Numer projektu: 821
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 4–8

Tolkien w kamishibai

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

25 marca obchodzony jest Dzień Czytania Tolkiena - autora takich klasyków literatury jak „Władca Pierścieni” czy „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Jak zapoznać dzieci i młodzież z jego twórczością w sposób przyjemny i przystępny dla młodego człowieka? My  mamy na to pomysł! Wykorzystamy alternatywną formę czytania, jaką jest kamishibai, czyli inaczej teatr obrazkowy. 
O co nam chodzi? Chcemy, za pomocą pojawiających się w oknie teatrzyku ilustracji, przedstawić historię Bilbo Bagginsa - głównego bohatera lektury obowiązkowej "Hobbit, czyli tam i z powrotem" i zaprezentować ją uczniom klas 4-6 szkoły podstawowej. Sami skonstruujemy teatrzyk, sami napiszemy scenariusz narracyjny na podstawie wspomnianej książki oraz wykonamy potrzebne karty obrazkowe. Będzie to połączenie ilustracji i słowa, z których wyrośnie żywa opowieść. Później, w Dniu Czytania Tolkiena, będzie on jedną z głównych atrakcji.
Dzięki temu projektowi grupa zyska możliwość ekspresji twórczej i niezłe ćwiczenie swojej kreatywności, a także dogłębnie pozna treść książki J.R.R. Tolkiena. Natomiast widzowie naszego kamishibai, oprócz poznania światowego bestselleru, będą mieli okazję zaktywizować swoją wyobraźnię i być może w przyszłości również skorzystać z tej ciekawej sztuki snucia opowieści.
Plan działania

Plan działania

Grupę projektową będzie stanowić siedem uczennic klasy 8 uczęszczających na koło polonistyczne. Podczas cotygodniowych spotkań będą miały za zadanie:
1. Dostosować treść lektury J.R.R. Tolkiena "Hobbit, czyli tam i z powrotem" do formy jej przedstawienia, czyli stworzyć 15-20 minutowy scenariusz przedstawiający kolejne przygody Bilbo Bagginsa w oparciu o książkę.
2. Zbudować z kartonu skrzynkę teatrzyku wzorowaną na tradycyjnym japońskim kamishibai i ją odpowiednio ozdobić.
3. Wykonać komplet kart obrazkowych do napisanego przez siebie scenariusza bajki - z jednej strony ilustracja, a z tyłu tekst narratora. 
4. Ułożenie pytań konkursowych dla widzów teatrzyku, które będą odnosiły się do przedstawionej sztuki.
5. 25 marca 2020 roku zorganizować w szkole Dzień Czytania Tolkiena, w czasie którego główną atrakcją będzie przedstawienie sztuki kamishibai na podstawie "Hobbita, czyli tam i z powrotem" oraz przeprowadzenie krótkiego konkursu.
6. Stworzenie relacji z wydarzenia na stronę internetową szkoły oraz do lokalnych mediów.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Pomysł będzie realizowany w Szkole Podstawowej im. Zasłużonych dla Warmii i Mazur w Garbnie przez grupę uczennic klasy 8, które uczęszczają na koło polonistyczne. Przewidywany harmonogram działań:
- grudzień 2019 - przygotowanie scenariusza sztuki na podstawie lektury J.R.R. Tolkiena "Hobbit, czyli tam i z powrotem"
- styczeń 2020 - zbudowanie skrzynki teatru i jej odpowiednia aranżacja
- luty 2020 - wykonanie kart obrazkowych przedstawiających opowiadaną historię
- marzec 2020 - doskonalenie kamishibai i próby
- 25 marca 2020 - zorganizowanie Dnia Czytania Tolkiena dla klas 4-6, autorskie przedstawienie "Hobbit, czyli tam i z powrotem" w wersji kamishibai oraz przeprowadzenie, krótkiego konkursu związanego z przedstawioną sztuką.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczestnicy grupy projektowej będą musieli wnikliwie poznać treść lektury obowiązkowej "Hobbit, czyli tam i z powrotem", a następnie zaadaptować jej treść w formę scenariusza (wybrać najważniejsze wątki i je odpowiednio opisać słownie). Wpłynie to na rozwój kompetencji czytelniczych tych osób, a także będzie elementem doskonalącym ich sprawność poprawnego formułowania tekstu. Prace techniczne - wykonanie skrzynki teatru - i plastyczne - stworzenie własnoręcznych obrazków ilustrujących scenariusz - rozbudzą kreatywność i umożliwią ekspresję twórczą. Natomiast publiczna prezentacja dzieła pozwoli przezwyciężyć tremę i dowartościuje wykonawców projektu. Poza tym będą oni musieli przygotować krótki konkurs dla widzów, do którego ułożą pytania związane z przedstawieniem. 
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Gdyby udało się nam zdobyć grant, umożliwiłby on nam zakup niezbędnych do wykonania kamishibai materiałów - kartonów, specjalnego kleju, tkaniny, farb, pędzli, pasteli, itp. a pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na organizację Dnia Czytania Tolkiena, np. zakup słodkości jako nagród dla uczestników konkursu związanego z przedstawieniem, wykonanie plakatów promujących wydarzenie. 
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Dzieci i młodzież niechętnie sięgają po książki. Większość z nich czyta z przymusu lub wcale. Naszym celem jest pokazanie, że lektura stanowi doskonały punkt wyjścia do zabawy, że nie musi być nudna, że może zainspirować do działania. Kamishibai jest wspaniałym pretekstem do aktywnego odbioru dzieła literackiego, stanowi alternatywną formę czytania. Zbudowany przez nas teatr może posłużyć dla innych grup od przedszkola do klas najstarszych, ponieważ kamishibai nie ma granic wiekowych, jest dla każdego. 

Szkoła

Szkoła Podstawowa im. Zasłużonych dla Warmii i Mazur

Adres

Garbno 36, 11-430 Korsze

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów