Numer projektu: 331
Kategoria projektu: Szkoła ponadpodstawowa

Radio Uczniowskie - "Stasie Radio"

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

W naszej szkole od lat funkcjonuje radiowęzeł. W te wakacje pomieszczenie, w którym się znajduje zostało wyremontowane. Chcąc jak najlepiej wykorzystać dane nam możliwości do rozwoju, wpadliśmy na pomysł: chcemy przerobić wewnątrzszkolny radiowęzeł w ogólnodostępne radio, które każdy będzie mógł posłuchać dzięki aplikacji internetowej. Mamy świadomość tego, że amatorskie radia internetowe stają się coraz bardziej popularne - nowatorskie jest jednak wykorzystanie tego pomysłu w edukacji. Innowacyjność polega też na tym, by powołane do życia radio jak najbardziej przypominało znane radia profesjonalne. Przyświecają nam idee takie jak: chęć zdobycia kompetencji technicznych, umiejętności dziennikarskich, ale także wytworzenie wśród środowiska uczniowskiego cech typu otwartość na różnice występujące między ludźmi i szacunek wobec tych różnic. Nasza grupa projektowa składa się z ludzi pragnących stworzyć wspólnie coś większego - radio, którego ramówka będzie na tyle różnorodna, by każdy znalazł coś specjalnie dla siebie oraz miał okazję poznać coś nowego.
Plan działania

Plan działania

Prace zmierzające do rozpoczęcia transmisji już trwają. Nagrywamy pierwsze audycje, aktywnie działa też profesjonalny profil na Instagramie, za pośrednictwem którego utrzymujemy kontakt ze społecznością szkolną. Początek transmisji planujemy na 1 stycznia 2024 roku. Nasza praca skupiać się będzie na tworzeniu i nagrywaniu audycji, technicznej kontroli działania radia oraz kontakcie ze społecznością szkolną i miejską. Udało nam się uzyskać wsparcie merytoryczne Instytutu Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku w Warszawie, zatem szczególnymi punktami naszego planu są szkolenia, na których - analizując nasze dotychczasowe poczynania - będziemy mieli okazję się doskonalić. Spotkania będą się odbywać co kilka miesięcy. Wraz z rozwojem radia, planujemy nagrywać coraz bardziej atrakcyjne audycje i w sposób dojrzały dbać o PR Szkoły i radia (pojawiając się np. na kolejnych mediach społecznościowych).
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Początek transmisji radia planowany jest na 1 stycznia 2024 r. Projekt nie ma daty końcowej, jego realizacja będzie stopniowo przejmowana przez nowe roczniki. 
Większość prac odbędzie się w Szkole, gdzie powstało profesjonalne studio radiowe. Planowane są wyjścia na miasto i wyjazdy w regionie, aby pozyskać materiał do audycji. Szkolenia dla pracowników radia będą się odbywać w Instytucie Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku w Warszawie. Jeżeli będzie to możliwe, zostanie nawiązana wymiana z podobnymi radiami w Polsce.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Zadania są rozdzielone pomiędzy poszczególnych członków grupy. Co pół roku wybieramy w głosowaniu redaktora naczelnego oraz koordynatorów sekcji. Do zadań redaktora naczelnego należy kontrola pracy każdego w zespole. Ponadto, każdego dnia jeden z redaktorów mianowany jest redaktorem dziennym – wspomaga wówczas w działaniu redaktora naczelnego i koordynuje wszelkie aspekty związane z funkcjonowaniem radia danego dnia. Podjęliśmy decyzje o utworzeniu następujących sekcji: audycji, informacyjnej, kontaktów zewnętrznych, muzycznej, public relations oraz technicznej. Żywimy nadzieję, że dzięki utworzeniu różnorodnych sekcji, każda osoba, chcąca z nami współpracować, będzie miała możliwość pracy w dziedzinie, która szczególnie ją pasjonuje. Daje to rozmaite możliwości rozwoju - pracując z nami można zarówno realizować pasję do muzyki, doskonalić swoje zdolności informatyczne czy wypracować umiejętności w zakresie PR-u. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Mimo, że realizacja projektu powoli się rozpoczyna, wciąż ograniczają nas środki finansowe. Ubiegamy się zatem o Państwa grant, który mielibyśmy przyjemność przeznaczyć na sprzęt komputerowy, mikrofony, oprogramowanie czy organizację szkoleń. 
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Chcielibyśmy zwrócić uwagę Komisji Konkursowej, ale także Internautów, na innowacyjność tego projektu. Powołanie do życia pełnoprawnej rozgłośni radiowej jako integralny element wszechstronnego rozwoju ma charakter pionierski w Polsce. Wpisuje się on w działania I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie - szkoły innowacyjnej, o bogatej i wyrazistej historii sięgającej XVI w. Dodatkowo, nasz pomysł jest rozbudowany - powołaliśmy do działania szereg sekcji o różnych zadaniach, a ramówka zawiera audycje o rozmaitej (często nietypowej) tematyce, dostępne dla wszystkich.
Filmy

Filmy

https://drive.google.com/file/d/1RoBrsakm23_g-jVxibFu3YpUySC2RV88/view?usp=sharing
Opis realizacji

Opis realizacji

1 marca 2024 udało nam się oficjalnie otworzyć radio. Zorganizowaliśmy uroczystość w szkolnej auli angażującą uczniów naszej szkoły i zapoznaliśmy ich z ofertą radia. Honorowymi gośćmi byli przedstawicieli władz miasta Lublin; relacje z wydarzenia zamieściły lokalne media (np. https://radio.lublin.pl/2024/03/stasie-radio-nadaje-w-lubelskim-liceum-zdjecia/). Reportaż o Stasim Radiu został nadany 12 marca w Radiu Nowy Świat.
Od otwarcia nadajemy 24 godziny na dobę na stronie www.stasieradio.pl. Tworzymy audycje oraz przeprowadzamy wywiady. Członkowie naszego radia uczestniczyli między innymi w: 1/ Młodzieżowym Forum Ekonomicznym organizowanym w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie, przeprowadzając w tym czasie wywiady z ekspertami z zakresu ekonomii; otwarciu American Corner w Lublinie (UMCS), gdzie gościem honorowym był ambasador USA, M. Brzeziński; licznych wyjściach, takich jak Przegląd Muzyki Różnej „Staś”; przeprowadzano wywiady z absolwentami, aktualnymi uczniami naszej szkoły jak i innych szkół.

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Dużym wyzwaniem dla nas było stworzenie strony internetowej oraz wdrożenie się w intensywną pracę w grupie, jednak dzięki dobremu zgraniu naszego zespołu udało nam się poradzić z trudnościami. Prace radia opóźniła awaria sprzętu (zakupionego przed otrzymaniem grantu); czekamy wciąż na naprawę profesjonalnej konsoli dźwiękowej.

Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Praca w Stasim Radiu uczy nas współpracy i otwartości na drugiego człowieka. Nabywamy kompetencje techniczne (obsługa programów technicznych i sprzętu) i merytoryczne (umiejętność przeprowadzania wywiadów, prowadzenia wystąpień publicznych, faktografia z zakresu dziedzin poruszanych w audycjach).

Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Projekt pozwolił lokalnej społeczności zaznajomić się z inicjatywą radia uczniowskiego. Stasie Radio stało się istotnym punktem odwiedzin podczas dni otwartych w szkole, stanowiąc dodatkowy element oferty edukacyjnej szkoły dla absolwentów szkół podstawowych. 
 Dla społeczności lokalnej, Stasie Radio umożliwia rozrywkę dzięki internetowej stacji radiowej z pobliskiego liceum i przekazuje informacje o tym, co dzieje się w Lublinie. W ramach projektu zachęcamy także uczniów szkoły do stania się członkiem naszej grupy organizując dla nich konkursy oraz zachęcając do dołączenia do składu Radia.

Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Jesteśmy szczególnie dumni z rozpoczęcia - i faktycznej ciągłości - pracy radia, z realizacji naszych własnych, autorskich audycji oraz z dużego zgrania naszego zespołu, bez którego realizacja tak skomplikowanego projektu nie byłaby możliwa.

Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Inaczej przeprowadzilibyśmy wstępną promocję radia, aby jeszcze więcej uczniów zainteresowało się naszą pracą. Dodatkowo zależałoby nam na osiągnięciu większego poziomu świadomości nauczycieli naszego i innych liceów oraz rodziców, absolwentów, mieszkańców naszego i pobliskich miast i uczniów innych szkół na temat działań radia.

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu

-
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zakup mikrofonu dynamicznego + pojemnościowego oraz gąbek filtrujących dźwięk do mikrofonów.

Szkoła

I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie

Adres

Al. Racławickie 26, 20-043 Lublin

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów