Numer projektu: 820
Kategoria projektu: Szkoła podstawowa 4–8

Odezwij się do mnie

Grant Jury

Grant Jury

Przyznawany przez Kapitułę Konkursową.

Dziękujemy za oddanie głosu
Opis pomysłu

Opis pomysłu

Chcemy przeprowadzić kampanię społeczną poświęconą samotności osób starszych. Ma ona na celu uświadomienie ludziom, nie tylko tym młodszym, że samotność jest chorobą XXI wieku i jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem, zwłaszcza rozmowa.
Plan działania

Plan działania

1. Realizacja filmu "Odezwij się do mnie"- reportaż przedstawia jeden dzień z życia osoby starszej. Towarzyszymy bohaterowi/ bohaterce (osobie samotnej) w jej codziennym życiu, podając w trakcie filmu liczbę słów, które wypowiada do innych. Na końcu sumę słów porównujemy z liczbą podawaną przez badaczy, którzy twierdzą, że człowiek w ciągu dnia wypowiada kilkanaście tysięcy słów.
2. Spotkanie z panią Urszulą Ziober, autorką książki "Spódniczka ze starej podszewki", w której spisała wspomnienia swojej babci ze zsyłki do Kazachstanu.  
 2. Przeprowadzenie z osobami starszymi wywiadów dotyczącymi ich samotności.
 3. Stworzenie ulotek z danymi statystycznymi i wypowiedziami ludzi starszych dotyczącymi ich samotności.
 4. Umieszczenie na płóciennych torbach, koszulkach i kubkach logo akcji.
 5. Zapraszanie do szkoły osób starszych, które są na emeryturze, ale, będąc specjalistami w jakiejś dziedzinie, mogą dzielić się wiedzą i doświadczeniem na konkretnych lekcjach (np. biologii, geografii, historii itp.).
 6. Zorganizowanie Międzypokoleniowego Turnieju Szachowego łączącego ludzi młodych z ludźmi starszymi.
 7. Stworzenie strony internetowej dokumentującej przebieg akcji, zawierającej zapis wywiadów itp.
 8. Piknik integracyjny dla dzieci, młodzieży i osób starszych.
9. Najmłodsi zbierają dla najstarszych- zbiórka środków higienicznych i środków czystości oraz wykonanie kartek dla pacjentów hospicjum.
10. Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone dla osób starszych przez uczniów.
11. Poznaj Poznań z Cogito- wycieczka po najciekawszych miejscach Poznania przygotowana i poprowadzona przez uczniów.
Miejsce i czas realizacji

Miejsce i czas realizacji

Pomysł chcemy zrealizować w szkole i w przestrzeni internetowej oraz w najbliższej uczniom okolicy w II semestrze roku szkolnego 2019/ 2020.
Korzyści dla uczniów

Korzyści dla uczniów

Uczniowie odpowiedzialni będą za realizację filmu, przeprowadzanie wywiadów, stworzenie logo i dystrybucję materiałów reklamowych, i ulotek propagujących akcję, organizację imprez towarzyszących projektowi. 
 Uczestnicy projektu zyskają przede wszystkim świadomość społeczną i wrażliwość na problemy otaczającego ich świata, rozwiną swoją empatię. Nauczą się pracować w grupie, koordynować różnego rodzaju przedsięwzięcia i brać odpowiedzialność za powierzone zadania. Poznają podstawy pracy dziennikarskiej, nauczą się selekcjonować informacje i tworzyć określony przekaz medialny.
Wykorzystanie grantu

Wykorzystanie grantu

Zdobyty grant chcielibyśmy przeznaczyć na aparat fotograficzny dokumentujący nasze działania, materiały reklamujące kampanię (kubki, koszulki czy torby z nadrukiem logo), kilka egzemplarzy książki " Spódniczka ze starej  podszewki".
Elementy unikatowe

Elementy unikatowe

"Odezwij się do mnie" jest kampanią społeczną, która uwrażliwia, buduje poczucie empatii i uczy odpowiedzialności za siebie i innych. Pozwala dzieciom i młodzieży wyjść poza sferę komfortu i zbliżyć się do problemów współczesnego świata. Daje im poczucie sprawstwa i przekonanie, że zmieniać świat można niezależnie od wieku czy zajmowanego stanowiska. 

Szkoła

Publiczna Szkoła Podstawowa Cogito

Adres

Sierakowska 23, 60-367 Poznań

Dziękujemy za oddanie głosu
<< Wróć do listy projektów