Numer projektu: 276
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 4–8

Szkolne SPA

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Szkoła Podstawowa nr 2 w Słupnie utworzyła w tym roku klasę VII o profilu biologiczno-chemicznym. Uczniowie wybierający ten profil wykazali zainteresowanie naukami przyrodniczymi i chęć rozwoju swojej wiedzy. Głównym celem projektu jest przeprowadzenie cyklu 4 warsztatów kosmetycznych w klasie VII. Podczas każdego spotkania uczniowie wykonywaliby inny kosmetyk (mydło, krem, szampon oraz kula musująca) oraz poznawaliby tajniki kosmetologii. Warsztaty byłby okazją do zrozumienia zasady działania kosmetyków, zwrócenia uwagi na ich skład oraz pokazania procesu wytwarzania kosmetyków od strony technologicznej. Istotny jest również kontekst doboru tematu: szkoła mieści się w sąsiedztwie znanej firmy kosmetycznej, którą chcielibyśmy odwiedzić i poszerzyć swoją wiedzę na temat produkcji kosmetyków takich jak kremy, pasty do zębów itp. 
Finałem naszych działań byłoby zorganizowanie Charytatywnego Kiermaszu Kosmetyków Naturalnych, podczas którego uczniowie sprzedawaliby wyroby własne oraz dzielili się swoją wiedzą z uczniami, nauczycielami i rodzicami odwiedzającymi naszą szkołę. 
Plan działania

Plan działania

Etap I - Wyszukanie odpowiednich receptur na cztery kosmetyki: mydła, kremu, szamponu i kuli kąpielowej oraz sporządzenie kosztorysu
Etap II - Przeprowadzenie cyklu czterech warsztatów. Każdy dwugodzinny warsztat poświęcony będzie na jeden kosmetyk. Uczniowie będą postępować zgodnie z recepturą zapisaną w dzienniku laboratoryjnym, w efekcie czego otrzymają kosmetyk, który będą mogli przetestować w domu. Ponadto podczas zajęć będą poruszane pojęcia i zagadnienia powiązane z głównym celem zajęć m.in.: napięcie powierzchniowe wody, emulsje w/o oraz o/w, właściwości tłuszczy, mechanizm mycia brudu, otrzymywanie i właściwości CO2, budowa i choroby skóry.
Etap III - Wycieczka do zaprzyjaźnionej firmy kosmetycznej w celu poznania procesu otrzymywania kremów od strony technologicznej.
Etap IV - Promocja działań poprzez organizację Charytatywnego Kiermaszu Naturalnych Kosmetyków dla uczniów, nauczycieli i rodziców odwiedzających szkołę. Uczniowie przez cały dzień będą prowadzić stoisko z wyrobami własnymi  w holu głównym szkoły oraz odpowiadać na pytania dotyczące składników kosmetyków i ich metod wytwarzania. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cel charytatywny ustalony przez uczniów. 

Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Projekt będzie realizowany w Szkole Podstawowej nr 2 w Słupnie w roku szkolnym 2019/2020
Etap I zostanie przeprowadzony w styczniu, tuż po ogłoszeniu wyników konkursu.
W ciągu 2 tygodni od otrzymania grantu zostaną zakupione wszystkie składniki i sprzęt do realizacji zadania, tak by po feriach zimowych przystąpić do realizacji głównego etapu projektu, czyli warsztatów.
Etap II zostanie zrealizowany w marcu.
Etap III, czyli wycieczka zorganizowana zostanie w porozumieniu z przedsiębiorstwem, wstępnie zaplanowana na kwiecień.
Kiermasz Charytatywny, czyli Etap IV, zostanie zorganizowany w ostatnim tygodniu kwietnia. 

Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie będą odpowiedzialni za:
- wyszukanie receptur na kosmetyki naturalne;
- sporządzania kosztorysu na podstawie receptur;
- aktywne uczestnictwo w warsztatach;
- ustalenie na co przeznaczą pieniądze z kiermaszu charytatywnego;
- organizację kiermaszu charytatywnego;
- wykonanie plakatów i ogłoszeń promocyjnych kiermasz.

Dzięki tym działanim uczniowie:
- nauczą się wyszukiwać informacje w Internecie; 
- nauczą się sporządzać kosztorys uwzględniający realne ceny ze sklepów internetowych oraz ilości otrzymanych produktów, 
- zdobędą wiedzę na temat składników kosmetycznych: na co zwracać uwagę przy doborze kosmetyków oraz poznają mechanizm działania kosmetyków;
- dzięki wycieczce do firmy kosmetycznej dowiedzą się jak wygląda technologia wytwarzania kosmetyków i czym różni się od metod zastosowanych podczas warsztatów;
- nauczą się technik otrzymywania kosmetyków;
- będą doskonalić umiejętności dyskusji, pracy w grupie i organizacji wydarzenia szkolnego. 

Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Grant zostałby przeznaczony na surowców kosmetycznych do wykonania 4 podstawowych kosmetyków: tłuszczy i składników mineralnych oraz opakowań kosmetycznych.  
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

Szkoła znajduje się w pobliżu dużej firmy kosmetycznej, która zatrudnia sporo osób z otoczenia uczniów. Poprzez realizację projektu, uczniowie dowiedzieliby na czym polega praca ich bliskich,  jak można rozwijać się zawodowo w ich miejscu zamieszkania. Ponadto zdobyliby wiedzę o działaniu kosmetyków i ich właściwościach, po to by móc wykorzystać tę wiedzę i świadomie wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry.  

Szkoła

Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Chełmońskiej-Szczepankowskiej w Słupnie

Adres

Szkolna 3, 05-250 Słupno

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów