jak kiedyś wyglądał wyrób tkanin, jakich urządzeń używa się obecnie do szycia oraz  samodzielnie wykonaliśmy aplikacje na tkaninie -  misie, serduszka.   

Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

W trackie trwania Projektu zaprosiliśmy na zajęcia nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół, aby w swoich placówkach promowali ekologiczne rozwiązania. Poznaliśmy specyfikę pracy legionowskich małych rodzinnych firm. Realizację naszego projektu pokazaliśmy na stronie szkoły oraz szkolnym Facebooku, aby zachęcić innych nauczycieli do udziału w konkursie Projektanci Edukacji. 

Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

 Szczególnie dumnie jesteśmy z zajęć z przedszkolakami z klasy 0. Mali goście byli zafascynowani możliwością spotkania się z kolegami z klasy drugiej, chętnie pracowali i bardzo cieszyli się z wykonanych kukiełek. 

Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

W Projekcie wszystko poszło po naszej myśli. Nie udało się nam wprawdzie spotkać z paniami z Butiku, ale za to poznaliśmy wspaniałą Panią Agnieszkę, która przyszła do nas z sercem na dłoni. Jeśli na coś chcemy zwrócić uwagę Państwa Nauczycieli, to rosnące koszty wyjazdów, jeśli coś planujemy pod kątem wykorzystania grantu, to raczej na miejscu. 

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zamieniliśmy wyjazd warsztatowy do Łodzi, w to miejsce poszliśmy na warsztaty w naszym mieście. Dzięki temu cały grant przeznaczyliśmy dla uczniów, którzy mieli okazję do wykonania ekologicznych budek lęgowych dla ptaków oraz samodzielnego przygotowania pizzy. Musieliśmy przesunąć pokaz wiosennej mody na czerwiec, ponieważ wtedy szkoła zaplanowała Piknik Rodzinny. 

Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Nasz grant wykorzystaliśmy na wizytę w sali zabaw Piccolo w Legionowie, gdzie dzieci brały udział w warsztatach robienia pizzy oraz wiosennych warsztatach wykonywania eko - budek lęgowych dla ptaków. Dzieci przebywały na warsztatach z trzygodzinną wizytą, bawiły się wspaniale, poza zajęciami warsztatowymi miały okazje do zajęć ruchowych we wspaniale wyposażonej sali zabaw.

Efekty: filmy

Efekty: filmy

https://liblink.pl/2ZvtLcV6N8

Jest to link do filmu nakręconego podczas spotkania z p Agnieszką- zawodowa krawcową. 

Szkoła

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Legionów Polskich 1914-1918 w Legionowie

Adres

Jana Pawła I 2, 05-119 Legionowo

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów