Numer projektu: 1057
Kategoria projektu: Szkoła ponadpodstawowa

ALL YOU NEED IS LOVE

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Chcemy nagrać płytę o miłości - promującą empatię, pokój, wrażliwość, otwartość na innych ludzi. Chcemy połączyć i poznać ze sobą uczniów 2 szkół- Żmichowskiej i Konopczyńskiego. Szkół dwóch nauczycieli wyróżnionych w konkursie Nauczyciel Roku, którzy chcą zachęcić do współpracy swoich uczniów, połączyć dwie stare szkoły z tradycjami i zrobić coś dobrego, nowego, ciekawego i z humorem. Efektem tej pracy będzie płyta oraz koncert, który promuje ideę pokoju i wrażliwości, a sprzeciwia się zdecydowanie mowie nienawiści. Chcemy również przeprowadzić zajęcia promujące poszanowanie praw autorskich w obu szkołach oraz rozwijać kompetencje cyfrowe uczestników projektu ucząc ich montażu filmów promocyjnych oraz obróbki zdjęć. Uczestnicy będą mieli szansę współpracować z najlepszymi realizatorami dźwięku w Polsce, rozwijać swoje umiejętności wokalne,  obserwować proces powstawania profesjonalnej płyty i zyskać przyjaciół zafascynowanych muzyką.
Plan działania

Plan działania

Chcemy wykorzystać doświadczenie Profesor Ewy Drobek, która nagrała już 6 profesjonalnych płyt jako autorka projektu Żmichowska Śpiewa i stworzyć na tym coś nowego. Nagrać piosenki w mieszanych grupach międzyszkolnych. Wykorzystamy do tego zaprzyjaźnione studio nagrań oraz jej kontakty medialne do promocji płyty. Po zebraniu wszystkich wykonawców, wybierzemy wspólnie piosenki i pod okiem nauczycieli śpiewu, będziemy przygotowywać się do nagrania piosenek w studiu. Przygotowanie będzie się odbywało na wielu poziomach: muzycznym, językowym oraz promocyjnym. Chcemy też przeprowadzić zajęcia z montażu filmów oraz obróbki zdjęć dla grupy biorącej udział w działaniach promocyjnych. Zajęcia te poprowadzą byli uczestnicy projektu Żmichowska Śpiewa, obecnie studenci grafiki komputerowej.
Po nagraniu płyty, wytłoczymy ją oraz zapłacimy za Zaiks i przygotujemy koncerty promocyjne w dwóch szkołach oraz Nowym Świecie Muzyki dla uczniów, Profesorów i oraz Warszawiaków. Chcemy też promować płytę w ogólnopolskich stacjach radiowych.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Pomysł będzie realizowany na terenie 2 szkół czyli w Żmichowskiej oraz Konopczyńskim pod opieką 2 naszych nauczycieli oraz w studiu nagrań na warszawskim Mokotowie. Działania rozpoczniemy niezwłocznie po zebraniu zespołów z obu szkół. Przygotowanie językowe i wokalne będzie się odbywało w grudniu oraz styczniu. Do studia  chcielibyśmy wejść w lutym i do końca marca zakończyć nagrania. Potem skupimy się na zaprojektowaniu ostatecznej wersji okładki i wytłoczeniu płyty. W kwietniu rozpoczniemy pracę nad przygotowaniem koncertu oraz promocją płyty w mediach. Przez cały czas trwania projektu będziemy zbierać materiały promocyjne filmy oraz zdjęcia, które potem wykorzystamy do filmów promocyjnych prezentowanych w sieci z wykorzystaniem mediów społecznościowych obu szkół.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczestnicy projektu dzięki pracy z profesjonalnym nauczycielem dźwięku nauczą się nowych technik wydobywania dźwięków, większej lekkości i swobody śpiewania. Młodzież będzie też miała szansę współpracować i uczuć się wymowy pod okiem Nauczyciela Roku Języka Angielskiego, co powinno rozwinąć ich językowo. Grupa promocyjna będzie miała szansę nauczyć się montażu filmów i obróbki zdjęć od swoich starszych kolegów. Chcemy aby powstała profesjonalna  strona projektu, którą młodzież będzie samodzielnie rozwijała. Przede wszystkim jednak młodzież pozna i będzie współpracowała w międzyszkolnej grupie, która wzajemnie czerpie od siebie inspirację i czuje się za siebie odpowiedzialna. Szczególnie przy produkcji koncertu promocyjnego, gdzie potrzebne będzie obopólne wsparcie i umiejętność opanowania stresu zarówno przed publicznością jaki i podczas programów emitowanych na żywo w stacjach radiowych.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zdobyty grant chcemy przeznaczyć pracę w studiu nagrań, opłacenie wytłoczenia płyty oraz wydruk kopert papierowych - okładek oraz opłatę za Zaiks i współpracę z profesjonalnymi nauczycielami dźwięku.
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

"Muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i wszelakie życie"
Platon
W świecie pełnym gonitwy i chaosu chcemy pokazać jak ważną i piękną rolę odgrywa muzyka w życiu młodych ludzi, jak ogromną ma siłę i oddziaływanie. Chcemy połączyć młodzież 2 szkół i stworzyć muzyczną ucztę, która łagodzi obyczaje i uzmysławia jak ważna jest miłość i wrażliwość w naszym życiu. Ucząc ich przy tym umiejętności 21. wieku takich jak montaż filmów promocyjnych czy współpraca w międzyszkolnej grupie czy umiejętność opanowania stresu scenicznego, możliwość skorzystanie z doświadczenia starszych kolegów. Chcemy wykorzystać doświadczenie związane z nagrywaniem płyt "Żmichowska Śpiewa" Ewy Drobek i spróbować pracy w większej grupie - międzyszkolnej. Połączyć pasję młodzieży do śpiewania i grania z pasją do uczenia i organizowania przestrzeni do rozwoju dwóch nauczycieli wyróżnionych w tym roku w Konkursie Nauczyciel Roku 2019 - Pasjonatów przez duże P. To się musi udać. Bo jak nie my? To kto?
Opis realizacji

Opis realizacji

Nagraliśmy wspólnie płytę All You Need is Love- wystąpili na niej uczniowie Konopczyńskiego i Żmichowskiej. Spotkaliśmy się jeszcze przed pandemią, uczniowie dwóch szkół poznali się, razem wybrali repertuar i razem przygotowywali się do pracy w profesjonalnym studiu nagrań, żeby efekty naszej pracy były jak najlepsze. Podeszliśmy do pracy bardzo ambitnie bo każda piosenka ma zrobiony specjalny aranż i instrumenty do podkładu nagraliśmy osobno. To nas zintegrowało. Sprawiło, że młodzież dzieliła się wspólnie swoimi pomysłami i wspierała się w pracy. A to bardzo cenna umiejętność, szczególnie w obecnym, trudnym czasie. Zorganizowaliśmy zajęcia integracyjne, które poprowadziła pedagog teatru - Dorota Ogrodzką. 3 sesje w studiu nagrań. Wystąpiliśmy w programie radiowym na żywo i uczestniczyliśmy wspólnie w nagraniu programu telewizyjnego o naszym projekcie. Wystąpiliśmy w projekcie Tomasza Sikory - Okno na Nowy Świat - gdzie odbyła się bitwa na piosenki. Bardzo wielu Warszawiaków miało szansę oglądać ją na żywo w oknie kawiarni Nowy Świat przy ul. Nowy Świat 63. Zorganizowaliśmy też zajęcia dla chętnych uczniów z aplikacji z Alicją Szulc, aby włączyć ich w promocję projektu. Jeden z uczniów zaprojektował okładkę. Odbyły się zajęcia z poszanowania praw autorskich na Zoomie. Uczniowie nauczyli się wykorzystywać darmowe aplikacje i montować filmy. Mimo pandemii, udało nam się zrealizować prawie wszystkie cele, które pierwotnie sobie założyliśmy. Co bardzo nas cieszy. 
Wyzwania i/lub napotkane problemy

Wyzwania i/lub napotkane problemy

Największy problem pojawił się gdy wszystkie studia nagrań zostały zamknięte. Próbowaliśmy wtedy pracować nad aranżem i wymieniać się doświadczeniami, aby po otworzeniu studia nagrań, sama praca zajęła nam już niewiele czasu. Dzięki otworzeniu studia nagrań mogliśmy zrealizować główny cel projektu- nagranie profesjonalnej płyty w bardzo dobre jakości oraz z masteringiem. Dzięki spotkaniu na żywo, świetnie się też poznaliśmy i bitwa w oknie kawiarni Nowy Świat była dla nas, długo oczekiwaną, przyjemnością.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Praca nad stworzeniem aranży do 4 piosenek nauczyła ich cierpliwości i na pewno poszerzyła ich wiedzę i umiejętności. Młodzież w różnym wieku miała możliwość uczyć się od siebie i myślę, że wiele z tego wynieśli. Ważna była tez lekcja o poszanowaniu praw autorskich, zrealizowana wspólnie z Zaiksem. Ta wiedza jest zawsze potrzebna i musi być często powtarzana. Kilku uczniów poszerzyło znacząco swoje umiejętności cyfrowe, dzięki zajęciom dotyczącym montażu filmów. Najważniejsze są jednak międzyszkolne relacje i społeczność ludzi, którzy potrafią i chcą dzielić się swoją pasją do muzyki lub śpiewania i cały czas ją rozwijać.
Korzyści dla lokalnej społeczności

Korzyści dla lokalnej społeczności

Poznaliśmy się - Uczniowie Konopczyńskiego i Żmichowskiej i planujemy dalsze, wspólne działania. Nie odpuścimy koncertów w naszych szkołach i naszych Kościołach, kiedy tylko będzie to możliwe i bezpieczne. Przekonaliśmy się, że dwóch nauczycieli z różnych szkół może sprawić, że te szkoły rozpoczną współpracę, a ich uczniowie będą się wzajemnie inspirować i uczyć od siebie. Występ w oknie kawiarni Nowy Świat spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. O projekcie Projektanci Edukacji dowiedziało się wielu Warszawiaków. Występ bardzo się podobał przyciągnął wielu widzów. Nie bez znaczenia była dla nas promocja obu szkół w radiu i telewizji. Myślimy, że to przełoży się na sukces rekrutacyjny. Szkoła w której realizuje się takie projekty, musi być fajna.
Szczególne osiągnięcia

Szczególne osiągnięcia

Ze wspólnej pracy, nowych kontaktów. Pięknych, nowoczesnych aranży piosenek i podkładów do nich nie ściągniętych z internetu, tylko nagranych samodzielnie. Z trzech bardzo inspirujących sesji w profesjonalnym studiu nagrań. Z występu w radiu i telewizji. Z bitwy w Oknie na Nowy Świat pod okiem wspaniałego artysty Tomasza Sikory. Z tego, że przełamaliśmy stereotyp- anglistka i ksiądz to świetni opiekunowie projektu. Zupełnie różni, uczący zupełnie innych przedmiotów,  stanowili dream team. Chciał nam się z nimi współpracować. Wiele się od nich nauczyliśmy. 
Wnioski z realizacji

Wnioski z realizacji

Gdybyśmy wiedzieli, że zaskoczy nas pandemia i zamknięte na głucho studia nagrań oraz praktyczny brak możliwości podstawowego celu projektu zaczęlibyśmy naszą pracę dużo wcześniej. To nauczyło nas, że planowanie to jedno, a to co przynosi nam życie to zupełnie druga sprawa. Trzeba być gotowym na zmianę planów, dostosowanie się. Nauka adaptacji do zaistniałych warunków, wydaj się z tej perspektywy czymś zupełnie kluczowym w obecnym świecie. Trzeba tego uczyć młodych bo to jest realnie potrzebna i wymagana kompetencja XXI wieku. Być może najważniejsza...
Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu wynikające np. z zawieszenia zajęć w szkołach

Zmiany w stosunku do zgłoszonego pomysłu wynikające np. z zawieszenia zajęć w szkołach

Nie zorganizowaliśmy z powodu pandemii imprez masowych - koncertów z udziałem widzów. Choć tu też nie polegliśmy do końca, bo koncert dla dużej ilości widzów się odbył, tylko za szybą... w oknie na Nowy Świat- co potraktowaliśmy jako symbol- śpiewaliśmy w oknie na Nowy Świat o potrzebie miłości i łagodności. Prawdziwie nam tego brakowało  podczas zamknięcia w domu. Tak jak spotkania z rówieśnikami, poznawania nowych ludzi- to udało nam sie pięknie podkreślić i zrealizować.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Lwią część pieniędzy z grantu przeznaczyliśmy na opłatę za pracę w profesjonalnym studiu nagrań. Pozostałą część pieniędzy ( oraz sporą część wkładu własnego- dwie szkoły złożyły się po 1000 zł ) przeznaczyliśmy na wytłoczenie płyt, wydruk tekturowych okładek oraz opłacenie praw autorskich w Zaiksie. 
Filmy

Filmy

https://drive.google.com/drive/folders/1JSt_heLDFAd57pRLa14i1qofvhG-5kd9?usp=sharing

https://youtu.be/YEi4ZYoq_ek

https://youtu.be/67d91ZxKOZs


Szkoła

XV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej

Adres

Klonowa 16, 00-591 Warszawa

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów